Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës

3 posters

Shko poshtë

Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës Empty Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës

Mesazh nga Emona Fri 9 Dec 2011 - 1:37

Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës Nena-bebiPërkëdheljet e nënës gjatë moshës së fëmijërisë ndihmojnë fëmijën që t’i rezistojë tundimit të përdorimit të drogës në moshë madhore.

Përfundimi i një universiteti australian tregon se kujdesi i nënës në fëmijëri ndikon për të ndryshuar përgjigjen ndaj impulseve të ndryshme të trurit.

Në një studim tek kaviet, u arrit në përfundimin se ato që ishin rritur në një inkubator me nënën, duke patur kontakt të shpeshtë me të, kishin në trupin e tyre një përmbajtje shumë të lartë të molekulës “Interleukin-10”.

Një molekulë e tillë i bënte kaviet shumë më rezistuese ndaj morfinës, një substancë që krijon varësi. Tek kaviet që ishin rritur larg nënës, varësia ndaj morfinës krijohej shumë më shpejt se tek grupi i parë.

Mënyra se si trupi i kavieve reagon ndaj substancave droguese është pothuajse e njëjtë me atë të njeriut. Tek njeriu, përkëdheljet e nënës ndikojnë për të krijuar një imunitet më të lartë ndaj substancave që krijojnë varësi.

Kjo do të thotë se individët që në fëmijëri i nënshtrohen përkëdheljeve të nënës në fëmijëri, e kanë më të vështirë që të nisin përdorimin e këtyre substancave dhe edhe nëse kjo ndodh, e kanë më të lehtë të distancohen. /albeu.com/






Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës Empty Re: Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 9 Dec 2011 - 1:42

Une kam pare raste qe pikerisht femije te perkedhelur e te lazdruar nga familja e tyre,njeri se ka qen femije i vetem,tjetri se ka qen i vetmi djal i shpise etj si keto te marrin rruge te keqe e te perfundojne ne droge..flasim per familje te mirembajtura me nje ekonomi te mire e njerez te arsimuar..nuk e besoj shume kete sepse luajne rol shume faktore te tjere ne zhvillimin e femijes por as me dhunen sjam.gjithcka me limit
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës Empty Re: Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës

Mesazh nga Anakonda Wed 1 Feb 2012 - 4:04

Si ta kete qejfi me pi droge as prindi nuk mundet te ta largoje at ves.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës Empty Re: Përkëdheljet e nënës largojnë rrezikun e drogës

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi