Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës

2 posters

Shko poshtë

Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës Empty Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 2 Apr 2012 - 11:45

Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës TokeNëse dini të flisni rrjedhshëm të paktën një gjuhë të huaj atëherë kjo gjë largon rrezikun e sklerozës, sipas një studimi të fundit.

Shkencëtarët e Universitetit të York (Angli) kanë dalë në përfundimin se zotërimi i një gjuhe të dytë është mirë për shëndetin mendor sepse rritet “fleksibiliteti mendor”.

Udhëheqësi i studimit, Dr. Ellen Bialystok theksoi: “Studime të mëparshme kanë dalë në përfundim se mësimi i një gjuhe të huaj në moshë të vogël i ndihmon fëmijët në aftësinë e tyre komunikuese, ndërsa studimi ynë tregon se gjuha e huaj ndihmon edhe në shëndetin mendor në të ardhmen afatgjatë.”

“Kërkimi tregon se “manovrimi” në një apo më shumë gjuhë të huaja aktivizon zona të caktuara të trurit dhe “stërvitja” e tyre është me leverdi për të ardhmen”, shtoi Dr. Bialystok.

Studimi është publikuar në revistën shkencore ‘Trends in Cognitive Sciences’.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës Empty Re: Gjuhët e huaja largojnë rrezikun e sklerozës

Mesazh nga Anakonda Sat 7 Apr 2012 - 19:34

mire atehere do filloj,te flas sa me shum gjuh te huaja
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi