Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin

2 posters

Shko poshtë

Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin Empty Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin

Mesazh nga Emona Mon 12 Mar 2012 - 5:38

Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin KulturKur Serbia kishte botuar monografinë “Trashëgimia botërore e Serbisë”, synimi kryesor që kishin përmendur botuesit ishte që delegacioneve të huaja, institucioneve ndërkombëtare e zyrtarëve të UNESCO-s, t’ua prezantojë pasurinë e saj. Monografia, e cila përvetëson katër monumente të Kosovës, është ribotuar, shkruan sot Koha Ditore.

E njërin prej qëllimeve me këtë botim, del ta ketë arritur. Të shtunën mediet serbe kanë raportuar se Manastiri i Graçanicës, ai i Deçanit dhe Patrikana e Pejës “janë futur në listën e pesë vendeve të shenjta më të rëndësishme në Mesdhe”. E në listën e vendeve të shenjta janë edhe Jerusalemi, Mali i Shenjtë në Greqi, Vatikani dhe Meka. “Vendimi për rëndësinë e manastireve serbe në Kosovë e Metohi është marrë në një mbledhje në Komisionin Evropian në Bruksel, ku ka marrë pjesë edhe kryetari i KE-së, Jose Manuel Barroso”, raporton “B92”.

Të tri këta monumente të mbrojtura nga UNESCO-ja, bashkë me Kishën e Shën Premtes në Prizren, në monografinë e Serbisë prezantohen si trashëgimi serbe. Aty prezantohen edhe tetë monumente të tjera.

Ndaj kësaj monografie, institucionet kosovare nuk kanë reaguar asnjëherë. As pas botimit të dytë që ka dalë sefte dhe po përkthehet e shpërndahet në shumë vende të botës./knninfo/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin Empty Re: Serbia përvetëson monumentet e Kosovës - institucionet heshtin

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Mar 2012 - 22:01

te poshtrit.................
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi