Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies

3 posters

Shko poshtë

Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies Empty Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies

Mesazh nga T_o_n_i Mon 11 Feb 2013 - 23:00

Larja e dhëmbëve brenda gjysmë ore pas ngrënies mund të çojë në shkatërrimin më të shpejtë të smaltit të dhëmbëve dhe si pasojë dëmtimin e tyre.
Nëse një person ha ushqime ose pi pije të tjera të ëmbla ose të gazuara, duhet të presë një kohë para se t’i pastrojë dhëmbët. Kjo sepse, acidi që përmbajnë këto ushqime dhe pije gërryejnë smaltin e dhëmbëve.

Në qoftë se personi lan dhëmbët menjëherë pas pijeve dhe ushqimeve që përmbajnë këto substanca gërryese, ato depërtojnë në shtresat më të thella të strukturës së dhëmbëve, gjë kjo që çon në akumulimin e grimcave të ushqimit në vrimën e krijuar dhe në prishjen e dhëmbëve.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies Empty Re: Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies

Mesazh nga juba Tue 12 Feb 2013 - 6:58

KJO ESHTE E VLEFSHME NE RASTIN E DARKES , SE PER TE MENGJEZIT LAJI SA TE HAPESH SYTE

juba
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 5
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/02/2012
Mosha Mosha : 71

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies Empty Re: Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies

Mesazh nga WebMaster Tue 12 Feb 2013 - 10:44

Ne mengjes ne dreke edhe ne darke
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies Empty Re: Mos i lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi