Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rrezja atomike  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rrezja atomike  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rrezja atomike

Shko poshtë

Rrezja atomike  Empty Rrezja atomike

Mesazh nga Alberti Sun 25 Jul 2010 - 23:20

Rrezja atomike

Për një përafrim të parë, atomet në përgjithësi të sillen si objekte sferike minutë. Radiusi atomik i një element kimik është një masë e madhësisë së atomeve të saj, zakonisht në distancë nga bërthamë në kufirin e re rrethues i elektronet. Që kufirit nuk është i mirë-përcaktuar një person fizik, ka jo përkufizime të ndryshme ekuivalent me rreze atomike.

Varësisht nga definicioni, termi mund të zbatohet vetëm në atomet e izoluar, apo edhe për të atomeve në çështje kondensuar, lidhur covalently në molekula, apo në shtetet ionized dhe ngacmuar dhe vlera e saj mund të merret përmes matjeve eksperimentale, apo llogaritet nga modelet teorike. Sipas disa përkufizime, vlera e rreze mund të varet nga shtetit atomit dhe kontekstin.

Koncepti është i vështirë për të përcaktuar sepse elektronet nuk kanë orbitat caktuar, ose shkon përcaktuar ashpër. Përkundrazi, pozita e tyre duhet të përshkruhet si probabilitet që shpërndarjet kon off gradualisht si një lëvizje larg nga bërthamën, pa një ndërprerje të mprehtë. Për më tepër, në çështjen kondensuar dhe molekulave, retë elektronike të atomeve zakonisht përputhen në një farë mase, dhe disa nga elektronet mund të bredh mbi një rajon që përfshin dy ose më shumë të mëdha atomet.

Përkundër këtyre vështirësive konceptuale, nën përkufizimet më radii e atomeve neutrale gamë të izoluar në mes 30 dhe 300 pm (trillionths e një metër), ose në mes të 0,3 dhe 3 angstroms. Prandaj, rreze e një atom është më shumë se 10.000 herë rreze e bërthamës saj (1-10 FM). , dhe më pak se 1 / 1000 e gjatësi vale të dukshme të lehta (400-700 nm).

Formën e përafërt e një molekule e etanolit, CH3CH2OH. Çdo atom është i modeluar nga një sferë me modelimin elementit Van der Waal-it radius.The e atomeve nga sfera është vetëm një përafrim i papërpunuar, por ajo mund të japin shpjegime sasiore dhe parashikimet për shumë fenomene, të tilla si densiteti e lëngjeve dhe solids, difuzionit e lëngjeve përmes sieves molekulare, rregullim të atomeve dhe joneve në Kristal, dhe madhësinë dhe formën e molekulave

Radii Atomike ndryshojnë në mënyrë të parashikueshme dhe të shpjegueshëm nëpër tabela periodike. Për shembull, në përgjithësi radii rënie përgjatë çdo periudhe (rreshti) i tryezë, nga metalet alkali të gazeve fisnik, dhe rritjen e poshtë çdo grup (kolona). Rritet rreze ashpër mes gaz fisnik në fund të çdo periudhe dhe metalike alkali në fillim të periudhës së ardhshme. Këto trende të radii atomike (dhe të tjera të ndryshme kimike dhe vetitë fizike të elementeve) mund të shpjegohet nga teoria shell elektronike e atomit, që dhanë prova të rëndësishme për zhvillimin dhe vërtetimin e teorisë kuantike.

Radiusi atomik është quajtur edhe gjerësia e atomike.

Perkufizmet
Përdorur gjerësisht përcaktimet e rreze atomike përfshijnë:

Radiusi i Van der Waal-it: në parim, gjysmë distanca minimale ndërmjet dy berthamat e atomeve te elementit që nuk janë të detyruar të njëjtën molekulë. Rrezja Jon: rrezja nominale e joneve të një elementi në një shtet jonizmit specifik, konkludohet nga distanca midis të berthamat atomike në kripëra cyrstalline e që përfshijnë që jon. Në parim, ndarje midis dy joneve ngj Rrezja kovalent: rrezja nominale e atomeve e një element kur detyruar covalently të atomeve të tjerë, konkludohet si ndarje midis berthamat atomike në molekulat. Në parim, distanca në mes dy atomeve që janë të lidhur me njëri-tjetrin në një molekulë (gjatësia e se obligacioneve kovalent) duhet të barabartë shumën e radii tyre kovalent. Rrezja metalike: rreze nominale e atomeve e një element kur u bashkua me të atomeve të tjera nga bono metalike. [Citim i duhur] Rrezja Bohr: rrezja e orbites elektronike më të ulët të energjisë të parashikuara nga modeli i Bohr atom (1913). Kjo është e aplikueshme vetëm për të atomeve dhe joneve me një elektron i vetëm, të tilla si hidrogjeni, veçmas-ionized helium , dhe positronium. Edhe pse vetë është tani modeli vjetëruara, rrezja Bohr për atom hidrogjeni konsiderohet ende si një konstante fizike të rëndësishme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi