Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Makrokozmosi  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Makrokozmosi  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Makrokozmosi

Shko poshtë

Makrokozmosi  Empty Makrokozmosi

Mesazh nga Alberti Sun 25 Jul 2010 - 23:20

Makrokozmosi (greq μακροκόσμος - "μακρος" (makros) i madh, "κόσμος" (kosmos) - bote, gjithesi), ne kundershtim me mikrokozmosin, është "bota e madhe" ose "gjithçka që është". Makrokozmosi pershkruan boten e madhe, qe pa mjetet ndihmese teknike, matematikes dhe mendimit te njeriut, s´mund te rroket. Saktesisht, makrokozmosi fillon ne horizont, ku njeriu ne te vertete nuk mund t´a vëreje perkuljen e siperfaqes se tokes. Makrokozmosi është gjithcka, qe ne baze te permases se tij, tejkalojne mundesite e rrokjes shqisore te njeriut, dhe qe s´mund te rroket pa mjete ndihmese.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi