Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
TE DHENA NE SPORT People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
TE DHENA NE SPORT People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TE DHENA NE SPORT

Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Sun 18 Jan 2009 - 23:25

1.
Rivaldo: Mesi është numri 1!
Braziliani vlerëson argjentinasin, para Kristiano Ronaldos

Kristiano Ronaldo mund të jetë shpallur futbollisti më i mirë i botës për vitin 2008, por braziliani Rivaldo beson se Lionel Mesi është lojtari më i mirë i planetit. Ronaldo u shpall futbollisti më i mirë i 2008-s nga vota e futbollistëve, gazetarëve dhe trajnerëve, pasi shënoi 42 gola me Mançesterin, në sezonin ku “djajtë” fituan titullin në Angli, Championsin dhe Botërorin e Klubeve.

Gjithsesi, në sytë e Rivaldos, që e ka fituar këtë çmim në vitin 1999, Lionel Mesi është futbollisti më i mirë në botës. “Mes Kristiano Ronaldos dhe Mesit, unë zgjedh Mesin. Për mendimin tim, ai është më i miri në botë, - tha braziliani që u shpall kampion bote në vitin 2002.

- Kristiano është i aftë. 42 golat e shënuar dhe trofetë e fituar i dhanë çmimin, por unë jam nga ana e Leos. Për mua, Mesi është më krijues se Kristiano dhe më kujton veten. Leo ka aftësinë të vendosë fatet e një ndeshjeje, pavarësisht nga shkelmat që merr.

Dhe është vetëm 21-vjeç…” Rivaldo gjithashtu beson se Mesi do ta fitojë “Topin e Artë”, nëse Barcelona vazhdon me këto ritme. Argjentinasi ka shënuar 20 gola në 22 ndeshje të luajtura këtë sezon. “Vitin e ardhshëm, ndërsa Leo dhe Barcelona do të vazhdojnë me të njëjtin ritëm, do të imitojnë Mançesterin dhe Kristianon. Barça do të fitojë titullin dhe Championsin, ndërsa Leo do të shpallet lojtari më i mirë,” - tha ish-futbollisti i Barcelonës, Rivaldo.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Sun 18 Jan 2009 - 23:26

Trajneri i Gjermanisë miraton largimin e mundshëm të sulmuesit nga Bajerni i Mynihut

Trajneri i Gjermanisë, Joakim Lëv, ka thënë se kalimi i Podolskit te Këlni nuk do t’ia prishte atij shanset për të qenë pjesë e përfaqësueses. Sulmuesi pritet të largohet nga Bajerni në fund të sezonit, për të shkuar te ish klubi i tij.

Kjo do të thotë largim nga Liga e Kampionëve, për të luajtur me një skuadër që ishte në kategori të dytë vjet. Lëv u shpreh kështu për gazetën “Express”: “Lukas është prej atyre lojtarëve që duhet të jenë në formacion me skuadrën ku luan. Nëse luan, do të jetë sërish në përfaqësuese me besim të madh te vetja.

Nëse ai kthehet te Këlni, do të marrë përsipër shumë përgjegjësi atje, pasi do të jetë lider i skuadrës. Mendoj se kjo do të ishte shumë mirë për të, madje edhe përfaqësuesja do të përfitonte nga ky transferim”.

Lëv ka rrëfyer më tej se ka folur me Podolskin në telefon dhe i ka thënë të shkojë atje ku ndihet i lumtur. “I thashë të ndiqte zemrën e tij. Pastaj i thashë të fliste me trajnerin, të shihte pak klubin ku do të shkonte, pasi ai duhet të ndjejë diçka për klubin ku do të luajë. E, kur të jetë i sigurt, i thashë se do të ishte mirë të shkonte,” - ka pohuar trajneri i përfaqësueses gjermane.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Sun 18 Jan 2009 - 23:26

Trajneri i Bajernit të Mynihut shprehet i kënaqur, pas fazës përgatitore të zhvilluar në Dubai

Trajneri i Mynihut, Jurgen Klinsman, e ka cilësuar udhëtimin dhe fazën përgatitore të Bajernit në Dubai si sukses, duke pohuar se skuadra është lidhur më shumë. Gjigantët e Bundesligës kanë pasur një program të ngjeshur me ndeshje miqësore kundër skuadrave Al Xhezira dhe Al Ueda në Dubai.

Udhëtimi në Dubai ka qenë shumë pozitiv për gjermanët, në lidhje me forcimin e skuadrës. “Kemi bërë shumë punë të mirë atje, në lidhje me bazat e skuadrës. Ishte një përvojë fantastike shkuarja atje, - ka thënë Klinsman. - Atmosfera ishte pozitive. Lojtarët janë çliruar, kanë qeshur dhe kanë darkuar së bashku.

E shijuam qëndrimin tonë atje, sepse jemi afruar shumë si skuadër.” Drejtori Uli Hënes ka dhënë gjithashtu komentet e tij pozitive për skuadrën, pas kthimit të tyre në Mynih. “Të gjithë e dimë se kur në skuadër funksionon.

Shiheni skuadrën tani! Mendoj se është një grup që ka ecur përpara gjashtë muajt e fundit. Do ta fitojmë kampionatin. E kam thënë këtë edhe kur ishim 12 pikë pas kryesuesve. Jemi me pikët ë barabarta tani dhe vetëm katër gola më pak se Hofenheimi, asgjë për Bajernin.

Rrjedha e gjërave është në favorin tonë tani,” - ka pohuar Uli Hënes. Seoznin tejtër, Bundesliga do të ketë një pushim më të shkurtër, gjë që ka sjellë reagimin e drejtuesve të skuadrave. “E konsideroj shkurtimin e pauzës dimërore si një gabim që do ta dëmtojë futbollin gjerman, - ka treguar Hënes, për gazetën “Sport Bild”.

- Në të ardhmen nuk do të kemi mundësi të bëjmë fazë përgatitore në dimër dhe do të humbasim një nga avantazhet tona, në krahasim me rivalët ndërkombëtarë. Deri tani, skuadrat tona kanë pasur mundësinë të hynin në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve ose të Kupës UEFA të çlodhur,” - ka qenë arsyetimi i Hënesit.

Bundesliga, aktualisht, bën gjashtë javë e gjysmë pushim në dhjetor e janar, por Federata Gjermane e Futbollit e ka shkurtuar këtë periudhë në tri javë e gjysmë, për të mos e ngjeshur kalendarin.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Sun 18 Jan 2009 - 23:27

Për 20-vjeçarin brazilian marrëveshja është zyrtare, ndërsa për mbrojtësin danez pritet konfirmimi

Menjëherë Felipe Mationi, më pas Dani Ager. Milani investon, lëviz në merkato dhe në darkë arrin një nga objektivat e tij. Nga Gremio ka ardhur mbrojtësi i krahut brazilian, 20-vjeçari Felipe Mationi, lojtar i kombëtares Under 20 të Brazilit, i cilësuar nga Galiani Kafuja i ri.

Në ditët e kaluara, futbollisti, i shoqëruar nga agjenti i tij Mino Raiola, ka përfunduar procedurën për pasaportën italiane dhe të mërkurën në mbrëmje ka firmosur për Milanin, pasi është takuar me drejtuesit kryesorë të kuqezinjve, Adriano Galiani, Ariedo Braida dhe Leonardo.

“Jam shumë i lumtur që do të luaj në një klub të mbushur me kampionë si Milani.” Këto kanë qenë fjalët e para të Felipe Mationit, si lojtar i kuqezinjve. “Në zgjedhjen time ka ndikuar prezenca e shumë brazilianëve në këtë skuadër, - ka thënë mbrojtësi i krahut, pasi ka zhvilluar kontrollet mjekësore.

- Krahasimi me Kafunë? Jam i nderuar për këtë, ai ka qenë një lojtar i madh, por unë duhet të përmirësohem akoma. Pozicioni im? Luaj si mbrojtës krahu.” Gjithashtu, ka folur edhe agjenti i tij Mino Raiola. “Felipe do të kalojë menjëherë te Milani, do të jetë në dispozicion të ekipit, duke filluar që nga java e ardhshme, - ka thënë agjenti.

-Eshtë lojtar i shpejtë, teknikisht shumë i aftë dhe, si gjithë brazilianët, shumë sulmues, të kujton Kafunë.” Ndërkohë, Mationi, ditët e kaluara dukej shumë afër kalimit te Juventusi. “Ka pasur shumë klube të tjera që janë interesuar, por ëndrra e tij ka qenë gjithmonë Milani,” - ka saktësuar Raiola.

Mationi do të regjistrohet menjëherë në ligën italiane të futbollit, por do të rikthehet në Brazil dhe, pasi të marrë vizën, do të rikthehet në Itali. Kështu, Adriano Galiani ka mbyllur me sukses një operacion që ka kushtuar rreth 7 milionë euro. Formula është ajo e borxhit, me të drejtën për ta blerë lojtarin në fund të sezonit.

Gjithashtu, është arritur edhe një marrëveshje për një kontratë 4-vjeçare. Kjo zgjedhje është bërë për shumë arsye. Mbi të gjitha, për të mos rënduar financat e kuqezinjve në sezonin aktual, por edhe për t’i mundësuar lojtarit të presë lidhjet me klubin brazilian. Tani duhet përfunduar operacioni.

Pra, pas marrëveshjes së munguar për Ibrahimoviçin, agjenti italo-holandez Mino Raiola ka arritur një marrëveshje me klubin kuqezi. Duhet thënë se kishte negociuar gjatë për Mationin dhe me Juventusin. Klubi e ka bllokuar për disa muaj, por tani ka vendosur të ndjekë rrugë të tjera. Lojtar krahu shumë i shpejtë, i gjatë 177 cm, me peshë 72 kg, Mationi mund të aktivizohet edhe në mesfushë.

Dhe menjëherë pas blerjes së brazilianit Mationi, Milani është gati të njoftojë edhe një tjetër goditje që do të forcojë repartin mbrojtës. Duket se është mbyllur me sukses marrëveshja për qendërmbrojtësin 24-vjeçar të Liverpulit Daniel Ager, i ndjekur prej kohësh nga kuqezinjtë.

Vlera e operacionit është 7 milionë e gjysmë stërlina, gati 9 milionë euro. Danezi duhet të nnshkruajë një kontratë 4-vjeçare dhe do të jetë i gatshëm menjëherë për Ançelotin. Koha e pasigurtë e riaftësimit të Nestës dhe gjendja e Senderosit, e kanë bindur Milanin të nxitojë për ardhjen e mbrojtësin të Liverpulit.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Sun 18 Jan 2009 - 23:29

Por trajneri Spaleti e ka kritikuar mbrojtësin francez dhe ka kërkuar nga ai profesionalizëm

Filip Mekses vazhdon të mos e përgënjeshtrojë një kalim të mundshëm te Milani. “Pse një ditë nuk duhet të luaj me Milanin? -ka deklaruar mbrojtësi francez. - Milani është klub i madh. Nëse marrëveshja do të arrihet, kjo do të ndodhë në mënyrë korrekte, si nga ana e kuqezinjve ashtu edhe nga ana ime.

Për momentin, jam lojtar i Romës.” Në Romë është edhe Emilson Kribari, mbrojtës i qendrës, që Lacio është e gatshme ta kalojë borxh te Milani, në emergjencë, pas ndalesës së Kaladzes. Ndërkohë, që sot Roma do të zhvillojë ndeshjen e prapambetur të kampionatit kundër Sampdorias, ku janë në lojë tri pikë shumë të rëndësishme, por Luçiano Spaleti duket më shumë i shqetësuar nga merkatoja dhe nga mundësia e një largimi të Meksesit, i tunduar nga Milani.

“Më ka thënë se do të qëndrojë me ne. I jam përgjigjur se, përveç dëshirës, duhet edhe të punojë shumë për të arritur objektivat e skuadrës, - ka thënë trajneri. - Nëse një lojtar qëndron për të na bërë favor, kjo nuk është mënyra korrekte për të arsyetuar.”

Më pas, tekniku verdhekuq ka vazhduar: “Kam folur me të për rreth dhjetë minuta në zyrën time. Ai më ka thënë se është profesionist, dhe se do t’i bëjë gjërat në mënyrën e duhur, për pozicionin që mbulon dhe për klubin që meriton respekt. Unë i kam kujtuar thjesht se, përveç dëshirës për të qëndruar te Roma, duhen arritur edhe objektivat.

Nuk duhet të qëndrosh për të shëtitur, duhet të arrijmë vendin e katërt në kampionat, kështu që duhet punuar shumë. Nuk është normale që një lojtar të qëndrojë vetëm për t’i bërë favor skuadrës, sepse klubi është i detyruar të kërkojë profesionalizëm nga unë. Eshtë një e drejtë e trajnerit të stimulojë një futbollist, për të kërkuar të marrë nga ai diçka më shumë.

Pra, e përsëris edhe një herë: nuk mjafton vetëm dëshira për të qëndruar në një ekip. Ne duhet të marrim rezultate të rëndësishme, kështu që kemi nevojë për një gatishmëri të caktuar dhe për një mënyrë të caktuar arsyetimi.

Domethënë, gatishmëria e Meksesit për të qëndruar duhet të jetë e mbushur me qëllime të forta, dhe jo sa për numër”. Do të ishte i tepërt komenti, në lidhje me qartësinë e këtyre fjalëve. Por në çështjen “Mekses”, Spaleti ka disa mesazhe edhe për klubin, për këshilltarët e lojtarit francez, si dhe ka kërkuar një ndërhyrje të Rosela Sensit kundrejt tyre.

“Klubi është në gjendje të respektohet më shumë për qëndrimin që ka pasur në këto tri vitet e fundit; ka mundësinë t’u thotë diçka gjithë këtyre njerëzve që i lëshojnë mesazhe. Klubi është në gjendje të mbrohet dhe të thotë fjalën e tij. Ajo që është bërë në të kaluarën për lojtarin nuk ka nevojë për komente të tjera.”

Natyrisht, Spaleti ka folur edhe për ndeshjen e sotme, që Roma duhet ta fitojë patjetër. “Nëse do të arrijmë t’i marrim tri pikët, mundësia për të arritur vendin e katërt në renditje do të jetë më konkrete.

Kjo është një skuadër e ndërtuar për të zënë një vend në fazën eliminatore të Champions Ligës, por, nëse nuk do ta arrijmë këtë, unë do të jem përgjegjësi kryesor. Kasano? Sigurisht do të jetë një problem më shumë për ne, sepse, përveçse është lojtar shumë i mirë, ka gjetur ambientin e duhur për të, ku jeton i qetë dhe mund të kthehet të vërë në dispozicion të futbollit cilësitë e tij të padiskutueshme,” - ka deklaruar Spaleti.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 2:08

1.
Barça nuk ndalet, Reali ngjitet i dyti
Flano 63′, Pandiani 73′ / Eto 45′, Ksavi 80′, Mesi 85′

Leo Mesi udhëheq katalanasit në “Pamplona”, ndërsa “merengesit” festojnë në ndeshjen e 500-të të Raulit

Lionel Mesi ka shënuar një gol të mrekullueshëm, pesë minuta para fundit, duke i dhënë Barcelonës fitoren 3-2 në “Pamplona” ndaj Osasunës. Skuadra e drejtuar nga Pep Guardiola vuajti shumë, por tregoi edhe një herë superioritetin e saj, duke fituar ndeshjen e 15-të nga 16 të fundit në kampionat, atje ku kryeson me 12 pikë avantazh ndaj Realit të Madridit dhe Seviljes.

Golashënuesi më i mirë në Primera Divizion, Samuel Eto, kaloi në avantazh Barcelonën, në minutën e fundit të pjesës së parë, por Osasuna përmbysi gjithçka me dy gola në pjesën e dytë. Flano dhe Pandiani shënuan për ekipin, që renditet në vendin e fundit të kampionatit.

Megjithatë, Barça realizoi dy herë në dhjetë minutat e fundit merituar fitoren. Ksavi shënoi golin e barazimit, pas pasimit të marrë nga Dani Alvesh, ndërsa Mesi goditi nga jashtë zone, duke bërë përfundimisht diferencën në sfidën e mbrëmshme.

Rauli shënoi në ndeshjen e tij të 500-të në Kampionatin Spanjoll, duke e ndihmuar Realin e Madridit të fitojë 3-0 në Majroka dhe të ngjitet në vendin e dytë të renditjes. Arjen Roben shënoi golin e parë për kampionët, pas tri minutash lojë, ndërsa kapiteni Raul dyshifshoi avantazhin.

Në pjesën e dytë, Serxhio Ramos, “vulosi” golin e tretë, në fitoren e tretë radhazi për ekipin e Huande Ramosit, që po del nga kriza. “Jam shumë i lumtur që gjërat po kthehen në normalitet, - tha Raul Gonzales. - E kemi filluar shumë mirë këtë vit, por na duhet ende shumë punë për të ndrequr situatën.”

Pas 18 javësh, kampionët e Spanjës janë në vendin e dytë me 35 pikë, aq sa Sevilja, e cila fitoi 3-1, të shtunën në La Korunjë. Në vendin e katërt, me një pikë më pak, është Valencia, që barazoi 3-3 me Vilarealin. Ndërkohë, Vilareali, Atletiko dhe Deportivo La Korunja ndajnë vendin e pestë me nga 30 pikë.

Atletiko e Madridit zhgënjeu në fushën e saj, teksa u mund 2-3 nga Atletiko e Bilbaos. Tifozët e “Vinsente Kalderonit” kërkuan me ngulm largimine trajnerit Agirre, në një ndeshje që Atletiko e mbylli me dhjetë futbollistë, pas daljes me karton të kuq të portugezit Manike. Atletiko i ka humbur të tri ndeshjet e luajtura në 2009-ën.

Në ndeshjet e tjera të luajtura dje, Malaga fitoi 2-1 ndaj Betisit në Sevilje. Elizu shënoi golin e fitores në minutën e fundit, ndërsa Betisi luajti me nëntë futbollistë në 20 minutat e fundit. Numansia dhe Gijoni kanë fituar në fushën e tyre respektivisht ndaj Getafes dhe Valadolidit, ndërsa Santanderi dhe Rekreativo u ndanë në barazim 1-1. Java e ardhshme do të jetë e fundit për fazën e parë në Primera Divizon.

Dinjo: “Bravo” Alvesh dhe Mesi!

Ronaldinjo nuk është më lojtar i Barcelonës, por i ndjek me pasion ndeshjet e ish klubit të tij spanjoll. Duke folur për gazetën italiane “La Republica”, Ronaldinjo dha mendimin e tij për Lionel Mesin: “Nuk e di në është lojtari më i mirë në botë, por është sigurisht lojtari më zbavitës për mua.”

Organizatori i Milanit ka thënë se sekreti i suksesit të Mesit është fakti që ai luan gjithnjë me lumturi, një formulim që shpesh thuhej për Ronaldinjon, kur ai luante në Camp Nou. Në fund, 28 vjeçari i lindur në Porto Alegre ka rrëfyer se i pëlqen shumë loja e bashkëpatriotit të tij, që luan në mesfushën e Barcelonës dhe kombinon shpesh me Mesin. “Lojtari më i mirë brazilian është Dani Alves.”

Primera Divizion, java e 18 të
Dje
Atletiko M - Bilbao 2-3
Lopez 15′, Forlan 90′ / Kampo 45′, Domingez 51′(aut), Lorente 65′
Betis - Malaga 1-2
Emana 38′ / Apono 18′, Elizu 90′
Gijon - Valadolid 2-1
Karmelo 18′, Barral 36′ / Kalvo 88′
Mallorca - Real M 0-3
Roben 3′, Raul 17′, S.Ramos 66′
Numancia - Getafe 2-0
Barkero 8′ (pen), Aranda 80′
Santander - Rekreativo 1-1
Pereira 33′ / Kamunas 42′
Espanjol - Almeria 2-2

Osasuna - Barcelona 2-3

Dje
Deportivo Sevilja 1-3
Valencia Vilareal 3-3

Renditja
1.Barcelona 14 2 1 51 11 44
2.Real M 11 2 5 38 26 35
3.Sevilja 10 5 3 27 16 35
4.Valencia 10 4 4 36 24 34
5.Atletiko M 9 3 6 41 29 30
6.Vilareal 8 6 4 30 25 30
7.Deportivo 9 3 6 23 21 30
8.Malaga 8 4 6 27 27 28
9.Gijon 8 0 10 26 37 24
10.Valadolid 7 2 9 26 27 23
11.Bilbao 6 5 7 24 27 23
12.Santander 5 7 6 20 23 22
13.Getafe 5 6 7 24 29 21
14.Numansia 6 2 10 24 36 20
15.Almeria 5 4 8 17 25 19
16.Betis 5 3 10 22 25 18
17.Rekreativo 4 5 9 15 28 17
18.Espanjol 3 5 9 15 26 14
19.Majorka 3 5 10 18 35 14
20.Osasuna 2 7 8 17 23 13
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 2:08

Agirre kupton zemërimin e tifozëve

Trajneri nën presion i Atletikos së Madridit, Havier Agirre, tha se e kupton zemërinim e tifozëve, të cilët kërkuan largimin e tij, pas ndeshjes së fundit. Atletiko e mbylli vitin 2008 me 15 ndeshje radhazi pa humbje, por më 2009-n i ka humbur të tria ndeshjet e luajtura (dy në kampionat dhe një në kupë) ndaj Barcelonës, Valencias dhe Bilbaos.

Të dielën tifozët kërkuan largimin e Agirres, i cili e drejton ekipin që nga viti 2006. Trajneri meksikan tha: “Të gjitha humbjet djegin. Na lëndon fakti që skuadra nuk bëri ndonjë paraqitje të mirë. Kjo i ktheu tifozët kundra meje dhe futbollistëve, por mendoj se kanë të drejtë të zemërohen.

Ne jemi e njëjta skuadër që i bënte gjërat mirë deri në dhjetor. Ai ekip u kualifikua në Champions, por tri humbjet kanë sjellë një klimë dyshuese, e cila po bëhet infektuese dita-ditës. Megjithatë, unë u kërkova futbollistëve të qëndrojnë të qenë.

Ne do të përpiqemi të gjejmë se çfarë nuk ka funksionuar në ndeshjet e fundit. Nuk është aspak vonë për t’u korrigjuar. Jemi pesë pikë larg vendit të dytë, kur mbetet dhe një fazë për t’u luajtur, pa harruam se mund të bëhemi edhe çerekfinalistë në Ligën e Kampioneve.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 2:09

“Goli i shpejtë na dha fitoren”

Reali i Madridit ka fituar 3-0 në fushën e Majorkës, duke u ngjitur në vendin e dytë të kampionatit spanjoll. Arjen Roben shënoi golin e parë, pas tri minutash lojë; sipas trajnerit Huande Ramos, ky episod u dha fitoren kampionëve të Spanjës.

“Në kampionatin spanjoll nuk ka asnjëherë fitore të lehta, sidomos jashtë fushe, - tha ai, - por më duhet të them se goli i shpejtë na e lehtësoi punën. Ishte thelbësor për fatet e ndeshjes.

Pastaj, thjesht kontrolluam lojën dhe arritëm të shënojmë dy herë të tjera.” Rauli, që luante ndeshjen e 500-të në Primera Divizon, dhe Serxhio Ramos, shënuan dy golat e tjerë për Realin, që ndodhet 12 pikë larg Barcelonës kryesuese.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 2:10

1.
Podolski nuk heq dorë nga lavida…
Sulmuesi i Bajernit është bërë simboli i ambicies së gjermanëve, për të fituan Kupën e Botës 2010

Shpresat e një kombi të tërë janë mbi shpatullat e një lojtari të vetëm, përsa i përket shënimit të golave. Ky është 23 vjeçari Lukas Podolski, i cili pritet ta udhëheqë Gjermaninë në Kupën e Botës 2010, në Afrikë të Jugut.

Në fund të fundit, Botërori 2006, i luajtur në Gjermani, tregoi se ai ishte lojtari më premtues në atë turne, duke ia kaluar Lionel Mesit të Argjentinës dhe Kristiano Ronaldos së Portugalisë. Poldi shkëlqeu edhe në Euro 2008, duke fituar “Këpucën e Argjendtë”, si golashënuesi i dytë i turneut, dhe u zgjodh edhe në Skuadrën e Yjeve.

Më 6 shtator 2008 ai shënoi golin e tij të 30 të kundër Lihtenshtejnit, kur ishte vetëm 23 vjeç, tre muaj e dy ditë, duke u bërë futbollisti më i ri në moshë që shënon 30 gola për përfaqësuesen gjermane.

Vetëm gjashtë lojtarë të tjerë e kanë arritur këtë shifër në moshë më të re se Podolski. Këta futbollistë janë Pele, Sven Ridëll, Ronaldo, Sandor Kocsis, Stern Xhon dhe Ferenc Pushkash.

Keni luajtur jo më pak se 16 ndeshje për Gjermaninë vitin që shkoi, keni shënuar shtatë gola, si dhe keni dhënë pesë asiste. A mund të thuhet se vitit 2008 ishte i suksesshëm për ju?

Kur hedh shikimin pas, në ndeshjet eliminatore për Botërorin 2010 dhe Kampionatin Europian 2008, si dhe ndeshjet miqësore, mund të them se ka qenë një vit i suksesshëm. Përgjithësisht, ka qenë vit i mbarë dhe plot kënaqësi, sidomos në europian.

31 gola në 59 ndeshje mund të konsiderohen një arritje e madhe. A do të vazhdoni me këtë ritëm?
Shpresoj shumë që të jetë kështu edhe në të ardhmen. Luajta kundër Anglisë ndeshjen e 60 të për përfaqësuesen, një rekord i jashtëzakonshëm për moshën time, dhe jam krenar që kam përfaqësuar vendin tim kaq shpesh. Dëshiroj të përmirësohem vazhdimisht, të shënoj shumë gola për Gjermaninë dhe të kem suksese edhe më të mëdha.
A jeni i pakënaqur me ndonjë aspekt të lojës suaj? A ka vend për përmirësim?
E kam nisur futbollin profesionist kohë më parë dhe e di se në futboll mësohet gjithmonë, brenda dhe jashtë fushës së blertë, sidomos kur është fjala për raportet me medien, për shembull. Si futbollist, secili prej nesh piqet me kalimin e kohës.

Në klub dhe në përfaqësuese stërvitemi nga trajnerë të shkëlqyer, luajmë përkrah më të mirëve; kjo do të thotë se çdo ndeshje dhe çdo seancë stërvitore është një mundësi për të mësuar më shumë.
Çfarë synoni për vitin 2009?
Fokusimi ynë kryesor do të jetë kualifikimi për në Kupën e Botës 2010 në Afrikë të Jugut. Kupat e Botës dhe Europës janë gjithnjë të veçanta, pasi çokush dëshiron të marrë pjesë në to. Nëse nuk arrin të luash në këto kompeticione, atëherë kjo është një përvojë më pak dhe humb shumë.
Ç’mendim keni pasur për zënkën mes trajnerit të Gjermanisë, Joakim Lëv, kapitenit Mikael Balak dhe Torsten Fringsit?
Nuk jam në brendësi të kësaj ngjarjeje dhe nuk di ç’është thënë nga secili prej tyre. Ne kemi pasur një bisedë të gjatë me trajnerin përpara ndeshjes kundër Anglisë. Ai mbajti një fjalim të mirë dhe mendoj se secili prej nesh e di se si duhet të bëhen gjërat, kështu që ka ikur koha e fjalëve.

Ke luajtur në dy kompeticione të mëdha për Gjermaninë dhe keni marrë medaljen e bronztë dhe të argjendtë. A do të bëni edhe një hap më shumë, që të merrni medaljen e artë në vitin 2010?
Kjo është ajo që po shkruhet nga të gjithë, por, së pari, duhet të kualifikohemi për në Kupën e Botës.

Por kur shoh skuadrën tonë, që ka lojtarë shumë të mirë, atëherë besoj se kemi shanse të mira për t’u paraqitur me një skuadër mjaft të mirë më 2010, një skuadër e aftë për të pretenduar trofeun.

Si mendoni se qëndron gjendja në grupin tuaj, kur Rusia është e dyta, me pikë të barabarta me Uellsin?
Rusia është pretendente kryesore, duke qenë se ne duhet të luajmë në Rusi. Do të jetë një ndeshje e fortë atje.

Gjermania nuk do të marrë pjesë në Kupën e Konfederatave, më 2009-n. A është ky një disavantazh, duke ditur se do të luhet në Afrikë të Jugut?
Po, do të kishte qenë mirë po të ishim kualifikuar.

Ju shiheni si lojtari kryesor i përfaqësueses gjermane, në lidhje me Botërorin 2010. A keni nisur të mendoni për këtë turne?
Që prej vitit 2004 jam pjesë e përfaqësueses dhe nuk e ndiej më presionin e fillimit. Jam ndër lojtarët me përvojë të përfaqësueses, por emocionohem sa herë që grumbullohem për një ndeshje ose turne. Futbolli është kënaqësi dhe pasion për mua.

Kombinimi Poldi-Shvaini (me Bastian Shvainshtajgerin) ishte mbresëlënës në Botërorin 2006. A jeni më po aq shokë?
Po, jemi ende shokë të mirë, qoftë në stërvitje te Bajerni edhe jashtë fushës, por gjithçka u fry nga media në atë kohë. Tani që është lënë në hije, gjërat shkojnë edhe më mirë.

A është Gjermania në nivelin e Brazilit dhe Argjentinës?
Kur hedh vështrimin në kompeticionet e kohëve të fundit, shoh se kemi pasur shumë sukses, përveç vitit 2004, kështu që nuk kemi pse të frikësohemi nga skuadrat e tjera. E kemi parë se mund t’ia dalim mbanë në kompeticione të mëdha.

Ç’mendoni për emërimin e Diego Maradonës, si trajneri i ri i Argjentinës?
Për mua, ai është ndër futbollistët më të mirë në botë dhe e respektoj shumë. Do të ketë gjithnjë njerëz që do të mendojnë se emërimi i tij ishte i gabuar ose e kundërta, por le t’ia lëmë kohës e të shohim se si do të shkojnë gjërat për të.

A keni menduar për jetën pas futbollit?
Jo, aspak! Së pari, jam shumë i lumtur që kam shëndet të mirë dhe kam ende shumë vite për të luajtur. Kjo është gjëja kryesore, pasi për këtë jam munduar deri tani.

Cilët janë klubet që preferoni? Nuk është e thënë të dëshironi të luani për atë klub. Duam të dimë klubet e ëndrrave tuaja?
Këlni dhe Barcelona. Këlni, sepse jam rritur atje dhe kam luajtur për atë skuadër qëkur isha 13 vjeç. Jam tifoz i Barcelonës, qëkur më ka pëlqyer futbolli, në kohën e Romarios dhe të Stoiçkovit.

Edhe sot ata kanë futbollistë të shkëlqyer, si Mesi, Eto dhe Henri. Kam luajtur dy herë në stadiumin e tyre dhe mund të them se ishte një përvojë mahnitëse. Kjo skuadër ka një histori të lavdishme, futbollistë të njohur dhe një stil të veçantë futbolli. Më pëlqen gjithçka e tyre.

Me kë do të doje ta ndërroje fanellën?
Me Ronaldinjon, Ronaldon dhe Mesin. Me këta tre lojtarë i kam ndërruar tashmë fanellat, pasi janë ndër më të mirët në botë.

Skeda e Podolskit
Datëlindje: 4 qershor 1985
Vendlindje: Gilvice (Poloni)
Gjatësia: 182 centimetra
Roli: Sulmues

Karriera
Sezoni Skuadra Nd. Gola
2003-2006 Këln 81 46
2006-…. Bajern M 58 12
………………………..
2004-…. Gjermania 61 31
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 2:13

1.
Adriano i rikthen buzëqeshjen Mourinjos
Tekniku portugez ka qenë shumë i kënaqur me paraqitjen e sulmuesit brazilian në kupë

Interi ka kaluar në çerekfinale në Kupën së Italisë, por Xhenoa del jashtë këtij kompeticioni me kokën lart. Gasperini ka lënë jashtë formacionit pjesën më të madhe të titullarëve; kuqeblutë luajnë me dhjetë veta, që nga minuta 20-të e pjesës së parë shkojnë në disavantazh 15 minuta para fundit të takimit, gjejnë forcën për të raguar dhe kapitullojnë vetëm në kohën shtesë.

PO, PA MAIKONIN DHE IBREN… - Eshtë e qartë se fitorja e zikaltërve është e merituar, raste kanë pasur shumë (nuk mund të ndodhte ndryshe), por edhe njëherë ekipit të Mourinjos, për të dalë nga telashet, i është dashur të mbështetet në fillim te shpërthimet e Maikonit dhe më pas tek i përhershmi Ibrahimoviç.

Skuadra është akoma shumë e varur nga këta dy lojtarë, me sulmuesin suedez që ka arritur në kuotën e 13 golave në këtë sezon. “Por, sipas mendimit tim, - thotë Mourinjo, - nga pjesa e dytë dhe më tej kemi treguar cilësi të madhe në lojën tonë, duke krijuar një numër të madh rastesh. Në disa momente të ndeshjes kemi qenë dhe spektakolarë.

Mund të kishte mbaruar shumë mirë dy ose tre me zero për, ne brenda 90 minutave. Eshtë e vërtetë, Xhenoa ishte me dhjetë lojtarë, por mbetet gjithmonë një skuadër e vështirë për t’u mundur, sepse është e fortë dhe e mirorganizuar.” Më pas, mbi Adrianon: “Penalltitë nuk i humb vetëm ai që nuk i gjuan.

Mua Adri më ka pëlqyer, ka luajtur mirë, edhe pse është dukur qartë se nuk është akoma në maksimum të formës. Duhet të humbasë 3-4 kile, por mentaliteti është ai i duhuri. Janë të rëndësishëm respekti për veten dhe për tifozët”.

Komplimentet vijnë edhe për Krespon. “I ka munguar vetëm goli dhe nuk duhet të dëshpërohet, pasi unë jam shumë i kënaqur me lojën e tij.” Më pas, nota negative e mbrëmjes. “Nuk ka shkëlqyer Muntari.

Një lojtar, që të dielën ishte i skualifikuar, duhet të luajë me më shumë përqendrim dhe intensitet.” Tani vjen Roma. “Shumë mirë, mua kjo kupë më pëlqen. Unë dua ta fitoj, e kam treguar këtë edhe kundër Xhenoas,” - është shprehur Mourinjo.

PERANDORI ESHTE GATI - Adriano ka qenë një nga notat më pozitive të mbrëmjes. Gjiganti i Rios “ringjallet” për të disatën herë. Ka luajtur për më shumë se 75 minuta, ka shënuar golin e katërt sezonal dhe konfirmon se është një element i rëndësishëm edhe në 60-70% të formës. Shënon pak sekonda para se të zëvendësohej nga Ibrahimoviçi një gol, sipas mënyrës së tij, me forcë, me një goditje me kokë.

Por edhe më parë kishte dhënë shenja pozitive, duke vrapuar shumë dhe duke synuar më shumë se një herë portën e kundërshtarit. Ndaj tij Biava ka bërë një ndërhyrje që është ndëshkuar me kartonin e kuq (por që nuk ishte penallti).

Më pas Adri është treguar “zemërgjerë” dhe gjuajtja e tij nga 11 metrat është pritur nga portieri. Por nuk është demoralizuar. Edhe Mourinjo ka bërë një veprim domethënës, duke u çuar menjëherë nga stoli, për t’i dhënë zemër brazilianit.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty BERISHA ; HORSENS NJE SDIDE QE DO ME VLEJE

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 2:47

1.
Klubi danez është në luftë për mbijetesë dhe beson te këmbët e sulmuesit të kombëtares shqiptare

Heroi shqiptar i skuadrës simpatike të elitës së futbollit danez, kthehet sërish për të shpëtuar nga rënia verdhezinjtë, në misionin e tij 6 mujor, si i huazuar nga Bërnlei. Eshtë pikërisht sulmuesi i kombëtares, Besart Berisha, i cili tre vjet më parë u shpall golashënuesi më i mirë i Horsensit (11 gola), duke e shpëtuar këtë skuadër.

Tashmë, Horsens është sërish me probleme dhe kërkon shpëtimin nga këmbët e Berishës. Pas arritjes së marrëveshjes, Berisha ka folur ekskluzivisht për “Sportin shqiptar”, nëpërmjet linjës telefonike. “Eshtë një skuadër që e njoh dhe që është rritur shumë me kualitete lojtarësh, teksa ka investuar në të gjitha aspektet.

Kam pasur shumë oferta tjera pas Rozenborgut, por unë kam vendosur për Horsensin,”- pohon 23-vjeçari. Ai pranon se emocionet dhe interesi profesional kanë vendosur për danezët, para ofertave të tjera. “Diçka më lidh me këtë klub, por nuk është aspak ana financiare, pasi kontratën më të madhe e realizon Bërnlei, kurse Horsens vetëm e plotëson një pjesë.

Por për mua, është e rëndësishme të luaj sa më shumë dhe t’i kthehem futbollit si duhet deri në pranverë. Futbolli danez është mjaft i fortë dhe do të duhet një punë e madhe me një ekip që kërkon shpëtimin, pasi skuadra është në vendin e fundit. Edhe kur kam ardhur në vitin 2005, skuadra ka qenë në vendin e fundit.

Edhe pse kemi një kohë më të shkurtër në dispozicion, mendoj se një sfidë sikur kjo për mbijetim do të më ndihmojë si eksperiencë në karrierën time,” tha biondi prishtinas, që ka kontratë me anglezët e Bërnleit deri në qershor të vitit 2010. “Shpresoj që kur të kthehem t’i gjej ndoshta në Premier League, pasi është ëndrra ime të luaj aty. Besoj se deri atëherë do të jem i gatshëm dhe më në formë,” shtoi ai.

Por sulmuesi nuk harron të përmendë edhe kombëtaren. “Shpresoj që aktivizimi i rregullt këtu të më shërbejë edhe për ndeshjet e kombëtares, pasi rregulli i artë vlen: Kush aktivizohet rregullisht dhe është në formë, luan në kombëtare. “Mendoj se futbollistët me trajnerin Ari Han do t’i fitojnë dy takimet e radhës, atë me Maltën dhe sidomos me Hungarinë, që pres të jetë një revansh i vërtetë,” përfundoi Berisha.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 3:52

shyqyr qe doli nji cun me fol per sportin juhjjjjj
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty pse me lal

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:27

:P :P :P :P
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty SHPERKTHIM IGLI TARE HAKERRIM SHQIPTARI NDAJ ZARATES

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:28

Igli Tare ka treguar se ka “gjak shqiptari”, teksa i ka dalë në mbrojtje trajnerit të Lacios, Delio Rosi, ku vetë është drejtor teknik. Madje, i ka kërkuar fort llogari argjentiasit bardhekaltër, Zarate, për fjalët që ka thënë në momentin e zëvendësimit, në ndeshjen Lacio-Juventus 1-1, luajtur të dielën në mbrëmje në “Olimpico” të Romës. Tare-Zarate, sherr në takimin Lazio-Juventus. Kështu e titullonin incidentin në fjalë mediat italiane, ditën e hënë. Gjatë ndeshjes mbrëmshme të Serisë A, ku Lacio priste në shtëpinë e saj Juventusin, ka ndodhur një ngjarje e papëlqyeshme, ku protagonist ka qenë sulmuesi argjentinas, Mauro Zarate. Sikurse duket edhe në foto, Tare gati sa nuk i “ka futur duart në fyt” Zarates, gjatë momentit që ky i fundit ka shprehur hapur dhe me fjalë pakënaqësinë ndaj trajnerit të tij. Sulmuesi në fjalë nuk e ka aprovuar vendimin e Delio Rosit për ta zëvendësuar, çka u vu re edhe në fytyrën e tij. Në këtë moment ka shpërthyer Igli Tare, drejtori sportiv i Lacios, i cili i është hakërryer Zarates, madje duke i drejtuar gishtin në fytyrë. Lojtarit i është kërkuar të qetësohej dhe të shfaqte një qëndrim sa më profesionist, edhe nëse nuk i pëlqen ndonjë vendim i trajnerit. Nga ana e tij, Zarate është mbrojtur, duke thënë: “Pse duhet të zëvendësohem unë në cdo ndeshje, kur në fushë jap më të mirën.” Në lidhje më këtë incident ka reaguar edhe presidenti i Lacios, Lottito, i cili nuk ka mbajtur anën e asnjërës palë: “Gjëra që ndodhin, kamerat e frynë më shumë se duhej momentin e nxehtë mes Tares dhe Zarates. Unë e pëlqej si lojtar argjentinasin, por është trajneri, ai që vendos. Se kush ka të drejtë, do ta shohim në fund të sezonit. Renditja e Lacios do ta tregojë më mirë se askush.”
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty MILAN GJEN PASUESIN E KAKASE ESHTE FRENK RIBERY

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:31

35 milionë euro plus transferimin përfundimtar të Masimo Odos te Bajerni. Kjo mësohet se është oferta që Milani i ka bërë klubit bavarez për të pasur shërbimin e Frenk Riberisë, një nga sulmuesit më të rëndësishëm të kombëtares franceze. Sipas “Le Parisien”, gazetës së përditshme franceze, mbërritja në Milano e Riberisë do të varet nga shitja e Kakasë, një temë mjaft e diskutuar ditët e fundit. Gjithashtu gazeta bën të ditur se drejtuesit e Milanit mund t’i ofrojnë 25-vjeçarit Riberi një kontratë prej 6.5 milionë eurosh në sezon.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty BORDOJA DHE GURGUFI RRUGA DREJT TITULLIT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:36

1.

Të besuarit e Blankut kanë bindur edhe në Nantë. Lioni kryesues është vetëm një pikë larg

Bordoja ka mrekulluar stadiumin “Stade de la Beaujoire” me paraqitjen e saj në 20 minutat e para të ndeshjes, që luajti të shtunën në mbrëmje ndaj Nantës. Të besuarit e Loren Blankut shkonin me lehtësi në zonën kundërshtare, por vetëm fati e shpëtoi Nantën nga një breshëri me gola.

Gjithsesi, ky dominim u konkretizua me golin e parë të ndeshjes, pas 11 minutash lojë, shënuar nga Johan Gurkuf. Fantazisi shënoi me një goditje të kalibruar, pas krosimit të marrë nga Benua Tremulinas. Edhe pse goli nuk pati të njëjtin “klas”, si ai në fitoren ndaj Paris Sën Zhermenit, Johan Gurkuf shprehet i lumtur dhe mendon se zherondinët kanë ende për t’u përmirësuar.

“Nuk duhet të ndalemi, sepse, kur pësuam goli dy minuta para fundit, nisëm të kishim frikë, por këto situata nuk duhet të përsëriten, tha Gurkuf, duke kritikuar pjesën e dytë. Ka qenë një javë e mirë për ne. Unë e dija që Lioni do të fitonte në Grenoble, dhe kështu ndodhi. Kjo na e shtoi presionin, por ne ishim në gjendje ta përballonim.

Duhet të përmirësohemi, përsa i përket vazhdimësisë gjatë 90 minutave, por, nga ana tjetër, mund të konsiderohemi pretendentë për titull. Gjithsesi, kanë mbetur edhe shumë javë për t’u luajtur dhe llogaritë bëhen në fund.” Në ndeshjen e luajtur në Nantë, Bordoja shënoi edhe golin e dytë me anë të Çamakh, në minutën e 70 të, ndërsa vendasit vulosën shifrat në 1 2, dy minuta para fundit.

Skuadra e Blankut është një pikë pas Lionit kryesues dhe shtatë herë radhazi kampione e Francës. “Duhet t’i marrim ndeshjet një e nga një dhe t’i vlerësojmë njëlloj, pavarësisht nga kundështari që kemi përballë, përfundoi Gurkuf. — Gjithmonë duke ruajtur ekuilibrat mes lojës sulmuese dhe mbrojtëse.”

Bordoja nuk do të luajë javën e ardhshme, duke qenë se në Kupën e Francës është eliminuar nga Sant Etieni. Trajneri Loren Blank paralajmëron: “Po kalojmë momente të shkëlqyera forme, por 14 ditë pa ndeshje janë shumë dhe duhet të jemi të kujdesshëm, për të mos u rikthyer si të përgjumur. Do të bëjmë tri ditë pushim, pastaj do të nisim një përgatitje më të gjatë se zakonisht për ndeshjen e radhës”.

Liga 1, java e 21 të
Dje
Kanë - Monako 2-2
Savidan 72′, Nivet 90′ / Pino 6′, Alonso 24′
Paris SG - Sosho 2-1
Horau 45′ (pen), Luindula 63′ / Sverkos 50′
Lilë - Rëne x-x

Të shtunën
Grenoble - Lion 0-2
Lorien - Valonsien 1-1
Marsejë - Lë Havre 2-0
Nisë - Okser 2-0
St.Etien - Lë Mansh 1-1
Tuluzë - Nensi 3-0
Nantë - Bordo 1-2

Renditja
1.Lion 12 6 3 26 13 42
2.Bordo 12 5 4 37 20 41
3.Marsejë 10 8 3 37 24 38
4.Rëne 9 10 1 25 13 37
5.Tuluzë 10 7 4 23 15 37
6.Paris SG 12 3 7 26 22 36
7.Nisë 9 6 5 25 19 33
8.Lilë 8 8 3 28 19 32
9.Lorien 7 7 7 27 25 28
10.Nensi 6 7 7 18 20 25
11.Lë Mansh 7 4 9 26 29 25
12.Grenoble 6 7 8 13 20 25
13.Kanë 5 9 6 25 23 24
14.Monako 6 6 9 25 27 24
15.Nantë 6 5 10 18 28 23
16.Okser 5 5 11 14 23 20
17.St.Etien 6 2 13 16 30 20
18.Sosho 2 11 8 20 27 17
19.Valonsien 3 7 10 17 26 16
20.Lë Havre 3 3 15 14 37 12
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty LORIK CANA DO KTHEHEM NDAJ SOSOSHE

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:38

Pas nje inflamacioni ne gju (enjtje), kapiteni i Marsejes, Lorik Cana (25 vjec, 16 ndeshje ne Ligen 1, ne kete sezon), eshte mire tashme. Nderkombetari shqiptar ben te ditur se e ka lene pas shqetesimin dhe tashme eshte i gatshem per garen, duke nisur qe ndaj Soshose. “Tani jam mire. Jam ne fazen e rikthimit. Do te bashkohem me grupin kete jave dhe shpresoj te jem gati per ndeshjen e fundjaves,” - ka precizuar Cana per OMTV, televizionin e klubit te tij.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty UGUARDIOLA JEMI ME TE FORTE

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:50

Barcelona e ka mbyllur fazën e parë në krye, me 50 pikë dhe 59 gola të shënuar

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, i paralajmëroi kundërshtarët në Primera Divizion se, pavarësisht nga dominimi i katalanasve në këtë kampionat, ata kanë ende shumë për t’u përmirësuar dhe janë larg perfektes.

Tierri Henri dhe Samuel Eto shënuan nga dy herë në fitoren 5-0 ndaj Deportivos, e cila e ngjiti ekipin e Guardiolës në vendin e parë të klasifikimit, me 50 pikë, në fund të fazës së parë, me 59 gola të shënuar.

Lionel Mesi, edhe ai shënues ndaj Deportivos, po udhëheq një ekip të shkëlqyer, nga më të fortët në historinë e “Kamp Nou”-t, por Guardiola nuk kënaqet me kaq. “Jemi edhe më të fortë se kaq dhe akoma shumë larg perfeksionit.

Forca e vërtetë e kësaj skuadre është shumë më e madhe; tani na duhet ta zbulojmë, - tha ai. - Ne po fitojmë bindshëm, por ka ende gjëra, në të cilat duhet të përmirësohemi. Atmosfera është e jashtëzakonshme dhe kemi ndjesi pozitive, por gjithmonë, pas çdo ndeshjeje, analizojmë gabimet dhe vëmë re se kemi ende për t’u përmirësuar.”

Miqtë nga La Korunja rezistuan vetëm 20 minuta, derisa Mesi shënoi golin e parë, duke i hapur rrugën “goleadës” së Barçës. Guadriola, i cili mori vendin e Frank Rajkardit, në muajin qershor, është i kënaqur me pjesën e parë të sezonit, por paralajmëron se asgjë nuk është mbyllur. “Ne na duhet të grumbullojmë edhe shumë pikë dhe të shënojmë gola të tjerë, për ta fituar kampionatin, - tha ish-mesfushori.

- Për momentin, kënaqem vetëm nga fakti që tifozët po e shijojnë këtë Barcelonë. Personalisht, dua t’i jap kënaqësi vetes, duke fituar trofe në muajin maj. Nuk duhet të harrojmë se, po e humbëm kampionatin, tani do të bëhemi qesharakë, por, po fituam, do të futemi në histori.”
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty BARCELONA NE KRYE

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:55

Barcelona e ka mbyllur fazën e parë në krye, me 50 pikë dhe 59 gola të shënuar

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, i paralajmëroi kundërshtarët në Primera Divizion se, pavarësisht nga dominimi i katalanasve në këtë kampionat, ata kanë ende shumë për t’u përmirësuar dhe janë larg perfektes.

Tierri Henri dhe Samuel Eto shënuan nga dy herë në fitoren 5-0 ndaj Deportivos, e cila e ngjiti ekipin e Guardiolës në vendin e parë të klasifikimit, me 50 pikë, në fund të fazës së parë, me 59 gola të shënuar.

Lionel Mesi, edhe ai shënues ndaj Deportivos, po udhëheq një ekip të shkëlqyer, nga më të fortët në historinë e “Kamp Nou”-t, por Guardiola nuk kënaqet me kaq. “Jemi edhe më të fortë se kaq dhe akoma shumë larg perfeksionit.

Forca e vërtetë e kësaj skuadre është shumë më e madhe; tani na duhet ta zbulojmë, - tha ai. - Ne po fitojmë bindshëm, por ka ende gjëra, në të cilat duhet të përmirësohemi. Atmosfera është e jashtëzakonshme dhe kemi ndjesi pozitive, por gjithmonë, pas çdo ndeshjeje, analizojmë gabimet dhe vëmë re se kemi ende për t’u përmirësuar.”

Miqtë nga La Korunja rezistuan vetëm 20 minuta, derisa Mesi shënoi golin e parë, duke i hapur rrugën “goleadës” së Barçës. Guadriola, i cili mori vendin e Frank Rajkardit, në muajin qershor, është i kënaqur me pjesën e parë të sezonit, por paralajmëron se asgjë nuk është mbyllur. “Ne na duhet të grumbullojmë edhe shumë pikë dhe të shënojmë gola të tjerë, për ta fituar kampionatin, - tha ish-mesfushori.

- Për momentin, kënaqem vetëm nga fakti që tifozët po e shijojnë këtë Barcelonë. Personalisht, dua t’i jap kënaqësi vetes, duke fituar trofe në muajin maj. Nuk duhet të harrojmë se, po e humbëm kampionatin, tani do të bëhemi qesharakë, por, po fituam, do të futemi në histori.”
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty FRED ESHTE NE SHITJE

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 5:59

Presidenti Ola zyrtarizon divorcin me sulmuesin: I kemi dhënë leje të largohet

Dashuria mes Lionit dhe sulmuesit brazilian Fred ka arritur në pikën më të ulët dhe duket se “çifti” ka vendosur të divorcohet. 25 vjeçari, i cili u ble nga Kruzeiro në vitin 2005, la menjëherë përshtypje të mirë në “Stade Gerland”, duke shënuar 14 gola, vitin e tij të parë.

Edhe pse pati një rënie të vogël, braziliani shënoi 11 gola në 20 ndeshje të luajtura në vitin e dytë, por sivjet nuk konsiderohet më si qendërsulmuesi titullar i kampionëve të Francës. Gjatë gjithë sezonit, Fred ka luajtur 15 herë, duke shënuar shtatë gola, vetëm dy në kampionat.

Kontrata e tij skadon në muajin qershor dhe, pas vërshëllimave të tifozëve, në ndeshjen e fundit, duket se vendimi është marrë. “Kur futbollistët tani nuk tregojnë nivelin e tyre më të mirë, dhe kur ky nivel nuk përputhet me atë që kërkojnë, atëherë ne i ndëshkojmë, tha presidenti i Lionit, Zhan Mishel Ola.

- Kjo është ajo që ka ndodhur me Fredin. Gjërat nuk janë rregulluar. Ai vazhdon me ne, pavarësisht se dëshiron të largohet. Fred ka kërkuar largimin dhe drejtori teknik Marko Falkone i ka komunikuar se është i lirë të largohet. Nuk e di se përse qëndron akoma dhe vazhdon të paguhet.”

Tri skuadra angleze, Stoke, Portsmuth dhe Totenhem, kanë shfaqur interesimin e tyre për brazilianin, por asnjëra nuk ka bërë ndonjë lëvizje konkrete. Lioni do të mjaftohet me 5 milionë euro.

Ndërkohë, ekziston edhe mundësia e një rikthimi në vendlindje, ku kërkohet nga Kruzeiro dhe Fluminense. Fred ka thënë disa herë se kërkon një ekip ku të jetë titullar, për të qenë pjesën e kombëtares braziliane në Kupën e Botës 2010.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty GJYQTARI I JEP FITOREN REALIT

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Jan 2009 - 6:03

1.

“Merengesit” fitojnë 3-1 ndaj Osasunës dhe janë 12 pikë larg Barcelonës. Vendasve u mohohen dy penallti
Reali i Madridit përmbysi një gol disavantazh, duke fituar 3-1 ndaj Osasunës, si dhe duke shkurtuar diferencën me Barcelonën e vendit të parë, në 12 pikë. Ndryshe nga Barça, e cila të shtunën fitoi bindshëm 5-0 ndaj Deportivos, Reali vuajti shumë ndaj miqve, të cilëve iu mohuan dy 11-metërsha.

Gjithsesi, “merengesit” u ngjitën në vendin e dytë me pikë të barabarta me Seviljen, por me golavarazh më të mirë se “andaluzianët”. Osasuna shënoi e para, pas 19 minutash lojë, me anë të Havad Nekounam, por portieri Roberto i dhuroi golin e barazimit Serxhio Ramosit, në fillimin e pjesës së dytë.

Më pas, sulmuesi argjentinas Gonzalo Higuain shënoi golin e 12-të, në këtë kampionat, dhe Arjen Roben vulosi fitoren me golin e tij të katërt, në katër ndeshjet e fundit. Përpara ndeshjes, Reali u godit nga dorëheqja e presidentin Ramon Kalderon, si pasojë e skandalit në asamblenë e dhjetorit, të nxjerrë në dritë nga gazeta “Marca”.

Kampionët e Spanjës mund të kishin shënuar, pas vetëm 24 sekondash lojës, por goditja e Higuainit u prit. Osasuna, e cila një ndeshje më parë ishte mundur nga Barcelona 3-2 (pavarësisht se udhëhiqte 10 minuta para fundit), kaloi në avantazh në mesin e pjesës së parë. Jaroslav Plasil mori krahun dhe shërbeu një krosim të artë për Nekounamin,i cili mposhti Kasiljasin.

Ky ishte goli i parë që Reali pësonte në Primera Divizion, që nga humbja me Barcelonën, në mes të dhjetorit. Serxhio Ramosit iu anulua një gol në fundin e pjesës së parë, por, gjithsesi, mbrojtësi i Realit do të shkruante emrin e tij në fatet e ndeshjes.

Në fillimin e pjesës së dytë, 23-vjeçari u gjend në vendin e duhur, në momentin e duhur, dhe shënoi golin e barazimit, pas gabimit fatal të portierit Roberto. Reali mori krahë nga goli i barazimit dhe Roben u ngjit në “katedër”. Holandezi, futbollisti më në formë në ndeshjet e fundit, “ndërtoi” golin e dytë të shënuar nga Higuain dhe shënoi vetë golin e tretë.

Por, përpara se Reali të mbyllte ndeshjen, skuadra e Kamaços mund të barazonte. Osasuna mbeti me dhjetë futbollistë, gjashtë minuta para fundit, kur Huanfran mori kartonin e dytë të verdhë për simulim, edhe pse pamjet televizive treguan një faull të Pepes, brenda zonës së Realit.

Gjithsesi, trajneri Ramos ka festuar fitoren e katërt radhazi dhe ka meritën që po vazhdon ecurinë pozitive, pavarësisht nga problemet jashtë fushës së lojës. Në ndeshjet e tjera, të luajtura dje, Vilareali ka fituar 2-0 ndaj Majorkës, si nuk kishte bërë asnjëherë në gjashtë ndeshjet e fundit.

“Nëndetësja” zgjidhi gjithçka me golat e shënuar nga Kapdevila dhe Rosi, në pjesën e parë, dhe është një pikë larg Valencias, që u mund 3-2 në Bilbao. “Baskët” e shënuan golin e fitores në kohën shtesë, me 11-metërsh.

Ndërkohë, Betisi fitoi 3-1 në Valadolid, ndërsa Malaga u ngjit në vendin e gjashtë, pas fitores 4-0 ndaj Espanjolit. Getafe u mund në shtëpinë e saj nga Santanderi, ndërsa Rekreativo merr “frymë”, pas fitores 2-0 ndaj Gijonit.

Primera Divizion, java e 19-të
Dje
Getafe - Santander 0-1
Zigiç 25′
Rekreativo - Gijon 2-0
Horge 5′ (aut), Adrian 54′
Malaga - Espanjol 4-0
Adrian 35′, Apono 57′, Baha 85′ (pen), Luke 90′
Real Madrid - Osasuna 3-1
Ramos 50′, Higuain 64′, Roben 90′ / Nekunam 20′
Valadolid - Betis 1-3
Prieto 22′ / Ksisko 16′, S.Garsia 62′, 90′
Vilareal - Majorka 2-0
Kapdevila 29′, Rosi 33′ (pen)
Bilbao - Valencia 3-2
Gabilondo 17′, Martinez 41′, Lorente 90′ (pen) / Vila 2′, Morientes 30′
Almeria - Atletiko M x-x

Të shtunën
Barcelona Deportivo 5-0
Sevilja Numansia 1-0

Renditja
1.Barcelona 16 2 1 59 13 50
2.Real M 12 2 5 41 27 38
3.Sevilja 11 5 3 28 16 38
4.Valencia 10 4 5 38 27 34
6.Vilareal 9 6 4 32 25 33
8.Malaga 9 4 6 31 27 31
5.Atletiko M 9 3 6 41 29 30
7.Deportivo 9 3 7 23 26 30
11.Bilbao 7 5 7 27 29 26
12.Santander 6 7 6 21 23 25
9.Gijon 8 0 11 26 39 24
10.Valadolid 7 2 10 27 30 23
16.Betis 6 3 10 25 26 21
13.Getafe 5 6 8 24 30 21
14.Almeria 5 5 8 19 27 20
17.Rekreativo 5 5 9 17 28 20
15.Numansia 6 2 11 24 37 20
18.Espanjol 3 6 10 17 32 15
19.Majorka 3 5 11 18 37 14
20.Osasuna 2 7 10 19 26 13
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:55

Wayne Rooney Mark (i lindur më 24 tetor 1985) është një futbollist angleze që luan si sulmues për të Premier League Manchester United klubit dhe ekipit kombëtar Angli. Rooney bëri debutimin e tij të lartë ndërkombëtar në vitin 2003 duke u bërë lojtari më i ri për të përfaqësuar Anglisë (një rekord të thyer më vonë nga Theo Walcott). Ai është më i ri goalscorer Anglisë ndonjëherë. [4] Ai ka luajtur në UEFA Euro 2004 dhe shënoi katër gola, duke u bërë për pak kohë goalscorer ri konkurrencës së. Rooney botuar në 2006 dhe 2010 Kupën e Botës dhe është konsideruar gjerësisht si lojtari më i mirë vendit të tij. [5] [6] [7] [8] [9] [10] Ai e ka fituar de England e Vitit çmimin dy herë, në 2008 dhe 2009. Që nga shtatori 2011, ai ka fituar 73 shkronja kapitale ndërkombëtare dhe shënoi 28 gola. [3] Së bashku me David Beckham, Rooney është lojtar më i kuq shprishur për në Angli, pasi që është dërguar nga dy herë. [11] Moshës nëntë, Rooney u bashkua me ekipin të rinjve të Everton, për të cilët ai bëri debutimin e tij profesionale në vitin 2002. Ai kaloi dy sezone në klubin e Merseyside, para se të lëvizin për të Manchester United per £ 25.600.000 në dritaren e transferimit të verës 2004. Në të njëjtin vit, Rooney fituar nofkën "Wazza". [12] Që atëherë, me Rooney në ekip, United kanë fituar Premier League katër herë, 2007-08 UEFA Champions League dhe dy Kupat League. Ai gjithashtu ka dy medalje runner-up nga dy Lidhjes Premier dhe Ligës së Kampionëve. Në prill të sezonit 2011-12 Rooney shënoi golin e tij 180th, duke e bërë atë të katërt më të lartë të Bashkuara qëllimi-golashënuesi i të gjitha kohërave. [13] Në 2009-10, Rooney u dha Gjendja e lojtarëve PFA 'e Vitit dhe futbollisti FWA i Vitit. Ai erdhi i pestë në votimin për 2011 d'FIFA Baloon Or dhe u emërua në Botë FIFPro 11 për vitin 2011. Rooney ka fituar të 'qëllimin e sezon dhënien Sipas Përputhje për BBC-së e sondazhit të Ditës në tri raste, me goditje të tij të biçikletave kundër rivalëve Manchester City fituese e' Goal Premier League nga 20 sezonet e dhënies. [14] Rooney është tretë më të paguar futbollist në botë pas Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, me të ardhura vjetore prej € 20.7 milion (£ 18 milion), duke përfshirë marrëveshjet e sponsorizimit. Rooney filloi të luajë për Liverpool fëmijë shkolle dhe deri në maj të vitit 2010 ai mbajti rekord prej 72 Golat e shënuar në një sezon. [26] Në moshën nëntë, Rooney ka luajtur për klubin Copplehouse djemve në Walton lokale dhe Kirkdale vogël ligë dhe shënoi 99 gola në e tij Sezoni i fundit para se të ndotur nga Everton Pendleton Scout Bob [27] Rooney u bashkua me Everton në moshën nëntë, [28] dhe ishte nuskë Everton për derbin Merseyside kundër Liverpulit si një 11-vjeçar [29] Në vitin 1995.. - 96 sezon ai shënoi 114 gola në 29 ndeshje për të Everton nën-10s dhe 11s, [30] dhe nga 15 vjeç, ai ishte duke luajtur për nën-19. [31] ai shënoi tetë gola në tetë ndeshje gjatë afat të Everton-së në FA rinia Cup final në vitin 2002. [32] Kjo përfshinte një gol në humbjen përfundimtare kundër Aston Villa dhe mbi rezultatin ai zbuloi një T-shirt ku shkruhej, "Njëherë një Blue, gjithmonë një Blue". [28] Rooney ishte përfshirë në skuadra e parë ekipi për kampin e tyre të trajnimit në Austri në verën e vitit 2002 dhe shënoi golin e tij të lartë në një fitore 3-1 miqësore ndaj SC Weiz në 15 korrik.Rooney ishte një zëvendësues i papërdorur në 1-0 Everton-së larg të fitojë mbi Southampton në prill të vitit 2002. [34] Debutimi i tij i lartë erdhi sezonin e ardhshëm më 17 gusht në një barazim 2-2 në shtëpi kundër Tottenham, [35] në këtë kohë ai u bë i dytë më i ri parë ekip lojtar në historinë Everton prapa Joe Royle. [36] e para e tij qëllimeve të lartë erdhën më 2 tetor, si ai shënoi dy herë në një 3-0 larg fitojë mbi Wrexham në Kupën e Ligës. [37] Këto qëllime do të thotë se Rooney ishte goalscorer ri-ever Everton-së në atë kohë. [38] Më 19 tetor, pesë ditë para ditëlindjes së tij të 17-të, Rooney shënoi një gol të minutës së fundit fituar kundër Arsenalit. [39] Ky synim përfundoi 30-ndeshjen ndeshje parrahur Arsenalit, [40 ] dhe e bëri edhe Rooney goalscorer i ri në historinë e Premier League, një rekord që ka qenë që tejkaluar dy herë nga dy Milner James dhe James Vaughan. [41] Ai shënoi golin e vetëm në një 1-0 larg fitojë mbi Leeds United pesëmbëdhjetë ditë më vonë . [42] Në dhjetor, Rooney u emërua BBC 2002 e Rinj Sport Personaliteti i Vitit. [43] Gjashtë ditë me radhë nga pohuar këtë çmim ai shënoi golin fitues kundër Blackburn Rovers në një fitore 2-1 në shtëpi. [44] Karriera e tij e parë kuqe-card erdhi në ditën e boksit në një barazim 1-1 larg kundër Birmingham City për një sfidë në fund Steve Vickers. [45] Në janar të vitit 2003, Rooney ka nënshkruar kontratën e parë e tij profesionale i cili bërë atë një prej të rinjve më të paguar në botën e futbollit. [46] Qëllimi i parë Rooney në vitin 2003 erdhi më 23 mars, tyl golin e vetëm Everton-së në një humbje 2-1 në Arsenal. [47] Në prill, ai shënoi një gol në fitoren 2-1 Everton në shtëpi ndaj Newcastle United, [48] para se të goditur një minutës së fundit fitues kundër Aston Villa në një tjetër fitore 2-1 në shtëpi. [49] Ai përfundoi sezonin e tij debutues me 8 gola në 37 paraqitje në të gjitha garat për Toffees. [50] Rooney shënoi golin e tij të parë të sezonit 2003-04 në një barazim 2-2 kundër Charlton larg më 26 gusht 2003. [51] Ai nuk ka gjetur rrjetën përsëri deri në dhjetor, kur ai shënoi në një 2-1 larg fitojë mbi Portsmouth, [52] dhe një fitore 3-2 në shtëpi mbi Leicester City. [53] Qëllimi i tij final i vitit 2003 erdhi në pamjen e tij të 50-ligë, tyl golin e vetëm në një fitore në shtëpi 1-0 ndaj Birmingham më 28 dhjetor. [54] Në 21 shkurt 2004, Rooney kapi parë mbajtëse e tij Premier League në një barazim 3-3 larg ndaj Southampton [55] Ai shënoi golin e vetëm në një fitore 1-0 ndaj Portsmouth më 13 mars, [56] para se të shënuar në një 1. - 1 larg barazim kundër Leicester qytetit një javë më vonë. [57] Ai shënoi golin e tij të fundit të sezonit në një barazim 1-1 larg ndaj Leeds United më 13 prill. Agjent Rooney i mërzitur një tre-vjeçar, £ 12.000 ofertë-një-javor të kontratës nga Everton në gusht 2004, duke lënë Manchester United dhe Njukastël Junajted për të konkurruar për nënshkrimin e tij. Everton refuzuar një ofertë prej £ 20.000.000 nga Newcastle, [59] dhe Manchester United në fund të fundit fituar luftën ofertimit me Rooney nënshkrimit për ta në fund të muajit pas një marrëveshje të £ 25.6 milion me Everton u arrit. [60] Kjo ishte Pagesa më të paguar ndonjëherë për një lojtar nën 20 vjeç;. Rooney ishte ende vetëm 18 kur ai u largua nga Everton [61] Rooney është duke pasur parasysh numrin 8 këmishën pas mbërritjes së tij në Old Trafford. [62] Ai e bëri debutimin e tij të Bashkuara më 28 shtator në një fitore 6-2 në shtëpi ndaj Fenerbahçe në Ligën e Kampionëve, duke shënuar një hat-trick dhe hedhjen në një ndihmojnë. [63] Këto qëllime bërë Rooney lojtari më i ri për të shënuar një hat-trick në Ligën e Kampionëve moshës 18 vjeç 335 ditë. [64] Megjithatë, sezoni i tij i parë me Manchester United përfundoi pa fituar një trofe si ata vetëm mund të menaxhojë një vend të tretë përfundojë në kampionat, [65] dhe nuk arriti të përparojë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. [66] Shtetet e pasur më shumë sukses në garat e kupës, por u prese nga Kupa Ligës në finalet e gjysmë nga një anë Chelsea [67] i cili edhe fitoi titullin e Premier League që sezonin, [68] dhe një barazim pa gola me Arsenalin në finalen e Kupës FA u pasua nga një dënim xhiruar-out humbjen. [69] Megjithatë, Rooney ishte golashënuesi më i mirë Bashkuara ligë që sezonin me 11 gola, dhe u vlerësua me PFA Player Rinj e Vitit çmimin. Në shtator 2005, Rooney u dërgua jashtë në një përplasje të Ligës së Kampionëve me Villarreal e Spanjës (e cila përfundoi në një barazim pa gola) për sarkazëm duartrokitje referin që e kishte rezervuar atë për një gabim pa dashje në një kundërshtar. [71] trofeun e tij të parë me United erdhi në Kupën e Ligës vitit 2006, [72] dhe ai u emërua edhe njeriu i ndeshjes, pasi shënoi dy herë në fitoren 4-0 ndaj United Wigan Athletic në finale. [73] Në Premier Ligë, megjithatë, një fillim i çrregullt në majtë sezon titullin lavdia në kërkim gjasa për të Bashkuara dhe shpresat e tyre titullin u përfundoi në fund të prillit, kur ata humbën 3-0 larg për të kampionëve Chelsea dhe kishte për të vendosur për vendin e dytë. [74] Rooney pësuar një metatarsal thyer në atë lojë, pas një trajtuar bërë nga Paulo Ferreira. [75] e Rooney goalscoring përmirësohet më tej në sezonin 2005-06, si ai arriti 16 gola në 36 ndeshje Premier League. [76] Rooney u dërgua jashtë në një ndeshje Tournament Amsterdamit kundër Portos, më 4 gusht 2006 pas goditur mbrojtësin Pepe Porto me një bërryl. [77] Ai u dënua me një ndalim tre-ndeshjes nga FA, pas marrjes së tyre në një raport 23 faqesh nga arbitër Ruud Bossen që shpjegoi vendimin e tij. [78] Rooney shkroi një letër proteste të FA, duke përmendur mungesën e dënimit dorëzuar për shkak të lojtarëve të tjerë të cilët u dërguan jashtë në miqësore. Ai gjithashtu ka kërcënuar për të tërhequr lejen e FA-së për të përdorur të drejtat e tij imazhin e në qoftë se ata nuk kanë heqë ndalesën, por FA nuk kishte fuqi për të bërë një vendim të tillë. [79] Gjatë gjysmës së parë të sezonit 2006-07, Rooney përfundoi një dhjetë-lojë pa gola brez me një hat-trick kundër Bolton Wanderers, [80] dhe ai ka nënshkruar një zgjatje dyvjeçare të kontratës muajin e ardhshëm që lidhi të Bashkuara deri në vitin 2012 . Deri në fund të prillit, një kombinim i dy gola në një fitore 8-3 agregat çerek-final mbi romët dhe dy më shumë në një fitore gjysmë-finale këmbë 3-2 parë mbi Milanin. [81] Deri në fund të këtij sezoni, ai kishte shënuar 14 gola ligës. [82] Rooney mbledhur medaljen e tij të parë Premier League Winner titulli në fund të sezonit 2006-07. Në qershor 2007, Rooney u dorëzuar numër 10, i veshur fundit nga Ruud van Nistelrooy. [84] [85] Ai thyer metatarsal e tij të majtë në hapjen e-ditore barazim pa gola United kundër Leximi më 12 gusht, [86] lendim njëjtë që ai kishte pësuar të këmbës së tij të djathtë në vitin 2004. [87] Pasi u mënjanua për gjashtë javë, ai u kthye për Champions 1-0 United League faza e grupit të fitojë mbi romët në 2 tetor, duke shënuar golin e vetëm të ndeshjes së. [88] Megjithatë, mezi një muaj në kthimi i tij, Rooney lënduar kyçin e këmbës së tij gjatë një seance trajnimi më 9 nëntor, dhe humbi një shtesë dy javë. [89] Ndeshja e tij e parë përsëri ishte kundër Fulham më 3 dhjetor, në të cilën ai ka luajtur 70 minuta. [90] Rooney humbur një total nga dhjetë ndeshje dhe përfundoi sezonin 2007-08 me 18 gola (12 prej tyre në kampionat), [76] si e Bashkuara kapën dy Premier League [91] dhe Champions League, në të cilën ata mposhtën rivalët e ligës Chelsea [92] në parë ndonjëherë të konkursit të gjitha-anglisht përfundimtar. [93] Më 4 tetor 2008 në një larg fitojnë Blackburn
Rovers, Rooney u bë lojtari më i ri në historinë e ligës për të bërë 200 paraqitje. [94] Më 14 janar, pasi shënoi golin e vetëm e lojës 54 sekonda në fitoren 1-0 ndaj Wigan Athletic , Rooney çaloi jashtë me një sëmundje paralizoj në minutën e tetë. Zëvendësuesi i tij, Carlos Tevez, u plagos veten menjëherë pas hyrjes në lojë, por qëndroi në. [95] Rooney ka qenë jashtë për tri javë, mungon një ndeshje secila në Kupën e Ligës dhe FA Cup, së bashku me katër ndeshjet e Ligës Premier. [96 ] Më 25 prill 2009, Rooney shënoi gola përfundimtare e tij ligë të sezonit kundër Tottenham. United shënoi pesë gola në gjysmën e dytë ATO vijnë nga 2-0 poshtë për të fituar 5-2. Rooney rrëmbeu dy gola, të ngritur dy dhe me kusht që Assist që çoi në dënimin për golin e parë të United. [97] Rooney përfundoi sezonin me 20 gola në të gjitha garat. Edhe një herë, ai arriti 12 gola në kampionat. Fillimi Rooney për fushatën e re mori për në mënyra të mëdha rezultatin, grabbing një gol në minutën e 90-të Shield 2009 Komunitetit, edhe pse United humbi ndeshjen me Chelsea me penallti. [98] Ai më pas shënoi golin e vetëm të lojës e hapjes së sezonin 2009-10 kundër Birmingham City, duke marrë e përgjithshme e tij e Bashkuara llogaritur ende të 99. [99] Ai nuk arriti të shënojë në ndeshjen e ardhshme, një humbje historike 1-0 në duart e Burnley promovuar rishtas në maur terren. Më 22 gusht, ai u bë 20 Manchester United lojtar që ka shënuar të paktën 100 gola për klubin, kur ai e gjeti rrjetën dy herë në një 5-0 larg fitojë në Wigan Athletic. [100] Më 29 gusht, United luajti Arsenal ne Old Trafford. Rooney shënoi barazimin nga vendi rreptësisë pas Andrei Arshavin kishte vënë Arsenal përpara. Lojë përfundoi 2-1 për Manchester United pas Abou Diaby shënoi një autogol [101] Pesë ditë më vonë Rooney komentuar dënimin e tij kundër Arsenalit. "Kushdo që shikon mua luajnë di unë jam një lojtar i sinqertë, unë luajë lojë si me ndershmëri si mundem. Nëse arbitri jep një penallti nuk ka asgjë që mund ta bëni ". [102] Më 28 nëntor 2009, Rooney shënoi e tij të parë hat-trick për tre vjet në një fitore 4-1 ndaj Portsmouth larg, me dy prej tyre qenë dënimet. [103] Më 27 dhjetor 2009, ai u dha njeriu i ndeshjes kundër qytetit Hull. Ai ishte i përfshirë në të gjitha Golat e shënuar në lojë, goditur hapës dhe pastaj larg duke i dhënë topin për dënimin me barazimin e Hull-së. Ai pastaj i detyruar Andy Dawson në pranuar një gol vet dhe pastaj të ngritur Dimitar Berbatov për golin e tretë United e cila u dha atyre një fitore 3-1. [104] Më 30 dhjetor 2009, tri ditë më nga fitorja e tyre ndaj Hull, ai rrëmbeu një gol tjetër . në 5-0 shkatërrimit United e Wigan në ndeshjen e fundit të dekadës së [105] Më 23 janar 2010, Rooney shënoi të katër gola në fitoren 4-0 Manchester United ndaj Hull City, tre prej qëllimeve erdhën në 10 minutat e fundit e ndeshjes. Kjo ishte hera e parë në karrierën e tij se ai thes katër në një ndeshje. [106] Më 27 janar 2010, ai vazhdoi të kandidojë e tij shenoi nga shkon fituesin në minutën e dytë pas ndërprerjes kundër rivalëve ndeshje Manchester City. Kjo i dha United një fitore 4-3 agregat, marrjen e tyre në finale, kjo ishte e tij të parë Cup League qëllimi që rrjeta dy në 2006 finale [107] Më 31 janar 2010, Rooney shënoi golin e tij të 100-të në Premier League një 3. - 1 fitore mbi Arsenalit për herë të parë në kampionat në Emiratet e, sidomos qëllimi i parë i tij Premier League erdhën edhe kundër Arsenalit. [108] Më 16 shkurt 2010, Rooney goditur qëllimet e tij të parë evropiane të sezonit, duke shënuar dy headers në 3 -2 larg fitojë kundër Milanit në Manchester United e parë ndonjëherë të fitojë kundër tyre në San Siro. [109] Më 28 shkurt 2010, ai shënoi një tjetër kokë kundër Aston Villa simbolit qëllimi i tij i pestë radhazi kryesuar në një rresht), e cila rezultoi në Manchester United fitues Kupa League final 2-1. [110] Në pjesën e dytë të lidhin Evropian United kundër Milanit, Rooney shënoi një mbajtëse në një fitore të bujshme 4-0 në shtëpi, duke llogaritur ende e tij të gola këtë sezon në 30. [111] Ai pastaj shtoi dy më shumë për të llogaritur e tij pesë ditë më vonë në Old Trafford, në një fitore 3-0 ligë ndaj Fulham. [112] Më 30 mars 2010, gjatë së Kampionëve humbjen e United League çerek-finale ndeshjen e parë kundër Bayern Munich në Allianz Arena Mynih, Rooney crumpled kur ai i ndrydhur kyçin e këmbës së tij në minutën e fundit, pas kalimit pran tij off ndërsa Bayern ishin prodhimin e ndërtuar që çoi në qëllimin e tyre të dytë . [113] Kishte frikë se ai kishte marrë dëmtime serioze ligament apo edhe një kyçin e këmbës të thyer, por u njoftua se lëndimi ishte vetëm dëme të lehta ligament, dhe se ai do të jetë jashtë për 2 deri në 3 javë, [114] e humbur United përtyp ndeshjen me Chelsea dhe këmbë e kthimit kundër Mynih javën e ardhshme. [114] Lista e ekipit për pjesën e dytë prodhoi një surprizë masiv kur Rooney iu dha një vend duke filluar në formacion e Bashkuara. [115] Pavarësisht nga një plumbi 3-0 nga minutën e 41, Mynih rrëmbeu një gol prapa dhe e Bashkuara u detyruan më vonë deri në 10 burra pas Rafael da Silva ishte dërguar-off. Mynih fitoi ndeshjen pas një tyl të dytë larg-Qëllimi [115] dhe Rooney u zëvendësua pas ri-dëmtuar kyçin e këmbës së tij. Më 25 prill, Rooney u emërua Lojtari e 2010 lojtarëve PFA 'e Vitit.Më 28 gusht 2010, Rooney shënoi golin e tij të parë të sezonit si ai kapi një dënim në një fitore 3-0 në shtëpi ndaj West Ham United. [117] Në tetor, menaxheri i Manchester United Sir Alex Ferguson deklaroi në një konferencë për shtyp se Rooney kërkuar për të lënë klubin. [118] Kjo erdhi pas një periudhe të mosmarrëveshjes lidhur me shkallën e lëndimit Rooney në kyçin e këmbës, ku Rooney ka hedhur poshtë pohimin e Fergusonit se lëndimi ishte arsyeja Rooneykishte rënë në stol. [119] Rooney dhe të tij Përfaqësuesit e lëshoi një deklaratë në lidhje me vendimin e tij për t'u larguar nga klubi, duke këmbëngulur se ajo nuk është ulur në të holla, por ambicie. [120] Pas kësaj deklarate, Rooney bërë një U-ana dramatike dhe ranë dakord të ri kontratë pesë-vjeçare në Manchester United deri në qershor 2015 . [121] Rooney bërë kthimin e tij në ekipin e parë si një zëvendësues kundër Wigan më 20 nëntor. [122] Katër ditë më vonë ai u kthye në vijë e nisjes-up dhe shënoi një penallti në një 1-0 larg fitojë mbi Rangers në Ligën e Kampionëve. [ 123] Ai humbi një penallti në një fitore në shtëpi 1-0 ndaj Arsenalit më 13 dhjetor. [124] Qëllimi i tij i parë i sezonit nga lojë të hapur erdhi më 1 janar 2011 në një 2-1 larg fitojë mbi West Bromwich Albion. [125 ] Më 1 shkurt, Rooney shënoi dy herë dhe asistoi gol Nemanja Vidiç në një fitore në shtëpi 3-1 ndaj Aston Villa. [126] Më 12 shkurt, Rooney shënoi një breshëri lart në minutën e 78 të derbin Manchester, e cila dëshmoi se ishte fituar gol në fitoren 2-1 kunder Manchester City. [127] Pas ndeshjes, Runi tha se ishte qëllimi më i mirë i karrierës së tij, [128] para se Sir Alex Ferguson e përshkroi grevën si qëllim të mirë ai ka dëshmuar ndonjëherë në Old Trafford. [129] Dy javë më vonë ai shënoi golin e tretë në një 4-0 larg fitojë ndaj Wigan, [130] para hapjes rezultatin në humbjen 2-1 ndaj Chelsea larg më 1 mars. [131] Rooney shënoi dytë Qëllimi në një fitore 2-0 në shtëpi ndaj Arsenalit në një kravatë Kupën FA më 12 mars. [132] Më 2 prill, Shtetet e Bashkuara erdhi nga dy gola poshtë si Rooney shënoi e tij të parë hat-trick të sezonit në një 4-2 larg fitojë mbi West Ham United. [133] Kjo ishte e pesta e tij hat-trick për Manchester United, ndërsa i dyti Qëllimi ishte 100 e tij në Premier League për klubin. [134] Ai është i treti Manchester United lojtar për të shënuar 100 gola Premier League, duke u bashkuar Ryan Giggs dhe Paul Scholes. [135] Gjatë festimeve Rooney-së pas golin e tij të tretë, ai u betua në një aparat pitchside dhe më pas u akuzua nga Shoqata e Futbollit për të përdorur gjuhë ofenduese. [136] Rooney pranuar akuzën, por jo automatike me dy ndeshje ndalesë e cila iu dorëzua atij. [137] Ai apeloi kundër kohëzgjatjen e pezullimit, duke e quajturatë "e tepruar", por nuk arriti të përmbysë ndalimin dy ndeshje që vendosi atë nga Kupa FA gjysmë-finale kundër Manchester City më 16 prill. [138] Loja vijon më 6 prill panë Rooney shënoi golin e vetëm në një 1-0 larg fitojë kundër Chelsea në Ligën e Kampionëve çerek-finale ndeshjen e parë [139] Ai pasoi e këtij qëllimi me një tjetër grevë në ndeshjen e parë gjysmë-finale kundër Schalke pala gjermane më 26 prill, duke shënuar e dytë të një 2. - 0 larg fitojë. [140] Kjo ishte hera e parë Rooney e kishte kthyer në Veltins Arena të në Gelsenkirchen prej tij dërguar jashtë gjatë vitit 2006 FIFA World Cup kundër Portugalisë. [141] Më 14 maj 2011, Rooney sukses konvertuar një dënim për të Bashkuar për të barazuar dhe për t'u dhënë atyre një barazim 1-1 kundër Blackburn Rovers Ewood Park, në në ndeshjen e parafundit të sezonit të Premier League - të mjaftueshme për të siguruar një 19-rekord të lartë titullin e ndarjes për United, Rooney dhe duke i dhënë medaljen e katërt e tij Premier League titulli i fituesit. [142]Rooney filloi sezonin me një gol në ndeshjen e ligës së parë në The Hawthorns kundër West Bromwich Albion. Rooney luajtur bukur nga një e dy me Ashley Rinj para një kthesë të mprehtë dhe të përfundojë nga jashtë kutisë cila gjeti këndin e poshtëm të qëllimit. Ai gjithashtu shënoi në ndeshjen e dytë të sezonit, në shtëpi tek Tottenham Hotspur, kur ai i kryesuar në një kryq Giggs Ryan vonë në të lojës. [143] Në fund të gushtit, Rooney shënoi golin e tij të 150 për United, i pari i një kapelë -trick, duke ndihmuar për rrënimin Arsenal 8-2. [13] Rooney fitoi njeriu i ndeshjes, duke shënuar dy goditjet e lira, një ndëshkim, dhe gjithashtu kontribuojnë një Assist per Nani. Ai pasoi këtë me një tjetër hat-trick në ndeshjen e ardhshme, një 5-0 larg fitojë mbi Bolton Wanderers më 10 shtator, duke u bërë vetëm lojtari i katërt në Premier League histori për të shënuar një hat-trick në ndeshje rresht [144] Këto. Qëllimet solli atij niveli me Sir Bobby Charlton në shtatë Bashkuara hat-mashtrimeve, të katërt të përbashkët në listën e të gjitha me kohë prapa Denis ligji, Jack Rowley dhe Viollet Dennis. [145] Rooney shënoi në ndeshjen eardhshme të Bashkuara, një shtëpi e 3-1 të fitojë mbi Chelsea por e bëri të humbasë një dënim në gjysmën e dytë kur ai rrëshqiti në afat të tij dhe skied topin gjatë. Pas zbulimeve rreth babait të tij në media dhe pasojat nga kartën e tij të kuq kundër Malit të Zi në detyrë ndërkombëtar, ai u la jashtë nga fillimin linjë-up kundër Liverpulit më 15 tetor 2011. Ai u kthye në veprim më 18 tetor 2011, ku ai shënoi dy gola në grupin faza-ndeshjes kundër Oţelul Galati dhe tejkaluar ish-shok grupi i tij Paul Scholes si më-duke shënuar anglez në UEFA Champions League. [146] Më 10 dhjetor, Rooney përfundoi një 8 qëllimi thatësirës lojë me një mbajtëse kundër Wolves në një fitore 4-1 në Old Trafford. Për qëllim të parë ai prerë brenda nga e majta dhe shpuar në një e shtënë ulët përmes turmës së mbrojtësve. Qëllimi i tij i dytë u ndihmua nga Antonio Valencia i cili kaloi topin nga e djathta dhe Rooney takuar atë në breshëri gjysmë për të gjetur të drejtën qoshe fund dorën e net. Më 18 dhjetor, Rooney vazhdoi rezultatin e tij qëllimi formë të nisej në shtëpi qëllimin e hapjes kundër QPR, duke e bërë atë qëllimin e shpejtë Manchester United i sezonit deri më tani, pasi vetëm 52 sekonda në Loftus Road. Ai u ndihmua nga kryqi Antonio Valencia-s. Më 21 dhjetor, Rooney shënoi golin e tij të 130 Premier League në paraqitjen e tij 300th Premier League kundër Fulham në Cottage frikacak me një përpjekje varg të gjatë që u rrëzua në off brenda këtë post në një fitore 5-0. Më 8 janar, Rooney shënoi dy gola në FA Cup 3-2 tretë të rrumbullakët larg fitojë kundër Manchester City në Etihad stadiumin. Qëllimi i tij i parë u ndihmua nga Antonio Valencia që nxorrën topin drejt postimi i largët, ku Rooney kërcënuar mes Nani dhe Richards vë në lëvizje një kokë kundër underside e shtyllën dhe në rrjetë. Danny Welbeck ishte i përfshirë në golin e dytë Rooney-së. Ai u scythed nevojë poshtë nga Aleksandar Kolarov brenda zonës së rreptësisë, duke shkaktuar çmimin qartë dënim. Portieri Costel qytetit Pantilimon shpëtoi nga goditja fillestare Rooney vend, por sulmuesi Bashkuara qetësi nodded e reagim në qëllimin paruajtur. Me dy gola e tij, Rooney u kaluara Mark Hughes në të gjithame kohë të tabelës krye United goalscorers shkon deri në vendin e shtatë të përgjithshëm me 164 gola. Më 14 janar, Rooney dhënë një kontribut të madh për ekipin e tij në një fitore 3-0 në shtëpi kundër Bolton. Edhe pse ai kishte humbur një penallti dhe e gjeti thuajse neto në disa raste, ai ka krijuar dy gola duke ndihmuar Paul Scholes për qëllim të parë dhe më vonë në gjysmën e dytë Danny Welbeck për golin e dytë. Më 5 shkurt, Rooney shënoi dy gola nga pika e bardhë rreptësisë si e Bashkuara u kthyen nga një deficit 3-0 për të nxjerrë 3-3 në një përplasje e Premier League kundër Chelsea në Stamford Bridge. Më 11 shkurt 2012, Rooney ka shënuar 500 lojën e tij të lartë të karrierës duke shënuar dy gola si United mundi rivalët e Liverpoolit 2-1 në Old Trafford. Kjo ishte edhe loja e tij 350 për United në të gjitha garat. [147] Më 4 mars Rooney shënoi golin e parë në një 3-1 larg fitojë kundër Tottenham Hotspur në White Hart Lane dhe shkoi kaluar Joe Spence në goalscorers të gjitha me kohë të Manchester United lartë Tabela e shkon deri në vendin e gjashtë të përgjithshëm me 169 gola. Ai shënoi një mbajtëse në lojën e tij e ardhshme, kundër Atletico Bilbao në Europa League. [148] Më 11 mars Rooney shënoi dy gola që sollën Junajtid fitoren kundër West Bromwich Albion në një fitore 2-0 në shtëpi. Më 15 mars, Rooney shënoi në ndeshjen e 2 e Europa League kravatë Bilbao vs Athletic Bilbao në United pavarësisht humbjes 2-1 në natën dhe 5-3 në total. Rooney aksidentalisht thyen tifoz 9-vjeçar, i dore Jamie Thomas 'me një gjuajtje të humbur para 5-0 fitore Manchester United në Wolverhampton Wanderers më 18 mars 2012. Rooney nuk ishte në dijeni të incidentit në atë kohë, por ka kërkuar ndjesë për nxënës dhe premtoi të dërgojë atij një dhuratë të personalizuar. [149]Rooney u bë lojtari më i ri për të luajtur për Anglinë kur ai fitoi kapak tij të parë në një miqësore kundër Australisë më 12 shkurt 2003 në shtatëmbëdhjetë, [150] njëjtën moshë në të cilën edhe ai u bë lojtari më i ri për të shënuar një gol Angli. [151] riu Theo Walcott Arsenal theu rekordin Rooney në pamjen nga 36 ditë në maj 2006. [152] Veprimi i tij i parë turneu ishte në historinë e konkurrencës më 17 qershor 2004, kur ai shënoi dy herë kundër Zvicrës;. [153] Megjithatë, ky rekord u krye me mesfushorin Johan Vonlanthen Zvicrës katër ditë më vonë [ 154] Rooney pësoi një dëmtim në ndeshjen çerek finale kundër Portugalisë dhe Anglia u eliminua me penallti. [155] Pas një dëmtimi në këmbë në një ndeshje të vitit 2006 Prill Premier League, Rooney u përball me një garë për të palestër për Kupën Botërore 2006. [156] Anglia u përpoq për të përshpejtuar shërimin e tij me përdorimin e një tendë oksigjen, [157] e cila lejoi Rooney për të hyrë në një Ndeshja grup kundër Trinidad dhe Tobago [158] dhe të fillojnë ndeshjen e ardhshme kundër Suedisë. [159] Megjithatë, ai kurrë nuk e mori përsëri në formë lojë dhe shkoi pa gola si Anglia u përkul në finalet e tremujorit, nis përsëri në dënim. [160] Rooney ishte i kuq-shprishur në minutën e 62-të çerek-finale për vulosje në Portugali Carvalho mbrojtësin Ricardo edhe si tentim për të fituar posedimin e topit, një incident që ka ndodhur të drejtë në frontin e arbitër Horacio Elizondo. [161] Manchester shok grupi Rooney e Bashkuara Cristiano Ronaldo hapur protestuar veprimet e tij, dhe ishte nga ana shoved nga Rooney. [161] Elizondo dërguar Rooney jashtë, pas së cilës Ronaldo u pa shkelje syri në stol Portugali. [161] Rooney mohuar qëllimisht Carvalho targeting në një deklaratë më 3 korrik, duke shtuar , "Unë nuk kanë asnjë ndjenjë të sëmurë për Cristiano por unë jam i zhgënjyer që ai zgjodhi për të marrë të përfshira. Unë mendoj të bëj unë, megjithatë, duhet të mbani mend se në atë rast të veçantë, ne nuk ishin shokët." [162] Elizondo konfirmuar ditën e ardhshme se Rooney u shkarkua vetëm për shkelje në Carvalho. [163] Rooney u gjobit CHF5, 000 për incidentin. [164] Gjatë Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut, pas Anglisë tërhoqi me Algjeri, lojtarët Angli u fishkëllyen off katran nga mbështetësit. Rooney bëri një koment si ai u largua nga katran për të kamerave televizive duke thënë, "Nisë për të parë tifozët e tu në shtëpi boo ju, që është mbështetës besnikë". [165] Ai kërkoi falje më vonë për komentiin e bërë gjatë një turneu varfër e për të Anglisë të cilët u eliminuan në Raundi i dytë. [166]Në Euro 2012 kualifikimet shkoi mirë për Anglinë si ata të kualifikuar në vendin e parë të grupit të tyre, duke fituar pesë dhe tre ndeshje tërhequr nga tetë. Rooney shënoi tre gola, një kundër Zvicrës dhe dy kundër Bullgarisë. Megjithatë, kualifikimet do të mbahet mend për diçka tjetër, merret me 74 Rooney në minuta më Miodrag Džudović në lojë fazën e fundit të grupit kundër Malit të Zi (2-2), i cili e pa atë merrni dërguar jashtë. [167] Në fillim, ai ishte i njohur që Rooney do të humbas të paktën një mach në raundin e hapjes së fazës së parë në UEFA Euro 2012. Pas ndeshjes me Malin e Zi, Rooney dërgoi një letër personale të UEFA-s, në të cilën ai kërkoi falje dhe shprehu keqardhje për të trajtuar në Džudović e tij ai fitoi karton të kuq. [168] [169] Pavarësisht letrës, UEFA dënohet Rooney me një ndalim tre lojë , do të thotë se ai nuk mund të luajë në ndonjë nga ndeshjet e fazës grupore. Pas njoftimit të UEFA-s, Džudović tha se ai besonte se dënimi për Rooney ishte shumë i rëndë dhe se ai do të mbrojë atë nëse është e nevojshme. Ai më vonë kërkoi nga UEFA për të falë Rooney, i cili nisi jashtë në atë në ndeshjen e kualifikimit.FA pastaj vendosi ata do të apelojë në UEFA kundër ndalimit. Më 8 dhjetor 2011, pasi FA kishte bërë thirrje për ndalimin, [170] UEFA zvogëloi dënimin në dy ndeshje. [171] Kjo do të thotë se Rooney tani do të humbasë ndeshjet kundër Francës dhe Suedisë. Ai do të jetë në gjendje të luajnë në ndeshjen e fundit të fazës së grupit kundër Ukrainës më 19 qershor 2012 dhe të gjitha ndeshjet e tjera që marrin pjesë në Angli në turneun që ata të përparojë.
TE DHENA NE SPORT 538924_555194977858523_196093436_n

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:55

TE DHENA NE SPORT 564485_555193287858692_1438270143_n
Iker Casillas Fernández (ka lindur më 20 maj 1981) është fitues i kupës botërore, portier spanjoll i cili luan per klubin spanjoll të La Liga-s, Real Madrid dhe është kapiten si i ekipit të Kombëtares spanjolle ashtu edhe i Real Madridit. Në vitin 2008 ai e dërgoi ekipin e Kombëtares Spanjolle në titullin e parë European Championship në 44 vite, dhe në vitin 2010, fitoi World Cup, duke qënë i emëruar edhe si portieri më i mirë i kompeticionit. Në dy vitet e fundit është shpallur si portieri më i mirë botëror sipas IFFHS.Casillas është një produkt i sistemit të të rinjve të Real Madridit, dhe filloi në skuadrën e të rinjëve gjatë sezonit 1990-91. Ai u thirr për herë të parë në ekipin e parë në 27 nëntor 1997 në moshën 16 në ndeshjen përballë Rosenborg në Champions League, por një thirrje tjetër nuk ndodhi deri në sezonin 1998-99 ku ai debutoi në nivelin më të lartë, duke zëvendësuar Bodo Illgner. Në sezonin e ardhshëm, ai largoi Illgnerin në stol dhe u bë zgjedhje e parë [1]. Në vitin 2000, ai u bë portieri më i ri që luan në finalen e Champions League kur Real Madrid fitoi kundër Valencia 3–0, vetëm katër ditë pas ditëlindjes së tij të nëntëmbëdhjetë [2].Casillas e humbi vendin në formacionin e parë, për shkak të një forme të dobët në fushë gjatë sezonit 2001/2002 dhe u zëvendësua nga César Sánchez, por bëri paraqitje impresionuese në minutat e fundit të ndeshjes finale të 2002 Champions League, pasi zëvendësoj Sanchezin i cili u dëmtua. Real Madrid fitoj 2–1 kundër Bayer Leverkusenit dhe Casillas mban që prej asaj ndeshje deri më sot numrin 1 në fanellën e tij.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:55

TE DHENA NE SPORT 530218_555191541192200_1719767154_n
Xherdan Shaqiri (lindi më 10 tetor 1991 në Zhegër, Gjilan), është futbollist shqiptar i cili luan si mesfushor për FC Basel në Super Ligën e Zvicrës dhe për përfaqësuesen zvicerane.Xherdan Shaqiri emigroi në Zvicër si fëmijë dhe luajti për KF LLuçani Junior fitoi kepucen e arte pastaj u transferua ne FC Bazel në ekipin e të rinjve. Shaqiri nënshkroi kontratën profesionale të tij të parë me FC Basel më 2 janar 2009 e cila do të zgjatë deri në janar 2011. Ai debutoi në Basel si zëvendësues në ndeshjen e hapjes së sezonit 2009/2010 kundër FC St Gallen më 12 korrik 2009. Më 9 nëntor, ai shënoi golin e tij të parë për FCB, në një fitore 4-1 ndaj Neuchâtel Xamax si vendas.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:56

TE DHENA NE SPORT 562651_555191104525577_1036889190_n
Mesut Özil (15 Tetor 1988, Gelsenkirchen) është një futbollist profesionist Gjerman me origjinë Turke i cili luan për Real Madrid dhe Kombëtaren Gjermane të Futbollit.Özil e nisi karierën e tij duke luajtur për klube të ndryshme në Gelsenkirchen dhe pesë vjet për Rot-Weiss Essen. Në vitin 2005 ai u transferua në skuadrën e të rinjve të FC Schalke 04. Ai është mesfushor dhe në skuadrën e tij mban numrin 11, pasi filloi të luante si organizator dhe mesfushor sulmues në vendin e të pezulluarit Lincoln në ndeshjet e Ligapokal-it kundër Bayer Leverkusen dhe kundër FC Bayern Munchen. Në 31 Janar 2008, ai u transferua tek Werder Bremen për një shumë prej €4.3 milion, duke nënshkruar një kontratë me klubin gjerman deri më 30 Qershor 2011. Përpara se të nënshkrunte me Bremenin Özil kërkohej edhe nga Manchester United. Aktualisht anëtarë i Real Madrid.Në Shtator 2006, Özil u thërrit në Kombëtaren Gjermane U-17. Dhe që nga viti 2007 Özil ka luajtur për Kombëtaren Gjermane U-21. Në 29 Qershor 2009, Özil ishte katalizatori në fitoren e skuadrës gjermane 4-0 me përfaqësuesen Angleze U-21 në finalen e Kampionatit Europian U-21.
Ai debutoi me Kombëtaren Gjermane të Futbollit gjatë një ndeshjeje miqësore me Norvegjinë në 11 Shkurt 2009. Özil shënoi golin e parë me skuadrën në paraqitjen e tij të tretë kundër Afrikës së Jugut në 5 Shtator në Leverkusen.Ai u përzgjodh në ekipin kombëtar Gjerman për Kupën e Botës të vitit 2010, duke filluar si titular në katër ndeshjet e para të skuadrës. Özil shënoi edhe një gol në ndeshjen e grupeve kundër Ganës në hyrje të zonës së penalltisë, duke i siguruar Gjermanisë kualifikimin si e para e grupit. Në 27 Qershor 2010, ai luajti në ndeshjen kundër Anglisë ku Gjermania fitoi 4-1 dhe Özil dha pasën për golin e katërt.Vëllai i Özil, Multu është gjithashtu një futbollist i cili luan për Heßler 06 në Gelsenkirchen.
Özil është me origjinë turke, familja e tij është nga Zonguldak në Turqinë Veriore. Ai është i fejuar me Anna-Maria Lagerblom, motra e Sarah Conor, e cila në Qershor 2010 u kthye në besimin islam. Gjithashtu ajo eshte disa vite me e madhe se Özil
Nofka e tij është Insekti, dhe ai thotë se frymëzimi I tij kur luan futboll janë milingonat

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:57

TE DHENA NE SPORT 299230_555190551192299_1641968112_n
Xavier Hernandez Creus, i njohur si Xavi është një futbollist spanjoll. Lindi në Terrasa, provincë e Barcelonës. Luan mesfushor dhe ekipi i tij i parë ishte FC Barcelona.
Futbollist me klasë të madhe luan mesfushor organizator me një vizion të shkëlqyeshëm të lojës shpejtësi në pasime dhe shutë të mirë qe i ka dhëne përparsi të shënoj jo pak gola disa me shumë rëndësi. Është konsideruar si pasardhësi i Guardiolës edhe pse ka harruar të përbashkat me Guardiolën duke bërë stilin e tij duke luajtur lojë më ofensive. Të gjithë karrierën e ka luajtur për Barcën klub në të cilin erdhi në qershor të vitit 1991 kur i kishte vetëm 11 vjet.
Debutoi në ekipin e parë më 19 gusht 1998 në duart e trajnerit Louis Van Gaal në ndeshjen e supercupës së Spanjës kundër Mallorcës. Në ndeshjen e debutimit të tij ishte titullar dhe shënoi një gol. Në këtë sezon pra 1998-1999 luante edhe për Barcën B edhe për Barcelonën ekipin e parë. Debutoi në Primera Division e Spanjës më 3 tetor 1998 në ndeshjen Valenca 1-3 FC Barcelona. Edhe pse ishte në luftim me lojtar më me emër se ai, ai ishte deciziv që Barca të shpallet kampion duke shënuar një gol kundër Valladollidit 0-1. Kjo lige e fituar ishte titulli i tij i dytë personal pas atij me Spanjën sub 20 1999. Sezonin 1999-2000 pas një lëndimi të Guardioles që e la jashtë fushave për disa muaj ia hap dyert Xavit për lojtar titullar. Pas shkuarjes së Guardiolës në Itali Xavi e siguroi vendin defenitivisht në 11 e parë te Barcës. Deri me 14 maj 2005 u desh të prite derisa te fitoj titullin e tret me Barcelonën e cila u shpall kampion.
Po në këtë vit fituan superkupën e Spanjës trofe që e fituan edhe në vitin e ardhshëm kundër Spanjollit ku shënoi golin e parë për ekipin e tij.
Më 2 dhjetor 2005 pësoi një lëndim në ushtrime në ligamentet e këmbës së djathte. Ishte i ndarë nga terrenet e lojës gjate pesë muajve deri në 29 prill kur u paraqit kundër Cadizit në një ndeshje te la ligas më fitore, një fitore që i mundësoi Barcës të fitoj titullin e kampionit. Më 17 maj 2006 u shpall kampion i ligës së kampioneve në stadionin Stade de France duke fituar 2-1 kundër Arsenalit edhe pse Xavi nuk e luajti këtë ndeshje për shkak se nuk ishte riaftësuar komplet pas lëndimit të rënd që e pësoi.Për Spanjën deri më tani i ka 555 paraqitje. Ka debutuar më 15 nëntor 2000 në ndeshjen Spanja-Holanda (1:2).
Tani për tani është titullar i padiskutueshëm për Spanjën. Më të mirat e tij me Spanjën nuk i arriti me kombëtaren absolute mirëpo me Seleksionimin nën 20 vjet udhëheqi seleksiononin kampion në mundialin e sub 20 kundër Japonisë në Nigeri dhe në 2000 ka arritur deri në finale në lojërat olimpike Sydney 2000. Ishte autor i golit të 1000 në historinë e seleksionit Spanjoll në një ndeshje kundër Irlandës së veriut në kualifikohet për evropianin e 2008, në fund e humben këtë ndeshje me 3:2.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:57

TE DHENA NE SPORT 526930_555189114525776_839392792_n
Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro (lindur më 5 Shkurt 1985)[1], zakonisht i njohur si Cristiano Ronaldo, është futbollist Portugez i cili luan si sulmues i krahut për klubin spanjoll të La Ligas , Real Madrid, gjithashtu është kapiten i "Kombëtares Portugeze të Futbollit".Ronaldo është lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit mbas lëvizjes prej nga Manchester United tek Real Madrid me një marveshje për transferim me vlerë prej £80 milion (€94m, US$132m). Përveç kësaj, kontrata e tij me Real Madrid, në të cilën ai pagohet £11 milion në vit gjatë gjashtë viteve në vijim, e bën atë lojtarin më të paguar të futbollit në botë.[2]. Ronaldo dallohet si lojtari i parë i cili e fitoi FIFA Puskás Award, një çmim i FIFA për golin me te mirë të vitit. Ai e shënoj golin prej 40 metra kundër FC Porto në UEFA Champions League (2008–09 UEFA Champions League fazën eliminuese), kur akoma luante për Manchester United [3].
Ronaldo filloj karrierën e tij e filloj në ekipin e të rinjëve të Andorinha, ku ka lojtur për dy vjet, pastaj shkoj te Nacional. Në 1997, ai kaloj tek gjiganti Portugez Sporting Clube de Portugal. Talenti me zhvillimi i hershëm i Ronaldos e tërhoqi vëmendjen e menaxherit të Manchester United Alex Ferguson, dhe ai nënshkroi me 18-vjeçarin për £12.24 milion në 2003. Sezonin e ardhshëm, Ronaldo fitoi titullin e parë me klubin, FA Cup, dhe arriti në finalen e Euro 2004 me Portugalinë, në të cilën ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar.
Në vitin 2008, Ronaldo fitoi Champions League me United, dhe u emërua lojtar i turneut. Ai u emërua si FIFPro World Player of the Year(FIFPro Lojtari i Vitit në Botë)[4] dhe FIFA World Player of the Year, me këtë çmim ai bëhet fituesi i parë i Ballon d'Or për Manchester United në 40 vite.[5] Fituesi i trefishtë i Ballon d'Or Johan Cruyff tha në një intervistë më 2 prill 2008, "Ronaldo is better than George Best and Denis Law, who were two brilliant and great players in the history of United"("Ronalldo është më i mirë se George Best dhe Denis Law, të cilët ishin lojtarë të mrekullueshëm në historinë e United"[6]
ë moshën tetë vjeçare,Ronaldo luajti për ekipin amater Andorihna ku babai i tij ishte njeri kit. Në vitin 1995,Ronaldo nënshkroi me klubin lokal nacional,dhe pas titullit të fituar në fushatë,ai shkoi në një provë tre-ditore me Sporting CP, të cilin më pas e nënshkruan me një shumë të pacaktuar.Ronaldo si fëmijë ishte shumë i interesuar rreth futbollit dhe klubi i tij i preferuar ishte SL Benfica edhe pse më vonë ai do t'i bashkangjitet rivalit të këtij klubi Sporting. Së pari ai luajti për ekipin amator, Andorinha, aty babai i tij ishte njeri kyç, në këtë kohë Ronaldo ishte vetëm tetë vjeç. Në vitin 1995, në moshën dhjetë (10) vjeçare, reputacioni i tij rritej shumë shpejtë në Portugali. Dy ekipet CS Marítimo dhe CD Nacional ishin të interesuara për angazhimin e tij. Marítimo, ekipi i fillimit, humbi një takim kyç me Rui Santos, menaxher i ekipit Andorinha, kështu që Ronaldo nënshkroi me ekipin Nacional. Pas fitimit të titullit me ekipin Nacional, Ronaldo u transferua në ekipin Sporting.Ronaldo u be lojtari i pare portugez ne Manchester United kur nenshkroi kontraten per 18.00 million paund pas sezonit 2002-03. atij iu dha fanella me numrin 28.Por me vonë ai mori numrin 7 qe ishte nr. qe kishte pasur Beckham,Robson dhe Cantona.Në vitin 2008 ai fitoi Këpucën e Artë, kur shënoi gjithsej 47 gola në të gjitha kampionatet, gjithashtu u shpall edhe futbollisti dhe sulmuesi më i mirë në Ligën e Kampionëve për vitin 2007-2008. Ka fituar Topin e Artë per vitin 2008.Më 11 qershor 2009, Manchester United pranoj kushtet e ofertës prej £80 million nga Real Madrid [7]. Cristiano Ronaldo u bë lojtari më i shtrejtë në historinë e futbollit pasi u ble nga Real Madrid 80 milion pound ose 93 milion euro. Ronaldo ka nëshkruar një kontratë 6 vjeçare dhe pritet të fitojë 13 milion euro në sezonë.Ai gjithashtu ka një klauzolë prej 1 miliard euro në kontratën e tij,që në një farë mënyre e blindon atë te klubi mbretëror spanjoll për 6 vitet e kontratës së
njëkohësisht është edhe klauzola më e shtrenjtë në histori të futbollit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:00

Dy ngjyra, dy gjigantë evropian

Sot do të takohen dy gjigantët e futbollit evropian. ‘Të kuqtë’ e Liverpoolit do të jenë mikpritës të fanellave të bardha që vijnë nga Madridi, në ndeshjen e tretë tejet të rëndësishme të Grupit B

Sot Liverpooli do të jetë mikpritës i skuadrës së Real Madridit në ndeshjen e tretë të rëndësishme të Grupit B. Vendasit vijnë në ndeshjen e sotme pas një fitore të mundimshme kundër QPR-së në fundjavë me rezultat 3:2, kurse skuadra e Real Madridit së fundmi ka treguar formë jashtëzakonisht të lartë.

Skuadra e Brendan Rodgersit do të ketë punë tejet të vështirë përballë Real Madridit të cilët në ndeshjen e fundit fituan kundër Levantes me rezultat, 5:0. Me Cristiano Ronaldon i cili është duke thyer rekord pas rekordi, Liverpooli do të jetë tejet e rrezikuar. Sulmuesi portugez u bë lojtari i parë i La Ligës spanjolle që ka shënuar 15-të gola në tetë ndeshjet e para. Ky rekord nuk ishte thyer që prej vitit të largët, 1943-44.
Liverpooli momentalisht gjendet në vendin e tretë në grup pasi u mundën nga Baseli në fillim të muajit tetor, dhe Rodgers e di mirë se ata duhet të zgjohen nga gjumi kundër gjigantit spanjoll.

“Për momentin, Reali është një ekip i niveleve më të larta botërore, me paraqitje që nuk e kam parë ndër vite”, tha ai për të përditshmen spanjolle ‘AS’. “Ata i kanë të gjitha. Eksperiencën e madhe, lojtarë të mëdhenj, shpejtësi dhe teknikë individuale. Është një skuadër fantastike me një trajner si Carlo Ancelotti, i cili është një njeri i mirë dhe e di si t’i përmirësojë lojtarët. Në lojë të hapur, askush në botë nuk është më i mirë se Real Madridi në kundërsulme. Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale mund të luajnë në Lojëra Olimpike me shpejtësinë e tyre në garën për 100 metra”, përfundoi trajneri i Liverpoolit, Brendan Rodgers, para ndeshjes me Real Madridin.Ndërkohë, para ndeshjes foli edhe Carlo Ancelotti, trajneri i Real Madridit, i cili tha se stadiumi ‘Anfield’ do ta inspirojë Ronaldon. “Cristiano është super i motivuar nëse atmosfera e vendasve është e jashtëzakonshme, në ato momente ai shpërthen. Para ndeshjes do të hyjë në fushë më herët për t’i dëgjuar tifozët tek këndojnë. Jam shumë i emocionuar. Është diçka unike. Në Stamboll, për 10-të minuta radhazi, 45.000 shikues të Liverpoolit e kënduan himnin e skuadrës së tyre, kjo ishte një goditje për lojtarët e mi”, përfundoi Ancelotti.
Në ndeshjen tjetër të Grupit B, Ludogoretsi e pret Baselin.

Grupi A, C dhe D

Në Grupin A është duke u bërë një garë e jashtëzakonshme. Katër skuadrat që marrin pjesë në këtë grup kanë nga tri pikë pas dy ndeshjes. Atletico Madridi e pret Malmon, kurse Juventusi udhëton në Athinë për t’u përballur me Olympiacosin. Në Grupin C, Leverkuseni do të jetë mikpritës i Zenit St. Petersburgut kurse Monaco përballet me Benficën. Ndërkohë, në Grupin D, Arsenali udhëton në Anderlecht, kurse Galatasaray do ta presë Dortmundin.

Çiftet dhe tabelat

Grupi A
20:45 Atletico Madrid - Malmo FF
20:45 Olympiakos – Juventus

Juventus 2 3
Atl. Madrid 2 3
Malmo 2 3
Olympiakos 2 3

Grupi B
20:45 Liverpool - Real Madrid
20:45 Ludogorets – Basel

Real Madrid 2 6
Liverpool 2 3
Basel 2 3
Ludogorets 2 0

Grupi C
20:45 Leverkusen - Zenit St. Petersburg
20:45 Monaco – Benfica
Zenit 2 4
Monaco 2 4
Leverkusen 2 3
Benfica 2 0

Grupi D
20:45 Anderlecht - Arsenal
20:45 Galatasaray – Dortmund

Dortmund 2 6
Arsenal 2 3
Galatasaray 2 1
Anderlecht 2 1
© ZHURNAL.mk

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:01

Turqit arrijnë në Beograd, pritet përkrahje për shqiptarët!
TE DHENA NE SPORT ?img=besk3
Një grup i tifozëve të Beshiktashit kanë arritur para pak orësh në Beograd. Udhëtimi i tyre ka për qëllim përkrahjen e skuadrës së tyre në përballjen e Europa League me Partizanin e Beogradit.

Mirpo serbët po frikësohen fort se tifozët e Beshiktashit mund të provokojnë situatën duke përkrahur shqiptarët pas ngjarjeve të fundit.

Ky grup i tifozëve pati paralajmëruar se do të ngrit në Beograd edhe një "dron" të shqiptarëve.

Forcat e sigurisë kanë shtuar në mase të madhe masat e sigurisë sepse frikësohen se mund të ketë përsëri incidente.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:02

Atletico insiston për Shaqirin

TE DHENA NE SPORT Atletico-insiston-p-euml-r-shaqirin_hd

Atletico Madrid duket se është i vendosur të transferojë yllin shqiptar të Bayern Munich, Xherdan Shaqirin.

Mediat e huaja raportojnë se eksperti i njohur italian i transferimeve Gianluca Di Marzio, e ka lënë të hapur mundësinë që reprezentuesi shqiptar i Zvicrës gjatë dimrit mund të largohet nga “Allianz Arena”.
Ish ylli i Baselit mbrëmë shënoi një gol në fitoren e thellë të Bayernit kundër Romës (1-7), por mesfushori shqiptar ende nuk e ka fituar besimin e trajnerit Pep Guardiola.
23 vjeçari është duke u kërkuar nga Juventus, Inter, Roma e Schalke, por kampionët e Spanjës janë të vendosur të mos dorëzohen në garën për ta blerë shqiptarin.
Raportohet se Bayern Munich në afatin e janarit mund ta huazojë lojtarin, i cili kërkon të luajë më shumë.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:03

FSHF-ja: Ja si do mbrohemi në Disiplinën pranë UEFA-s


Federata Shqiptare e Futbollit informon median dhe opinionin në lidhje me hapat që ka ndërmarrë për paraqitjen e dokumentave në Komisionin e Kontrollit të Etikës dhe të Disiplinës pranë UEFA-s, i cili do të mblidhet nesër në Zvicër.
Me njoftimin e akuzave të ngritura kundër Shqipërisë, FSHF-ja, nën drejtimin e zyrës së saj ligjore “Haxhia & Hajdari”, ka filluar mbledhjen e materialeve provuese dhe përgatitjen e mbrojtjes. Përpilimi i argumentave juridikë të mbrojtjes dhe këshillimi ligjor në lidhje me çështjen i është besuar dy zyrave të mirënjohura ligjore në fushën e të drejtës sportive: “Littleton Chambers” në Londër dhe “Levy Kaufmann-Kohler” e bazuar në Gjenevë. FSHF-ja kërkon gjithashtu të falenderojë të gjithë ata profesionistë, të cilët kanë ofruar ndihmën e tyre dhe kanë qenë të gatshëm për përfaqësimin e çështjes. Një falenderim i veçantë u drejtohet gjithashtu të gjithë sportdashësve shqiptarë, të cilët kanë ndihmuar në mbledhjen e materialeve video dhe fotografike.
Materiali i mbrojtjes, i cili është përmbledhur si më poshtë, ka përfunduar brenda kohës më të shkurtër të mundshme dhe është dorëzuar në UEFA ditën e martë, më datë 21.10.2014. Në material theksohet që në ndeshjen Serbi-Shqipëri të datës 14.10.2014, fubollistët e Shqipërisë kanë qenë viktimë e dhunës fizike dhe verbale, e shoqëruar me thirrje raciste. Në lidhje me thirrjet raciste, një kërkesë e veçantë i është dërguar UEFA-s ditën e hënë për përfshirjen e tyre në procedurën e hapur dhe zgjerimin e akuzave kundër Serbisë. Të gjitha këto shkelje janë të provuara nëpërmjet pamjeve filmike dhe raporteve mjekësore, të cilat janë depozituar pranë UEFA-s. Futbollistët e Shqipërisë nuk kanë refuzuar të luajnë, por vazhdimi i lojës ka qenë i pamundur si pasojë e drejtpërdrejtë e dëmtimeve fizike dhe psikologjike prej sulmeve të pakontrollueshme të tifozëve serbë, të punonjësve të sigurisë dhe, në disa raste të izoluara, edhe të vetë futbollistëve serbë.
Sic rezulton edhe prej raportit të delegatit të Sigurisë të UEFA-s, janë evidentuar shkelje të rënda si:
1.Mungesa e sigurisë së nevojshme të fushës së lojës,
2.Sjellja shumë e keqe e tifozëve.
3.Menaxhimi i dobët i stadiumit.
4.Gjendja e keqe e stadiumit deri në konstatimin e faktit të rëndë që policia “nuk mund të mbrojë lojtarët dhe arbitrat”.
5.Si pasojë e sa më sipër rezulton qartësisht që nuk janë siguruar kushtet e barabarta për vazhdimin e ndeshjes së futbollit.
Në mbështetje të neneve 21(1), 6(1) g) dhe 21 (4) a) të Rregullores së Disiplinës, jo vetëm që shkelja për të cilën është akuzuar FSHF-ja duhet të rrëzohet, por FSHF-ja ka kërkuar edhe fitoren 3-0 në tavolinë.
Përsa i përket akuzës së banerit të paligjshëm, që u shfaq mbi fushën e lojës, ajo duhet rrëzuar, ndër të tjera për arsyet e mëposhtme:
1.Në stadium nuk ka pasur tifozë të Shqipërisë, përveç futbollistëve dhe delegacionit;
2.Si futbollistët, ashtu edhe delagacioni, janë kontrolluar nga policia pas ndeshjes dhe nuk është gjetur asnjë objekt për pilotimin e helikopterit;
3.Baneri ka ardhur nga zona jugore prapa portës, zonë e cila ka qenë me tifozë serbë, të cilët nuk kanë qenë të kontrolluar nga policia, meqenëse kanë mundur të fusin në stadium flamuj politikë, sende të forta si dhe një fuçi.
4.Për të gjitha këto arsye është e pamundur të përcaktohet autori i incidentit dhe fakti që ky i fundit është shqiptar (territori i hartës në baner është më i gjerë se territori i Republikës së Shqipërisë).
Si përfundim, FSHF-ja informon se vendimi i marrë nga UEFA mund të jetë objekt i apelimit pranë Gjykatës të Arbitrazhit të Sportit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:04

Cana, Platinis: Po sikur të ishin thika…
TE DHENA NE SPORT Cana-platinis-po-sikur-t-euml-ishin-thika-hellip_hd

Ka bërë goxha bujë deklarata e një dite më pas e presidentit të UEFA-s, Mishel Platini, dhënë televizionit francez TV1.

Pak ditë më parë, ai nuk dënoi ashpër faktin që hynë tifozët në fushë dhe dhunuan futbollistët e Kombëtares së Shqipërisë, por nisi të aludonte për fluturaken që mbante thjesht një flamur.
“Po sikur fluturakja të kishte bombë?!”, ka thënë ai, duke lënë për të dëshiruar, pasi nuk dënoi dhunën dhe racizmin flagrant.
Kundër tij, përveç një numri të madh personalitetesh të futbollit, ka dalë edhe kapiteni i Shqipërisë, Lorik Cana, transmeton Telegrafi.
Në një intervistë dhënë francezes “L’equipe”, Loriku ka lëshuar në formë ironie dhe batute një deklaratë, e cila, ndonëse nuk përmendte fare Platinin, dukej qartë se i adresohej këtij të fundit.
“Është një mrekulli që pati vetëm 6-7 të plagosur nga tanët, me goditjet që morëm në fytyrë, në qafë dhe kurriz. Nëse do të kishit mundësi të shikonit dëmtimet që kanë marrë disa nga ne në atë ndeshje…. Mendoni pak sikur në vend të zinxhirëve që mbanin në duar tifozët, të kishin thika?… Jetët
tona ishin realisht në rrezik”, ka thënë, ndër të tjera, Cana. Kapiteni i kuqezinjve ishte njëri nga lojtarët që u përlesh me forcat e sigurisë së stadiumit, të cilët në vend që të vinin rregullin në fushën e lojës, duke mos lejuar edhe tifozët serbë që të futeshin brenda, nisën të gjuanin lojtarët shqiptarë, pasi këta të fundit i dolën për zot flamurit të Shqipërisë etnike me mbishkrimin “authoctonus”. Për këtë gjë, këta lojtarë, përfshi Canën, mund të dënohen nga UEFA. /Telegrafi/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:05

Raportuesi i PE-së: Shqipërisë i takojnë tri pikët
TE DHENA NE SPORT Raportuesi-i-pe-s-euml-shqip-euml-ris-euml-i-takojn-euml-tri-pik-euml-t_hd

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian është shprehur i tmerruar sa i takon situatës së rënduar pas ndeshjes futbollistike Serbi-Shqipëri.

Raportuesi Knut Fleckenstein, ndër të tjera, thotë “Kam parë vetëm pamjet në një televizion dhe nuk kuptova asnjë fjalë të vetme. Ajo që pashë ishte britma mjaft e gjatë, me zë të lartë e serbëve atje. Më vonë mësova se tifozët shqiptarë nuk ishin lejuar për të qenë në stadium, kështu që, pak a shumë, ishte vetëm pala serbe. Pashë këtë dron me një flamur të Shqipërisë së Madhe. Tashmë, varet nga arsyeja pse u ndal loja. Nëse është për shkak të fishekzjarrëve, atëherë i takojnë tri pikë Shqipërisë. Por, nëse nuk është ky rasti, e kjo mbetet për t’u parë këtë fundmuaji, atëherë ose do duhet të përsëritet ajo lojë, ose do të shohim se ç’do të na thotë UEFA”, deklaron Fleckenstein.
Kujtojmë se ndeshje mes Serbisë dhe Shqipërisë është ndërpre, pas hyrjes së tifozëve serbë në fushë dhe sulmit ndaj futbollistëve shqiptarë.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:06

TE DHENA NE SPORT Paris-ja-debati-mes-vajz-euml-s-shqiptare-dhe-michel-platini-foto_hd

Një vajzë shqiptare e quajtur Ada Stefani, e cila jeton dhe punon në Francë, shkruan në rrjetin social Facebook se ka takuar presidentin e UEFA-s, Michel Platini dhe për disa sekonda ka debatuar me të për sa i përket ngjarjeve që ndodhën në stadiumin e Beogradit në ndeshjen Eleminatore, Serbi-Shqipëri.

Ajo që duket qartazi në këtë bisedë, gjithmonë sipas asaj që shkruan vajza në profilin e saj, është fakti se presidenti i UEFA-s mban hapur anën e palës serbe.
Ja biseda e plotë e shqiptares me Platininë, postuar në wall-in e Ada Stefanit:
"Sot takova M. Platini-ne !
Nuk e kam pare asnjehere me interes te vecante, te shkruaj ne facebook, faktin qe Z. Platini banon perballe punes time, madje vjen shume shpesh aty, sic beri dhe sot.
E ksha menduar keto dite, qe nese do te vinte nuk do te rrija gojekycur, te pakten per t'i thene dhe une qofte dhe nje fjale per ate politike nacionaliste - futbollistike qe iu be vendit tone nga ana e Serbise.
Pasi pranoi te benim nje foto , duke ikur i them :
- Zoti Platini, une jam Shqiptare....
Me kthehet me nje buzeqeshje dhe me thote:
Platini; - Nuk ishte gje e bukur ajo qe bene shqiptaret
I them : - Keni vetem pak sekonda kohe te shikoni nje foto ? ( dhe i tregoj foton ku serbet kishin futur nje fuci te madhe ne stadium...) - kjo a mund te ishte bombe Z. Platini ? sepse kjo fuci ka ardhur ne ruge tokesore dhe eshte lejuar pikerisht nga focat e rregullit...droni erdhi nga qielli , ndersa kjo fuci erdhi nga toka ne menyre mese koshiente...
Platini - Droni mund te ishte bombe....
Une : - Po si mund te denoni Shqiperine , kur ju nuk e keni vertetuar akoma dhe se keni kapur akoma autorin. Ai gjest mund te vinte dhe nga nje serb...
Platini : - por flamuri ishte shqiptar
Une : - kjo se perjashton faktin qe mund te jete provokim nga serbet...
Platini duke ikur : - vendimin do ta marre komisioni
Une ; - Une kam besim te ju ... (dhe e putha me dore).
Kjo ishte biseda e atyre sekondave qe arrita te beja me Z. Platini. Secili nga ju mund ta gjykoje vete dhe ta analizoje vete nese do kete penalizim apo jo per Shqiperine. Une dua te jap vetem nje ide timen rreth kesaj bisede.
Ajo qe synova te ato momente, ishte fakti qe t'i tregoja Presidentit Platini, qe prononcimet e tij ishin te parakoshme dhe dukeshin haptaz qe lobi serb kish bere pune me te madhe ne kete dretim.
Zoti Platini, ju falenderoj ne rradhe te pare qe u kthyet nga rruga per te me degjuar. Ky fakt me dha me shume kurajo t'ju flisja. Vetem se ajo qe me beri pershtypje ishte fakti qe fjalise time, une jam shqiptare - ju kthyet me fjaline -
- C'était pas bien ce qu'ils ont fait.... (s'ishte mire ajo qe ata bene) .
I nderuar Z. Platini , ju jeni presidenti i Uefas dhe jo presidenti i komisionit qe e jep vendimin perpara kohe...
I nderuar Z. Platini, - T'i kthesh nje pergjigje te tille nje vajze shqiptare, kur ajo spo te pyet fare per sport, por po te thote vetem se eshte shqiptare, eshte pak avokati e tepruar serbe, ne dem te shqiptareve.
I nderuar Z. Platini, te mundohesh te bindesh nje vajze shqiptare qe veprimi s'ishte i mire kur me nje pergjigje fare te thjeshte te tipit (verifikimet dhe denimet te ia leme autoritetit perkates) do te ishte me e hijshme nga ana juaj.
I nderuar Z. Platini , sjellja juaj kritikuese ndaj shqiptareve e tregon me se miri qe komisioni i ka marre vendimet para se te shqyrtoje faktet.
I nderuar Zoti Platini, ju do vini prape tek une, do rishihemi prape dhe pas vendimit te komisionit. Do me buzeqeshni si gjithmone dhe do me thoni si je??? dhe une do iu pergjigjem : - Jam gjithmone SHQIPTARE!" (sic) /albeu/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:09

Historia e djaloshit që “çmendi” Beogradin
TE DHENA NE SPORT Historia-e-djaloshit-q-euml-ldquo-ccedil-mendi-rdquo-beogradin_hd

Ismail Morina, i njohur tashmë si Ballist Morina, me shumë gjasë është shqiptari që ngriti dronin mbi stadiumin e Beogradit. Videos së tij i është shtuar tashmë edhe një raport i gazetës serbe Kurir, e cila ka hetuar mbi djaloshin shqiptar. Në shumë pjesë, raportimi i Kuriri përputhet me rrëfimin, që një mik i Morinës, ka bërë për lapsi.al.

Morina, siç dëshmohet edhe nga video që ai ka postuar dy muaj përpara ndeshjes, më 13 gusht, duket se e ka menduar me kohë gjetjen e tij, që më pas do të merrte nga të gjithë epitetin gjeniale. Dhe me siguri që ka pasur një plan për të vënë në jetë lojën e tij me dronin që i çmendi mbi 30 mijë serbët në stadium.
Djaloshi 32 vjeçar ka hyrë në Serbi tre ditë përpara ndeshjes për të zhdukur çdo dyshim që mund ta lidhte atë me mbrëmjen e 14 tetorit.
Më 11 tetor, ai ka kaluar kufirin tokësor me një makinë me targa italiane. Sipas dëshmisë që lapsi.al ka siguruar, Ismail Morina jetonte në Itali dhe me kartën italiane të identitetit ai është regjistruar në një hotel modest në Beograd, jo shumë larg nga stadiumi ku do të zhvillohej ndeshja e futbollit.
Morina ne Milano. Ai hyri ne Serbi me një makinë me targa italiane dhe u regjistrua në hotel me një karte identiteti italiane.
Përgjatë dy ditëve, Morina ka pasur mundësi të vëzhgojë mundësitë për të vënë në jetë idenë e tij “të çmendur”: në një stadium ku nuk u lejuan as tifozët dhe as simbolet e kombëtares shqiptare ai të ngrinte një flamur të Shqipëri Etnike.
Ka disa variante për vendin të cilin ai zgjodhi për të ngritur dhe për të komanduar në largësi dronin historik.
Për shkak se nuk ka ende një dëshmi të dorës së parë nga vetë protagonisti, lapsi.al po i referohet në këtë shkrim, një miku të Morinës nga Kosova, i cili thotë se versioni i tij është më pranë të vërtetës.
Ai rrëfen se objekti që zgjodhi Morina, ishte një kishë jo shumë larg stadiumit të Partizanit. Morina shkoi atje gjatë ditës së 14 tetorit dhe e ka fshehur dronin në një vend nga ku e kishte të lehtë ta nxirrte në mbrëmje. Ai vetë ka qëndruar i fshehur për orë të tëra pranë kishës duke pritur të binte mbrëmja dhe të fillonte ndeshja.
Kur në stadiumin e Partizanin ushtonin thirrjet “vrite shqiptarin”, Morina është afruar në vendin ku kish fshehur dronin, e ka nxjerrë atë dhe është ngjitur në kulmin e kishës, nga ku ka komanduar më pas fluturimin e dronin. Ngjitja nuk ka qenë e lehtë, pasi atij i është dashur të mbajë dronin, flamurin dhe telekomandën, por ia ka dalë.
Sipas gazetës Kurir, e cila pretendon se ka investiguar mbi Morinën, ai merret kryesisht me alpinizëm dhe ngjitje të vështira, kështu që ia ka dalë më së miri të realizojë objektivin e tij.
Dhe se sa mirë ia doli, kjo u pa nga miliona sy në të gjithë botën, duke u vendosur në qendër të opinionit me gjetjen e tij.
Sigurisht që një ide e tillë mund të jetë menduar nga Morina edhe si thjesht një lojë për të çmendur ultranacionalistët serbë, por ajo që ndodhi më pas i kaloi kufijtë e provokimit paqësor.
Çka rrodhi më pas ishte një valë sulmesh nga zyrtarët, mediat dhe publiku serb kundrejt shqiptarëve dhe një ndjenjë krenarie e shqiptarëve për sfidën e madhe në zemër të Beogradit.
Ismail Morina do ta ketë kuptuar këtë rreth një orë më vonë, kur ndeshja u ndërpre dhe stadiumi u rrethua nga mijëra forca policore.
Sipas të njëjtit burim, ai është larguar menjëherë nga Serbia nëpërmjet kufirit me Kosovën, ku policëve të tronditur nga ngjarja nuk u ka ngjallur asnjë dyshim.
Nga ideja se flamuri ishte vepër e ndonjë grupi të sofistikuar (RTV serb ndërkohë transmetonte lajmin se pas ngjarjes qëndronte vëllai i kryeministrit shqiptar) ata as që kanë menduar se 32 vjeçari me pamje modeste ishte autori i talljes publike me ta në mes të Beogradit.
Tani, sipas gazetës Kurir, autoritetet serbe i kanë kërkuar Interpolit t’u vi në ndihmë për të gjetur shqiptarin e krisur.
Historia e “Ballist” Morinës mbyllet këtu. Nuk dihet nëse ai qëndroi në Kosovë, kaloi në Shqipëri apo u kthye në Itali.
Ashtu siç nuk dihet me siguri nëse kjo histori do të vërtetohet ndonjëherë zyrtarisht apo ngritja e flamurit në Beograd do të mbetet pa një autor të njohur, për të marrë trajtat e një akti të të gjithë shqiptarëve.
Që tani droni i krisur i 14 tetorit po shndërrohet çdo ditë në legjendën e ngritjes së flamurit të Shqipërisë Etnike në zemër të Serbisë. /lapsi.al/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 4:11

Ekskluzive: “Ballisti”, 16 orë mbi kishë për të ngritur flamurin në Beograd (Video)
TE DHENA NE SPORT Ekskluzive-ldquo-ballisti-rdquo-16-or-euml-mbi-kish-euml-p-euml-r-t-euml-ngritur-flamurin-n-euml-beograd-video_hd

Shumë prej tyre janë vetëshpallur si autorë të këtij gjesti, që përveç se ngriti ndjenjën kombëtare në maksimum, njëkohësisht acaroi po në maksimum edhe marrëdhënie me Serbinë.

Në fakt, sot bëhet një javë kur Shqipëria po ndeshej me Serbinë, e kur droni me hartën e Shqipërisë Etnike dhe me portretet e Ismail Qemalit e Isa Boletinit fluturoi mbi fushë.
Gjatë ditës së djeshme mediat serbe thanë se bëhet fjalë për të riun shqiptar, kuksjanin Ismail Morina, i cili prej vitesh jeton në Milano të Italisë.
I riu që prej asaj dite ka marrë famë dhe është bërë një nga personazhet më të përfolura. Dikush e ka takuar, e dikush dëshiron ta takojë. Por, duket se ai nuk ka shumë qejf që të bëhet mediatik.
Shqiptarja.com ditën e djeshme ka biseduar me një mik të afër të të riut, i cili ka treguar se si është arritur që të ngrihet flamuri në mes të Beogradit.
Ismaili njihet si shumë patriot dhe atdhetar. Miku i tij rrëfen se ai kishte bërë edhe gjëra të tjera “të çmendura” për kombëtaren, siç është ai i rastit në Slloveni kur u ngjit në rrjetat e stadiumit dhe thërriste që të mbështetej kombëtarja.
“Ismaili kishte rregulluar gjërat që mos të kapej dhe kishte shkuar disa herë në Beograd për të parë vendin ku do të zhvillohej ndeshja. Për këtë ka përdorur edhe fotografi të stadiumit të Partizanit dhe rreth zonës aty”, thotë miku i tij.
Sipas tij, atë ditë “ai që në mëngjes kishte shkuar te Kisha dhe ishte ngjitur tek kambana ku kishte qëndruar rreth 16 orë pa lëvizur, pa ngrënë, me vetëm pak ujë”.
“Këto i kishte bërë që mos të diktohej nga priftërinjtë”, thotë ai.
Sipas tij, në kohën kur kishte filluar ndeshja, ai kishte dal nga aty, e kishte nxjerrë dronin dhe e kishte vendosur flamurin.
“Flamuri ishte përgatitur nga ai që nga muaji gusht kur ishte në Tiranë”, thotë miku. /Telegrafi/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TE DHENA NE SPORT Empty Re: TE DHENA NE SPORT

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi