Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fermeri gjerman hap pompë qumështi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fermeri gjerman hap pompë qumështi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fermeri gjerman hap pompë qumështi

2 posters

Shko poshtë

Fermeri gjerman hap pompë qumështi Empty Fermeri gjerman hap pompë qumështi

Mesazh nga Alberti Sat 25 Sep 2010 - 0:11

Fermeri gjerman hap pompë qumështi Thumbnail.php?file=19_pompequmeshti_4_838281389

Duke marrë inspirim nga pompat e karburanteve, një fermer gjerman, me qëllim të përmirësimit të afarizmit, erdhi në ide që të hapë “pompë qumështi”.
Pompa “Milchtankstelle” gjendet në qytezën Neunkirchen, 30 kilometra larg Kelnit, dhe punon 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë, pra pa pushim.
Nga makinat prej çelikut të paoksidueshëm, të cilat me qumësht i mbushin 87 lopët e tij, blerësit mund të marrin qumësht në enër që i sjellin me vete apo në shishe të blera në këtë pikë të shitjes së qumështit.
Sasia nuk është e kufizuar, kurse çmimi i një litri është 70 centë për një litër.
“Para se të hapja pompën kam pasur vetëm disa myshterinj, ngase ata duhet të vinin në kohë të mjeljes së qumështit, gjë që paraqiste problem”, tha pronari i kësaj pompe unike Bruno Schtauf për agjencinë Reuters.
“Tashti mund të blejnë qumësht në çdo kohë”, shtoi ai i kënaqur.
Schtauf vendosi të hapë pompën sepse ishte i pakënaqur me çmimin grumbullues të qumështit. “Qe gjashtë muaj marrim vetëm nga 20 centë për një litër, kështu që u detyrova të ndërmerrja diçka”, tha ai.
Qumështi i tij është më i shtrenjtë se në disa supermarkete, por ai tha se kjo shpaguhet.
“Ky qumësht ka më shumë proteine dhe yndyrë qumështi se ai i përpunuari që shitet nëpër rafte të supermarketeve”, sqaroi ky fermer 55-vjeçar.
Ai për këtë pompë ka investuar 12 mijë euro, por shprehet i sigurt se ky investim afatgjatë do t’i shpaguhet.
“Myshterinjtë vijnë madje edhe nga Kelni për të blerë qumësht nga pompa ime, thotë ai me krenari dhe shton se njerëzit gjithnjë e më shumë dëshirojnë të pinë qumësht të freskët.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fermeri gjerman hap pompë qumështi Empty Re: Fermeri gjerman hap pompë qumështi

Mesazh nga Anakonda Fri 6 Apr 2012 - 17:38

po cpo ndodh valle me keta njerezit e sotshem?
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi