Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar)

2 posters

Shko poshtë

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) Empty Sulejman Pitarka (Artist i Merituar)

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 31 Dec 2010 - 14:52

Sulejman Pitarka:

Sulejman Pitarka, lindi më 2 shkurt të vitit 1924 në Dibër dhe vdiq në Tiranë më 24 mars të vitit 2007, ishte nje aktor shqiptar i gjysmës së dytë të shekullit XX.

Sulejman Pitarka ka luajtur me sukses rreth 50 role në Teatrin Kombëtar të Tiranës dhe 20 të tjerë në kinema. Ka hyrë në historinë e dramës shqipe si autor i dramës “Familja e peshkatarit”. Më 1927, kur ai ishte në moshën tre vjeçare familja e tij u vendos në Durrës. Këtu kaloi fëmijërinë. Pas mbarimit të shkollës së mesme, filloi punë në bankë.

Disa përvoja skenike, pothuaj rastësore, gjatë shërbimit ushtarak (1945 – ’47) e shtynë të interesohej më shumë për teatrin dhe të përfshihej në lëvizjen amatore të Durrësit.

Më 1951, u përzgjodh për t’iu bashkangjitur trupës, ende në formim, të Teatrit Popullor (sot Kombëtar) në Tiranë, ku u bë menjëherë margaritari i kurorës. Luajti rreth 50 role, duke shkëlqyer njësoj, si në dramë, ashtu edhe në komedi.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) Empty Re: Sulejman Pitarka (Artist i Merituar)

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 31 Dec 2010 - 14:52

Skenat Teatrale qe mori pjese:

- Familja e peshkatarit
- Shtatë shaljanët
- Vajza nga fshati
- Trimi i mirë me shokë shumë
- Doktor Aleksi
- Besa e madhe
- Epoka para gjyqit
- Prefekti
- Toka jonë (teatër)
- Revizori
- Otello
- Gratë gazmore të Uinsdorit
- Hamleti
- Borgjezit fisnik
- Arturo Ui
- Pjata e drurit
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) Empty Re: Sulejman Pitarka (Artist i Merituar)

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 31 Dec 2010 - 14:52

Filmat ne te cilet luajti:

- Loin des barbares - (1994)
- Vdekja e burrit - (1991)
- Historiani dhe kameleoni - (1989)
- Rrethimi i vogël - (1986)
- Nata e parë e lirisë - (1984)
- Në prag të lirisë - (1981)
- Shtëpia jonë e përbashkët - (1981)
- Goditja (1980)
- Ballë për ballë - (1979)
- Gjeneral gramafoni - (1978)
- Pas gjurmëve - (1978)
- Gunat mbi tela - (1977)
- Tinguj lufte - (1976)
- Horizonte të hapura - (1968)
- Debatik - (1961)
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) Empty Re: Sulejman Pitarka (Artist i Merituar)

Mesazh nga Anakonda Sat 27 Oct 2012 - 7:05

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) Images?q=tbn:ANd9GcQOdJXX7rB31INpxsZe7SHs_hKEaN4c9RPQ64ohvLnctZo0QseWvw
Aktor i madh esht edhe ky

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sulejman Pitarka (Artist i Merituar) Empty Re: Sulejman Pitarka (Artist i Merituar)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi