Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Parandalimi HIV People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Parandalimi HIV People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parandalimi HIV

Shko poshtë

Parandalimi HIV Empty Cfare eshte HIV?

Mesazh nga WebMaster Tue 18 Jan 2011 - 1:17

HIV eshte nje nje virus i cili sulmon sistemin imunitar,sistemin natyral te mbrojtjes se trupit. Pa nje sistem te fort imuniteti trupi gjen veshtiresi ne luftimin e semundjeve te ndryshme. Ky virus dhe ky infeksion i krijuar quhet ndryshe HIV.
HIV eshte nje nje virus i cili sulmon sistemin imunitar,sistemin natyral te mbrojtjes se trupit. Pa nje sistem te fort imuniteti trupi gjen veshtiresi ne luftimin e semundjeve te ndryshme. Ky virus dhe ky infeksion i krijuar quhet ndryshe HIV.
Rruazat e bardha te gjakut janë një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar. HIV pushton dhe shkatërron qelizat e caktuara të bardha të gjakut te quajtura qelizat CD4 +. Nëse shumë nga keto qeliza shkatërrohen, trupi nuk mund të mbrojë veten kundër infeksionit.
Faza e fundit e infeksionit HIV është SIDA (sindromi i fituar i mungesës së imunitetit). Njerëzit me AIDS kanë një numër të ulët të qelizave CD4 + dhe marrin infeksionet ose kancer me shpejt sesa personat e shendetshem. Këto mund të jenë vdekjeprurëse.
Por te kesh HIV nuk do te thote te kesh AIDS. Edhe pa trajtim, HIV i duhet nje kohe e gjate para se te kaloj ne AIDS-zakonisht nga 10 deri ne 12 vjet. Nese HIV diagnostikohet perpara se te kaloj ne AIDS,ilacet mund te ulin ose te ndalojn demtimin e sistemit imunitar. Me trajtim, shumë njerëz me HIV janë në gjendje të jetojnë nje jetë te gjatë dhe aktive.
Çka e shkakton HIV?
Infeksioni HIV është shkaktuar nga virusi i mungesës së imunitetit të njeriut. Ju mund ta merrni HIV-it nga kontakti me gjakun e infektuar, spermë Ose lëngjeve vaginale.
1. Shumica e njerëzve marrin virusin duke pasur marrëdhënie seksuale të pambrojtura me dikend që është i infektuar me HIV.
2. Një tjetër mënyrë për marrjen e virusit është nëpërmjet shkëmbimit të gjilpërave të drogës me dikend që është i infektuar me HIV.
3. Virusi mund edhe të kalohet nga nëna tek fëmija e saj gjatë shtatzënisë, lindjes, apo gji me gji.
HIV nuk mund te perhapet nga kontakti i rastit sic mund te jete nje puthje ose shkembimi i gotave me uje me nje person te infektuar.
CILAT JANE SIMPTOMAT?
HIV nuk mund të shkaktojnë simptome më herët. Personat te cilet kane simptomat mund ti ngaterrojne ato me te gripit.
Simptomat e hershme të përbashkëta përfshijnë:
• Ethe.
• Dhimbje fyti.
• Dhimbje koke.
• Dhimbje të muskujve dhe dhembje të përbashkët.
• Gjendra të fryrë (ënjtur nyjet limfatike).
Simptomat mund të paraqiten nga disa ditë për disa javë pas një person është i infektuar me parë. Simptomet e hershme zakonisht zhduken brenda 2 deri në 3 javë.
Pasi simptomat e hershme largohen,nje personi te infektuar nuk i shfaqen me kto simptoma per shume vjet. Mjekimet mbajn virusin nen kontroll dhe ndihmoj sistemin imunitar te qendroj i shendetshem. Por pa trajtim,virusi vazhdon e perhapet dhe sulmon sistemin imunitar. Pas nje pike te caktuar simptomat rishfaqen dhe mbesin.Keto simptoma zakonisht perfshijne:
Nyjet limfatike te fryra
Lodhje ekstreme.
Humbje Peshe
Ethe.
Djersitje natën.
Si diagnostifikohet HIV?
Administrata e Ushqimit dhe Droges ne SH.B.A ka aprovuar provat per zbulimin e antitrupave e HIV ne urine,lëngun nga goja (lëngun me gojë), apo gjakun.
Nëse një test në urinë ose me gojë lëngun tregon se ju jeni të infektuar me HIV, ju ndoshta do të duhet një test të gjakut për të konfirmuar rezultatet. Nëse ju keni qenë të ekspozuar ndaj HIV-it, sistemi juaj imunitar do te prodhoj antitrupa qe të përpiqen të shkatërrojnë virusin. Ne testet e gjakut mund të gjenden këto antitrupa në gjakun tuaj.
Shumica e doktoreve perdorin dy analiza gjaku,te quajtura ELISA dhe analizen e kontrollit te pastertis se gjakut. Nese analiza pare ELISA eshte pozitive( dmth jane gjetur antitrupat e HIV jane gjetur) ather analizat e gjakut duhen bere serish. Nese analizat perseri rezultojn pozitive ather doktori do bej analizen e kontrrollit te pastertis se gjakut qe te sigurohet. Mund te marr rreth 6 muaj kohe para se antitrupat te shfaqen ne analizat e gjakut. Nese mendoni qe jeni te infektuar me HIV por analizat tregojn rezultat negativ ather ju:
1. Nenshtrojuni nje analize perseri mbas 6 muajsh per tu siguruar qe nuk jeni te infektuar.
2. Nderkohe, ndermerni hapa ne parandalimin e perhapjes se virusit. Nese jeni i infektuar ju mund ta kaloni kete infektim tek personat e tjere qe ju rrethojne.
Disa persona kane frike te bejne analizat e HIV. Por në qoftë se ka ndonjë mundësi që ju mund të jeni të infektuar, eshte shume e rendesishme qe ta zbuloni. HIV mund te kurohet. Marja e trajtimeve te duhura ne kohe mund te ngadalesoj virusin dhe mund tet siguroj nje jete te shendetshme.Dhe sigurisht te duhet te dish nese je i infektuar ne menyre qe te parandalosh perhapjen e infeksionit tek te tjeret.
Ju mund te beni analizen e HIV ne klinikat e shumta te doktoreve, ne kilinkat shendetesore publike, spitale. Gjithashtu mund te bleni nje analize shtepie per HIV, gje qe mund ta bleni ne nje dyqan drogash ose me porosi me email.
SI MUND TE KUROHET HIV?
Trajtimi standart per HIV eshte kombinimi i disa ilaceve te quajtura highly acitve antiretroviral therapy (HAART). Antiretroviral medicines slow the rate at which the virus multiplies. Ilacet antiretrovial ngadalesojn shpejtesine e perhapjes se virusit ne ato vende ku ajo shumfishohet. Marja e ketyre ilaceve mundeson uljen e sasise se virusit dhe te ndihmon te kesh nje jete te shendetshme.
Mund te mos te jete e lehte te vendosesh momentin kur duhet te fillosh kurimin. Ka pro dhe kunder ne marjen e ilaceve HAART perpara shfaqjes se simptomave. Diskutojeni kete me doktorin tuaj keshtu jeni ne gjendje te kutponi zgjedhjet tuaj.
Te monitoroj infeksionet dhe efektet e HIVnje doktor do bej dy teste:
1. Ne testin e pare do shikohet sasia e HIV-it ne gjakun tuaj.
2. CD 4+ cell count, e cila tregon menyren sesi funksionon sistemi imunitar juaji.
Nese nuk keni simptomat dhe CD 4+ cell count eshte ne nje nivel te shendetsahem ateher nuk e keni te nevojshme akoma fillimin e kurimit. Doktori do ju perseris testet pas nje periudhe te caktuar kohe ku do te shikoj ecurine tuaj. Nese keni simptomat,duhet te merni parasysh fillimin e kurimit pavresisht nivelin e rruazave te bardha CD4 +.
Pasi te filloni kurimin,eshte e rendesishme te merni ilacet ne menyren sesi doktori juaj ju ka keshilluar. Kur kurimi nuk eshte eficent kjo shpesh ndodh sepse HIV eshte bere rezistent ndaj ilaceve. Kjo ndodh per shkak se keto ilace nuk jane marre ne menyre te rregullt. Pyesni doktorin tuaj per cfare do pyetje te keni rreth kurimit tuaj.
Kurimi vitet e fundit eshte bere shume me i lehte per tu ndjekur.Kombinimi i e reja te ilaceve kane bere te mundur shkrirjen e disa pilulave ne nje te vetme. Shume persona te cilet marin kurim ndaj HIV-it konsumojne thjesht nje deri ne dy pilula ne dite.
Te qendrosh sa me i shendestshem gjate kurimit duhet:
1.Te mos pini duhan. Njerezit me HIV ka te ngjare qe te pesojn infarkt ne zemer ose kancer ne mushkeri nese konsumojn duhan. Tymosja mund madje te rrisi rrezikun akoma me shume.
2.Hani shendetshem. Nje diet e balancuar e mban sistemin tuaj imunitar te forte.
3.Ushtrohuni rregullisht te ulni nivelin e stresit dhe permiresoni kualitetin e jetes tuaj.
4.Mos konsumoni droga ilegale. Duhet gjithashtu te reduktoni alkolin.
Lexoni sa me shume te mundni rreth HIV-it ne kete menyre mund te luani nje rol aktiv ne kurimin tuaj. Doktori juaj nga ana tjeter mund tju ndihmoje te kuptoni HIV-in e menyren me te mire per ta kuruar. Gjithashtu mund te merni parasysh te bashkoheni me nje grup mbeshtetes te HIV. Keto grupe mbeshtetese mund te jene nje vend i shkelqyer te ndash informacione si dhe pervoja personale e emocione rreth infektimit nga HIV.
SI MUND TE PARANDALONI HIV?
HIV mund te perhapet nga ato persona te cilet nuk e dine qe jane te infektuar. Te mbroni veten si dhe te tjeret duhet:
1. Te praktikoni nje sex te sigurt. Perdorni prezervativa gjate sexit(perfshire dhe sex oral)deri ne momentin qe jeni te sigurt qe as ju as partneri juaj nuk jeni te infektuar.
2. Mos kryeni mardhenie seksuale me me shume se nje partner ne te njejten kohe. Sexi me i sigurt eshte ai i cili e kryeni vetem me nje partner.
3. Bisedoni me para me partnerin tuaj perpara se te kryeni mardhenie. Zbuloni nese ka ndonje risk qe ai te jet i infektuar me HIV. Beni nje test te dy dhe perseriteni mbas 6 muajsh. Perdorni kondome ne te njejten kohe.
4. Mos perdorni drogat e ndaluar dhe alkol perpara sexit. Mund te jeni te pavetedijshem e te praktikoni sex te pasigurt.
5. Mos ndani me njeri gjerat tuaja personale sic jane furca e dhembeve ose makinen e rrojes
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parandalimi HIV Empty Parandalimi HIV

Mesazh nga WebMaster Tue 18 Jan 2011 - 1:18

Ju mund te parandaloni infektimin e HIV duke shmangur sjellje qe mund te rezultojne ne kontakt me gjuhen e infektuar, spermen ose lengjeve vaginale. 1. Praktikoni mardhenie seksuale te sigurta, per parandalimin e HIV.
Gjithmone perdorni prezervativ gjate aktivitetit seksual,vetem nese jeni ne nje mardhenie me nje person i cili nuk eshte i infektuar me HIV
2. Nese kryeni mardhenie me dike i cili eshte i infektuar me HIV ateher eshte e domosdoshme te praktikoni sex te sigurt dhe te kryeni analizat rregullisht.
3. Reduktoni numrin e partnereve me te cilit kryeni mardhenie, mundesisht ne nje partner.
4. Bisedoni me partnerin tuaj seksual ose partnerin për historinë e tyre seksuale, si dhe vetë historinë tuaj seksual. Zbuloni nëse partneri juaj është i angazhuar në sjelljeve me rrezik të lartë.
5. Shmangni alkolin dhe drogen, te cilet mund te pengojne gjykimit tuaj si dhe sistemin tuaj imunitar. Nese jeni nen efektin e alkolit ose droges nuk jeni ne gjendje te mernu masat e duhura mbrojtese edhe nese jeni ne dijeni te ketyre te fundit.
Në qoftë se ju jeni me HIV pozitiv (të infektuara me HIV), merni masa per te shmangur perhapjen e infektimit tek te tjeret
1. Tregojini partnerit tuja seksual ose partnerit tuaj per sjelljen tuaj edhe nese jeni me HIV pozitiv
2. Ndiqni praktika te sigurta seksi te tilla si perdorimi i kondomeve.
3. Mos dhuroni gjak,plazem,sperme, organe e trupit apo indet e trupit
4. Mos ndani sendet personale me dike qe eshte i infektuar, sic jane furca dhembeve, makina rrojes ose lodrat e seksit, ato mund te jene te kontaminuara me gjak, sperme ose lengje vaginale.
Rreziku i transmetimit te HIV nga nena tek femija e saj mund te reduktohet ne mase te madhe nese ajo konsumon nje ilac i cili zvogelon ngarkesen e saj virale ( HIV ARN) gjate shtatzanise, nese ajo merr AZT (ZDV) perpara se femija te ket lindur dhe nese nena nuk i jep gji femijes. Femija gjithashtu duhet te marre trajtime edhe mbas lindjes.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi