Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Seksi mund të jetë me të vërtetë vdekjeprurës! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Seksi mund të jetë me të vërtetë vdekjeprurës! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Seksi mund të jetë me të vërtetë vdekjeprurës!

Shko poshtë

Seksi mund të jetë me të vërtetë vdekjeprurës! Empty Seksi mund të jetë me të vërtetë vdekjeprurës!

Mesazh nga Ajo goca Wed 30 Mar 2011 - 2:03

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kërkuesit shkencorë kanë konstatuar se njerëzit janë për 3.5 herë më të rrezikuar nga infarkti i zemrës derisa janë duke ushtruar, sesa kur nuk janë duke ushtruar

Aktivitetet e papritura me intensitet të lartë, sikur që është vrapimi apo seksi, dukshëm e rrisin rrezikun për paraqitjen e infarktit të zemrës, sidomos te njerëzit që nuk ushtrojnë me rregull, thuhet në një studim të ri amerikan.

Ka kohë që mjekët e kanë ditur që aktiviteti fizik mund të shkaktojë probleme serioze të zemrës, por studimi i ri ndihmon në caktimin e këtij rreziku, thotë Dr. Issa Dahabreh nga Qendra mjekësore “Tufts” në Boston, studimi i ri i të cilit është botuar në revistën shkencore “Journal of the American Medical Association”.

Ekipi i shkencëtarëve të udhëhequr nga ai kanë analizuar të dhënat nga 14 studime të mëparshme, duke u munduar që të gjejnë lidhshmëri midis ushtrimeve, seksit dhe rrezikut për paraqitjen e infarktit të zemrës, apo vdekjes së papritur të shkaktuar nga ndalja e zemrës.

Kërkuesit shkencorë kanë konstatuar se njerëzit janë për 3.5 herë më të rrezikuar nga infarkti i zemrës derisa janë duke ushtruar, sesa kur nuk janë duke ushtruar. Po ashtu, është parë se rreziku nga paraqitja e infarktit të zemrës është për 2.7 herë më i lartë gjatë seksit, apo menjëherë pas tij, sesa kohëve të tjera.

Jessica Paulus, e cila po ashtu ka punuar në këtë studim, thotë se rreziku me të vërtetë është i lartë, por për fat të mirë zgjatë vetëm 1-2 orë gjatë dhe pas aktivitetit fizik dhe seksit.

Ajo ka thënë se rezultatet e këtij studimi duhet të balancohen me rezultatet e studimeve të tjera, të cilat kanë konstatuar se ushtrimet e rregullta zvogëlojnë rrezikun nga infarkti i zemrës.
Ajo goca
Ajo goca
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : albania
Postime Postime : 6699
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/06/2010
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi