Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
EULEX-it I THEMI IK SA MË PARË NGA KOSOVA People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
EULEX-it I THEMI IK SA MË PARË NGA KOSOVA People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EULEX-it I THEMI IK SA MË PARË NGA KOSOVA

Shko poshtë

EULEX-it I THEMI IK SA MË PARË NGA KOSOVA Empty EULEX-it I THEMI IK SA MË PARË NGA KOSOVA

Mesazh nga Gjeto Gjetani Tue 26 Apr 2011 - 21:12


EULEX-it I THEMI IK SA MË PARË NGA KOSOVA

Qerim Pllana
Për aktualitetin duhet të reagojnë edhe organet shtetërore të Kosovës

Kosova e dal nga një luftë e tmerrshme kishte dhe akoma ka nevojë për faktorin e sinqertë ndërkombëtar. Por, jo nga organizma e njerëz që fyejnë dhe ofendojnë deri në prekje në dinjitet dhe në sedër, në simbolet dhe historinë e saj të lavdishme

EULEX-i, jo pse më incidentin e fundit shovinist dhe racist, të shkaktuar me rastin e ofendimit të simboleve kombëtare shqiptare, me fyerjen e llojit racist e shovinistë ndaj personelit me nevojë, shqiptarëve, por me të gjitha veprimet e huazuara nga UNMIK-u, ka ardhur, madje i ka kaluar koha që ky organizëm ta lëshojë Kosovën një orë e më parë. Për këtë ekzistojnë një mori arsyesh morale, juridike, politike...

Kushdo që thirret në emër të kësaj organizate, cilido që bëhet servil, apo deklaron se EULEX-i, i duhet Kosovës, për mendimin tim është servilë, i do të huajt t`i ketë te prapanica, meqë nuk e ka-në sigurinë, aftësinë ose siç thotë populli ka mizën pas veshi ! Ka diçka, që dikujt po konvenon mbetja e mëtutjeshme e kësaj organizate në Kosovë, jo edhe për një kohë, por për disa EULEX do të ishte i mirë se mbetur përjetësisht në Kosovë!

Ata të cilët, e kanë ftuar këtë organizëm mbikëqyrës dhe mbisundues, mbi çdo institucion të Kosovës, janë duke përfituar nga neglizhenca, mospuna, shkelja e ligjit dhe kushtetutës, por edhe nga bashkëpunimi me strukturat e dyshimta të kësaj organizate. EULEX, me asgjë nuk është dëshmuar se në Kosovës është për të mirën e të gjithë qytetarëve të kësaj hapësire.

Përkundrazi, EULEX, këtu është për të përfituar materialisht, për t`ia zgjatur kohën sa më shumë veti në Kosovës, dhe për të fyer, ofenduar dhe përbaltur çdo gjë shqiptare, që ka të bëjë me kodin e sjelljes, moralit, besës dhe ligjeve në fuqi. EULEX-i, qysh më ardhjen në Kosovë, veprimtarinë e vete e ka filluar në mbështetje të gjithçkaje që i ka ofruar UNMIK-u, vrasës i demonstruesve të Vetëvendosjes etj. Tani EULEX-i nuk merret me veriun, por me ish- ushtarët e luftës çlirimtare të Kosovës dhe të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës!

Kurse, skandali i fundit i EULEX-it, duke fyer simbolin kombëtar, flamurin shqiptar, fenë dhe duke prekur në dinjitetin e personave në nevojë, përkatësisht duke fyer dhe prekur dinjitetin e një kombi të terë, ka tejkaluar çdo përmasë, çdo kufij për të qëndruar më në Kosovë. Çdo përpjekje apo arsye është e tepërt!

Prandaj, ky organizëm nuk mundët me asgjë më të shfajësohet, pavarësisht se a rrjedhë ky skandal, nga një apo njëqind persona të kësaj Organizate, faji i së cilës nuk është më jetim, ndarës vetëm për te! Këtë faj e bartin të gjithë ata njerëz, të cilët kërkojnë që ky organizëm me plotë defekte të qëndrojë akoma në Kosovë, duke shkelur mbi çdo gjë njerëzore, kombëtare, humane dhe mbi kodeksin e mirë sjelljes!

Ka kohë që EULEX-i i ka plotësuar të gjitha konditat për të lëshuar Kosovën. Sepse, çdo shtyrje e mëtejme do të ketë për pasojë reperkusione të papara. Meqë, mbi të gjitha EULEX-i ka filluar të ndjek dhe t`i burgos njerëzit e luftës për liri, është duke ofenduar një Luftë të tërë Çlirimtare, njerëzit e ndërtimit dhe të zhvillimit të Kosovës. Pra është duke i plotësuar pikë për pike dëshirat dhe kërkesat e ish-regjimit fashist serb, si në kohën Milosheviq, Koshtunica, Tadiq...

Tani burgjet e Kosovës kurrë më shumë nuk kanë pas të burgosur, në veçanti të ish-luftëtarëve të lirisë! Duke i ndjekur më dëshmi dhe dëshmitarë të rremë, fantomë, të paguar dhe të strehuar, të mbrojtur më mirë se çdo personalitet të shtetit “si të shkretë” të Kosovës!

EULEX-i do të ishte shumë më mirë të ecën nga ka ardhur. Sepse asgjë në favor të Kosovës nuk ka zgjedhur dhe s`është duke zgjedhur. Përkundrazi aq shumë ka pështjellur, sidomos me strukturat paralele në veri.., me mos marrjen në konsideratë asnjë projekt zbatimi politikë, diplomatik e as ekonomik!

Prandaj, Kosovës dhe qytetarëve të saj nuk i duhet me! Jam i bindur se ky nuk është mendim sall imi, por kundër veprimeve, skandaleve, mos punës suaj, është pothuaj se çdo qytetarë i ndershëm i Kosovës.

Shumë institucione politike dhe shtetërore kanë të njëjtin mendim! Por ata, shumica nuk marrin guximin për t`ua thënë në sy, ketë që ne qytetarët e lirë, kronistët, gazetar, publicistët dhe intelektualë me kuraja qytetare, ua thonë troç. Siç po ua them unë personalisht, i vetëdijshëm se nuk jam kah gabojë, përkundrazi, gëzojë përkrahjen e shumicës, për pandershmërinë dhe jo seriozitetin tuaj...

Sepse, fyerja e flamurit, prekja në kodin e miqësisë, mirë sjelljes dhe besës, për çdo shqiptarë është prekje në sedër... Sepse marrja dhe burgosja e njerëzve të luftës për liri dhe për atdhe, për ne është një fyerje dhe një luftë e re, por e pashpallur..!

Kosova e dal nga një luftë e tmerrshme, kishte dhe akoma ka nevojë për faktorin e sinqertë ndërkombëtar. Dhe jo nga organizma dhe njerëz që fyejnë dhe ofendojnë deri në prekje në dinjitet, në sedër dhe në simbolet e krenarisë dhe historisë së lavdishme të saj, që ka një emër, krenaria e kombit dhe e atdheut, Trungut të saj të ndarë me dhunë gjenocid dhe okupim mesjetar klasik më 1878/’99.

(autori është shkrimtar, publicist i pavarur dhe anëtar i LSHK-së nga nëntori i v. 1992)
Gjeto Gjetani
Gjeto Gjetani
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Dukagjin
Postime Postime : 1969
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2010
Mosha Mosha : 55
Hobi Hobi : leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi