Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kendveshtrime People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kendveshtrime People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kendveshtrime

+5
Aяtємιѕα
Eliz
Katniss
Poeti Dhimbjes
Darius
9 posters

Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Kendveshtrime

Mesazh nga Darius Fri 29 Apr 2011 - 9:01

Ne jemi ne..Ne jemi nje..Ne jemi gjithcka..Ne jemi asgje..
Ne kendin tone te veshtrimit bota eshte nje univers qe vertitet rreth nesh nen hijen e saj,nje univers qe na perket vec ne,nje univers privat.Ndersa per se cilin nga ne bota gjithashtu eshte universi misterioz qe vertitet rreth secilit.Kjo bote eshte e jotja,e tij ,e saj e cdonjerit,por gjithashtu eshte e imja dhe vetem e imja..
Ky eshte kendveshtrimi im ne fund te fundit......
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Sat 30 Apr 2011 - 1:39

Kendveshtrim shume interesant, dhe me nje kuptim te plote per sejcilin nga ne, ne menyra te ndryshme qe arrijme t'a konceptojme thelle ne mendje kete kendveshtrim per boten, dhe per me shume per vete jeten tone e cila mundet te jete ne kete bote, thjesht sa nje pike uji ne nje oqean.
Kendveshtrime te tilla mundet qe te kete cdo njeri, madje jo vetem per boten, por per gjithshka qe gjendet ne kete bote, por ajo me e rendesishmja eshte se arrijne te akumukojne nga keto kendveshtrime.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Katniss Mon 20 Jun 2011 - 3:56

Temen po e leviz tek kategoria e Filozofise,meqe i perket metafizikes.
----------------------------------------------------------------------------------------

Une i jam pergjijgur njehere kesaj teme dikundi tjeter, dhe po jap te njejten pergjigje dhe ketu .


NJerezit zakoknisht pyesin pyetje filozofike,(sic pyesim edhe ne per kete diskutim konkretisht)per kuptimin e botes dhe jetes.Eshte njesoj sikur sheh nje truk magjik.Nuk mun te kuptojme se si ia del.Parashtrohet pyetja:si mund nga kapela bosh te nxjerr nje lepur?
Ne rastin e lepurit ne e dijme se magjisatari na ka mashtruar.Ate qe duam te dijme eshte se si ia arrin.Por kur vjen fjala per boten dhe jeten,gjithcka eshte ndryshe.E dijme se bota nuk eshte aspak nje truk magjik pasi ne jemi ne te,ne jemi pjese e saj.Ne fakt ne jemi lepuri i bardhe qe terhiqet nga kapela.Ndryshimi i vetem i lepurit nga ne eshte se lepuri nuk e kupton se eshte pjese e nje truku.Ne e ndjejme se jemi pjese e dicka misterioze dhe duam te dijme se funksionon gjithcka.Do te ishte me mire sikur te krahasonim lepurin me te gjith universin.Ne qe jetojme ketu jemi insekte mikroskopike qe jetojme thelle ne gezofin e lepurit,te rehatuar.Shumica e njerezve deshirojne te qendrojne ne ate menyre,mirepo disa(si ne)pyesin pyetje dhe perpiqen te hipin ne maje te qimeve per te pare syte e magjistarit



Edituar për herë të fundit nga Calliope në Mon 20 Jun 2011 - 3:59, edituar 1 herë gjithsej
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Eliz Mon 20 Jun 2011 - 3:58

Darius shkruajti:Ne jemi ne..Ne jemi nje..Ne jemi gjithcka..Ne jemi asgje..
Ne kendin tone te veshtrimit bota eshte nje univers qe vertitet rreth nesh nen hijen e saj,nje univers qe na perket vec ne,nje univers privat.Ndersa per se cilin nga ne bota gjithashtu eshte universi misterioz qe vertitet rreth secilit.Kjo bote eshte e jotja,e tij ,e saj e cdonjerit,por gjithashtu eshte e imja dhe vetem e imja..
Ky eshte kendveshtrimi im ne fund te fundit......

Kendveshtrim interesant por jo i panjohur. Mos u lodh kaq shume shoku se thinjesh shpejt :p

ah sa per temen...une di nje gje qe sdi asgje thoshte Sokrati e kish te drejte :)
Eliz
Eliz
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 388
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/02/2011
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Katniss Mon 20 Jun 2011 - 4:15

Eshte teme e mire kjo, i'a vlen ti kushtoni disa minuta per te menduar dhe shkruar kendveshtrimin tuaj.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 20 Jun 2011 - 4:20

Disa gjera mund ti shohesh edhe nga nje kendveshtrim tjeter . . . por gjithmone te tilla mbeten.... !!!E ardhmja e botes ne kendveshtrim surealist dhe realist varet si e koncepton cdo kush..
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Docteur Mon 20 Jun 2011 - 4:29

Kur guri bie mbi veze, e mjera veze. Kur veza bie mbi gur, e mjera veze.
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Darius Fri 1 Jul 2011 - 9:22

Une jam unik, ti je unike ai, ajo jane unikë.Te gjithe jemi sa afer, aq dhe larg njeri tjetrit.Jemi afer, sepse perbejme Qënien Njeri..Jemi larg, sepse une s`jam ti dhe ti s`je une.Universi, ku ekzistojme ne trajten e nje "pike mikroskopike" eshte Mister.
Universi im brenda te cilit jam vetem une, eshte gjithcfare psiqika ime "nderton".Ai eshte vetem imi.
Askush nuk mund te depertoje ne persiatjet e mendimeve te mia, ne Universin tim, as une nuk mund te depertoj ne universin tend, te asaj, te atij, te kujtdo...
Une reflektoj perpara kesaj Bote, me perthyerjet drite-hije, tingujt dhe "shurdherine" time.Une reagoj ndaj kesaj Bote, si reflektim i nje pasqyre...
Por, une kesaj Bote nuk i percjell asnjihere deri ne fund cdo gje qe per mua eshte sublime...sepse eshte vetem e imja.Dhe i them vehtes :
O Njeri ! Bota ku jeton i perket te gjitheve.Bota jote, "te mbron" thellesite e pamase te ndergjegjes tende...sepse je unik.
Ne kete Jete mendo qe je 'i Pasur' kur ke nje Univers vetem tendin !......
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga exploreri Fri 1 Jul 2011 - 9:41

Darius shkruajti:Ne jemi ne..Ne jemi nje..Ne jemi gjithcka..Ne jemi asgje..
Ne kendin tone te veshtrimit bota eshte nje univers qe vertitet rreth nesh nen hijen e saj
Qe ketu fillon kundershtimi,sepse sipas kendveshtrimit tim ne jemi ne ''prehrin'' e universit dhe marrin ndricimin e tij
,
Darius shkruajti:nje univers qe na perket vec ne,nje univers privat.Ndersa per se cilin nga ne bota gjithashtu eshte universi misterioz qe vertitet rreth secilit.Kjo bote eshte e jotja,e tij ,e saj e cdonjerit,por gjithashtu eshte e imja dhe vetem e imja..
Ky eshte kendveshtrimi im ne fund te fundit......

Kjo bote eshte dhurate per ne por jo e privatizuar por nje bote e globalizuar,kur cdo dite ne shohim nje banor te ri qe lind dhe nje tjeter qe vdes...
Kjo bote s'eshte e askujt,se mbi truallin e saj ka mbi 6 miliard varre te mbyllur dhe me miliarda te tjere presin te hapen.Ne jemi kalimtare te rastit,marrim ate qe na kane dhuruar zoti apo natyra dhe njerzimi dhe vete vazhdojme te dhurojme per pasardhesit.Lumturia dhe kenaqesia eshte krejtesisht e perkoheshme,vuajtjet dhe mjerimet jane pranga te perjeteshme.Ky eshte kendveshtrimi im
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Docteur Fri 1 Jul 2011 - 10:32

explorer ste njoh dhe aq por je vertet gjeni ne shpjegimet e tua do isha vertet i interesuar te dija qa moshe ke dhe qa ke stud kaq respekte brother
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga WebMaster Fri 1 Jul 2011 - 13:26

Kur thuhet se secili është një botë me vete dhe se "bota" rrotullohet rreth tij kjo nuk duhet marrë ne kuptimin materialist
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga exploreri Sat 2 Jul 2011 - 9:46


Sejcili nga ne eshte nje bote me vehte,por me nje bote krejt te vogel,pra nje mikrobote.Ne pretendojme se njohim te verteten,por asnjehere nuk kemi arritur te vertetojme ate.E verteta eshte ne mendjen e gjithsejcilit,ajo ekziston vetem atehere kur jemi ne dhe si e perceptojme ate te vertete.,ndryshe asnjehre nuk ka te vertete .Bota ekziston sepse ekzistojme ne,ndryshe nuk do kishte toke,sistem diellor,univers.Keto ekzistojne sepse ekzistojne ne perceptimin tone,ndryshe kush do i merrte ne analize ato..?
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Eliz Sun 23 Oct 2011 - 9:56

"Bota e Hiçit,prej Hiçit,për Hiçin rotullohet rreth qëllimit te Hiçit"
(Sterjo Spasse,"Pse?")

E vetmja pyetje dhe përgjigjje është "PSE" ?

Asgje s`kemi,asgjë s`jemi...Nga Përshëndetjeçi vijme dhe ne Përshëndetjeç shkojme!Çdo gjë është e jona dhe ne jemi të tyre...Askush s`është me i madh apo me i vogël se tjetri se te gjihe janë te perkohshem dhe te perseritshem.Askush s`linde dy herë ...Analize-Sinteze shkon cirkulimi...Asgje s`humbet,asgjë s`fitohet...Secili është i krijuar dhe krijues...Secili bir-bije i/e dikujt dhe baba-meme i/e dikujt...Sherbetor i dikujt dhe Zot i dikujt por asnjë s`është(Zot) Gjeneral.
Ne ekzistojme por ne s`jetojme... Jeton Natyra si Teresi pjesë e se cilës jemi edhe ne!Zoti qe ekziston për ne quhet Pse?
Zoterat nderrohen "përditë" por këta janë vetëm Administratore qe kryejne punën e tyre te caktuar instinktivisht nga Natyra,ngjashem me punën e Ames se bletes...e cila edhe ajo kur i vie koha shkon dhe i lëshon vendin tjetres...

Njerezimi dhe çdo kafshe ,bën përpjekje qe sa me gjatë te jetoje ne këtë botë ne formën qe ka,njerëzore apo shtazore...Ky është një instinkt Natyror.Ligji i Natyres është ashtu i percaktuar qe secili-a duhet te ricirkulohet(recycling)
Pa vetedijen dhe vullnetin tonë jemi bërë nga "dikushi" kështu dhe ne prapseprap instinktivisht luftojme me tera forcat dhe mjetet e mundeshme qe t`mos vdesim ,t`mos ndryshojmë llojin e kafshes njeri qe na është caktuar...A është kjo një përpjekje e marrë dhe e pakuptimte ,një humbje e pakuptimte e kohës dhe mjeteve tona me te shtrenjta materiale për një veprim te tillë qe është ne kundërshtim me ligjet e Natyres?Mua me duket krejtësisht absurde,përveç mjeteve te cilat gjer diku përdoren për te zvogluar dhimbjet dhe vuajtjet fizike...Këtu e kam fjalën për ata qe janë te moshuar dhe s`duan te vdesin...edhepse vdekja,sikurse lindja s`është ne doren e tyre...dhe me keq,ataqe këtë e bëjnë,nuk dijnë se ç`duan ne këtë botë ...kur pleqeria s`ka asnjë shije përveç vuajtjeve te të gjitha llojeve...Nuk them qe duhet bërë vetvrasje,por as te shkaterrosh jetesen e te rinjve për te shtyer vdekjen tënde ne pleqeri,kjo s`ka fare kuptim...Njeriu duhet qe ne radhe të parë posa te rritet ca dhe te vetëdijesohet për jetën,ai duhet te pajtohet me vdekjen ne mënyrë te rregullt dhe Natyrore!Vetëm ai qe e pranon vdekjen ai jeton ne këtë botë i qehte dhe i lumtur!Të gjihe ata qe ikin prej saj,tërë jetën do e kalojne duke ikur dhe do vdesin duke ikur...pa asnjë minute kenaqesi dhe qehtesie ne këtë botë...
Njesoj sikurse ata qe ikin nga Varferia ne vendin e tyre dhe vrapojne nëpër botë duke kërkuar...dhe në fund do vdesin prap te uritur dhe te varfer...,nëse jo për bukaen e gojes,për shumë tjera po pa asnjë dyshim...

Ikim nga Deti dhe bijme ne Oqean...
Jemi/s`jemi,Lindja s`ishte zgjidhja jonë,as vdekja s`na takon neve ta caktojme!
Eliz
Eliz
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 388
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/02/2011
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Anakonda Tue 7 Feb 2012 - 19:33

Te mendohemi mire,pasi ndonjehere kendveshtrimet tona jane te gabuara.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kendveshtrime Empty Re: Kendveshtrime

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi