Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË ATDHEUT People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË ATDHEUT People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË ATDHEUT

Shko poshtë

NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË ATDHEUT Empty NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË ATDHEUT

Mesazh nga Gjeto Gjetani Wed 18 May 2011 - 22:47

NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË ATDHEUT


Shkruan: Kadrush Radogoshi - Prishtinë, 17. 03. 2010

Emri dhe mbiemri: Nesimi Dervishdana
Ditëlindja: Njëra nga ditët e kalendarit të pavdekësisë.
Vendlindja: Aty ku dhembja dhe trimëria janë rroba trupi,
Aty ku shtegtimi i një populli ka hemorragji,
Aty ku edhe qielli i ëndërruar mbushet korba të zinj,
Aty ku dielli i dashurisë nuk perëndon kurrë.
Shkollimi: Shkolla fillore e të ecurit vertikal,
Shkolla e mesme e të menduarit esëll,
Fakulteti i flijimit në altarin e lirisë..
Pamja fizike: Sytë si lumenjtë e kthjelltë të Dukagjinit,
Balli - si shkëmb i rrahur stuhish vrastare,
Flokët - si bari i blertë i Dardanisë,
Goja - si bibliotekë librash të shkruar në pergamenë...
Profesioni: Ndriçues i qiellit të errësuar të atdheut...
Këng për Familjen e Babes Zenel
Ka shumë njerëz, që lindin, jetojnë e vdesin pa e lënë as gjurmën më të vogël në kujtesën e kombit. Disa të tjerë lënë gjurmë me veprat e tyre jetësore, por janë disa që në kujtesën historike të kombit hyjnë me gjakun e tyre të derdhur për ta ujitur pemën e lirisë. Këta mbesin gjithmonë të rinj, nuk mplaken, prandaj galeria e përjetësisë është e mbushur me portrete të rinjsh. Maxharr Pashanë e vrau shtatëmbëdhjetëvjeçari Col Delia, duke mos e kursyer jetën e vet. Shtatëmbëdhjetëvjeçar ishte edhe Nesimi Dervishdana, kur hyri në kujtesën historike të kombit.
Në pranverën e vitit 1981 Gjakova qe më e qetë në krahasim me qytetet tjera të Kosovës, falë ,,angazhimit të aktivistëve” të cilët e përbënin kastën sunduese në qytet. Kjo kastë përbëhej nga ,,luftëtarët” dhe farefisi i tyre, të gjithë të vënë në shërbim të sistemit. Në këtë kastë kishin hyrë edhe intelektualë me autoritet të vërtetë tek pushteti e të rrejshëm tek ,,mileti”.
Pjesëtarët e kësaj kaste ishin shndërruar në një vesh të madh që përgjonte çdo tingull e çdo fjalë, në një sy të lig që shikonte çdo gjë. Ishte ky vesh dhe ky sy i përçudshëm, që ia zuri frymën lëvizjes studentore në vitin 1968 dhe në prill të vitit 1981, herë me lutje e mashtrime, herë me kërcënime e burgosje preventive. Megjithatë, mllefin e popullit nuk arritën ta ndalin, ai shpërtheu një ditë me vrull, të cilin pasi nuk mundën ta ndalnin, u munduan ta minimizonin.
Në korrik të vitit 1981 ushtarët e APJ-së i shtuan shumë provokimet ndaj qytetarëve të Gjakovës. Këto provokime e arritën kulmin në mbrëmjen e 26 korrikut: ushtarët filluan t’i ngacmonin vajzat, që shëtisnin në korzo me vëllezërit apo me të fejuarit e tyre.
Të gjithë reaguan me indinjatë, ndërsa Nesimi Dervishdana e grushtoi njërin nga ushtarët. Sipas skenarit të përgatitur më parë, nga ana e Hotel ,,Pashtrikut” erdhi një oficer me revole në dorë, i cili, pa u hamendur se ku do të qëllonin plumbat e revoles së tij, gjuajti në turmën e njerëzve, duke plagosur Nesimi Dervishdanën dhe Malush Abrashin, i cili ishte me të fejuarën e tij. Pastaj, nga të gjitha anët, kanë dalë në shesh ushtarë të armatosur me automatikë, të cilët kanë filluar të gjuajnë me rafale në yjet që e ndriçonin këtë krim. Rafalet u pasuan nga britma: ,,pobeda je nasha” (Fitorja është e jona). Askush nga të rinjtë nuk u largua nga sheshi, ata nuk u frikësuan, por më trimat i zbuluan gjokset e u thanë: ,,gjuani!”. Ushtarët e ndeshur me revoltën e pesë-gjashtë mijë vetave filluan të tërhiqeshin dhe, për ta mbytur frikën e tyre, filluan të këndonin ,,Druzhe Tito mi ti se kunemo...”(Shoku Tito ne të betohemi). Çdo koment do të ishte i tepërt: rruga e Titos ishte rruga e vrasjes së Shqipëtarëve të pafajshëm.
Ndonëse i plagosur me dy plumba në bark, e fillon rrëfimin Zeneli, babai i dëshmorit - djali ishte në këmbë të veta, kur shkoi në spitalin e Gjakovës. Aty, pa dëshirën tij, e operoi kirurge Mira, por pa sukses. Pas dy operimeve të saj, me helikopter ushtarak e dërguan në Beograd, ku vdiq më 29 korrik 1981. Kufomën e djalit e sollën me automjete policore. Në Prishtinë arritëm pas mesit të natës (në orën 01). Aty më dërguan në zyrën e Mehmet Maliqit, ku më priti një zyrtar i lartë i policisë, i cili ndër të tjera më pyeti për kohën e varrimit. Iu përgjigja shkurt: sipas zakonit në orën 15. Në hyrje të Gjakovës, ndonëse ishte ora 03, kufomën e vendosën në një automjet civil, të dedikuar për këso rastesh. Me të arritur në shtëpi, njëri pas tjetrit erdhën ,,luftëtarë” e pushtetarë për të bërë presion, që varrimi të bëhej në orën 12. Shkaku dihej: duhej të ruhej imazhi i ,,Pikola Moskës”. Ne ua tham troç: ,,Kush vjen për kryeshëndosh, qoftë gjithmonë shëndoshë, po kush vjen për të na i diktuar kushtet e varrimit, le ta këputë qafën sa më parë”.
Atë ditë, më 31. VII. 1981, të gjitha rrugët, që e lidhnin qytetin me botën, i bllokuan. Njerëzit, që vinin nga drejtimi i Pejës, Prishtinës dhe Prizrenit, i penguan të merrnin pjesë në varrim. Të gjitha përpjekjet për ta minimizuar varrimin dështuan, sepse në të mori pjesë i tërë qyteti. Në ballë të kortezhit të përmotshëm qëndronte flamuri i mllefosur shqiptar, të cilin e pasonin mbi 20.000 njerëz. Nga frika e këtij kortezhi, të shndërruar në një formë të veçantë demonstrimi, kur kaluam pranë kazermës ushtarake ku gjendeshin vrasësit, vumë re se ushtarët i kishin lëshuar vendrojet dhe vendin e tyre e kishte zënë policia e qytetit.
Nesimiu u varros në Dushnje të Babajve të Bokës, pranë gjyshit të tij Babë Danës, pjesëmarrës në Luftën e Shkodrës, pranë xhaxhait të tij Dervish Danës, të varur në vitin 1943 nga fashistët në vendin ku u vra edhe Nesimiu. Ngjashmëri e çuditshme!
Familja e Nesimi Danës vazhdoi të jetonte me dhembjen e shndërruar në krenari, por vazhdimisht e mbikëqyrur, e bastisur shpeshherë, e persekutuar: vëllezërit dhe motrat e Nesimiut nuk i lanë të regjistroheshin në studime, ndërsa vëllai Emini e provoi edhe burgun, atë e pret edhe gjykimi për konflikt me policinë. Emini, i cili qe vetëm katërmbëdhjetëvjeçar ku u vra Nesemiu, e përsërit me kënaqësi një konstatim të kësaj familjeje, i cili është shndërruar në rregull: ,,Asnjëherë nuk jemi marrë me politikë, por ajo është marrë me ne. Të gjitha gradat i urrejmë, pos gradës ,,DËSHMOR I KOMBIT”, për të cilën jemi të gatshëm të vdesim të gjithë”.

( Botuar në të përjavshmen politike ,,FORUMI” Nr. 14. Prishtinë, 21. 0 2. 1994)

P.S. Pesë vjet pas botimit të këtij shkrimi, më 26. mars 1999 policët serbë e masakruan në shtëpinë e tij babain e Nesimiut me dy djemtë tjerë, Fahriun e Eminin, me mikun e shtëpisë Sulejman Begollin, me fqinjët Arif e Urim Bytyçi.
Gjeto Gjetani
Gjeto Gjetani
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Dukagjin
Postime Postime : 1969
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2010
Mosha Mosha : 55
Hobi Hobi : leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi