Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
TRI VITE PA GJENERAL PLAKUN People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
TRI VITE PA GJENERAL PLAKUN People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TRI VITE PA GJENERAL PLAKUN

Shko poshtë

TRI VITE PA GJENERAL PLAKUN Empty TRI VITE PA GJENERAL PLAKUN

Mesazh nga Gjeto Gjetani Wed 18 May 2011 - 23:04

Tri vjet pa gjeneral Xheladin Gashin - “Plakun”

• Xheladini, i njohur mes bashkëmendimtarëve dhe bashkëluftëtarëve me pseudonimin “Plaku” një periudhë të ilegalitetit e kaloi në mesin e luftëtarëve të komandantit legjendar Adem Jashari, në Prekaz dhe baza të tjera. Së bashku me Mujë Krasniqin e bashkëluftëtarë të tjerë, ai lëvizte kudo ku kishte nevojë nëpër Kosovë. “Plaku” ka qëndruar edhe në mesin e bashkëluftëtarëve të Jablanicës, por edhe në baza të tjera të Nerodimes duke mbajtur kontakte me veprimtarë.

• Foto: Komandant Xheladin Gashi – „Plaku“
• Foto: Xheladin Gashi me bashkëluftëtarët e tij

Shkruan: Azem SYLA
Prishtinë, 20. III. 2008

Para tre vjetësh nga ne u nda Xheladin Gashi, një burrë me virtyte të rralla.Për njerëz, si “Plaku”, vetëm kur më nuk janë mes nesh, kuptojmë se ç’vend kishin zënë dhe sa të mëdhenj janë ata në jetën tonë.
Xheladinin e kam njohur që në fillim të viteve të shtatëdhjetë, si punëtor të arsimit. Që në atë kohë shquhej me qëndrime që dallonin nga të tjerët. Ishte pedagog i disiplinuar dhe i përkushtuar në punë me nxënësit. Ai sikur nuk kënaqej me veprimtarinë thjesht arsimore. Sado që kishte një lloj liberalizmi në vitet e shtatëdhjeta, Xheladinit i lexohej në sy pakënaqësia me gjendjen e përgjithshme politike dhe statusin e shqiptarëve nën Jugosllavinë titiste.
Vitet tetëdhjetë ishin vite kur u sprovuan veprimtarët e shumtë me ngjarjet tashmë të njohura. Ndodhën demonstratat, por edhe burgosjet. Në këtë periudhë të ballafaqimit të elementit patriotik me strukturat e pushtetit zyrtar Xheladini ka mbajtur qëndrime të drejta dhe të pa luhatura përgjatë gjithë zhvillimeve politike. Në fillim të viteve të 90, Xheladin Gashi u bë pjesë e veprimtarisë themeluese të formacionit politiko - ushtarak, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
Në të gjitha detyrat dhe angazhimet Xheladini ka shpalosur energji të mëdha, përkushtim, kujdes dhe ka qenë shembull i veprimtarit të palodhshëm. Ai nuk njihte për vështirësi dhe pengesa, kur ishte për t’u kryer një punë, një porosi ose mbajtje lidhjesh midis njerëzve të ilegales së asaj kohe. Angazhimi i tij serioz bëri që në një moment të vlerësohet si e domosdoshme forma e kalimit në jetë ilegale.
Xheladini, i njohur mes bashkëmendimtarëve dhe bashkëluftëtarëve me pseudonimin “Plaku” një periudhë të ilegalitetit e kaloi në mesin e luftëtarëve të komandantit legjendar Adem Jashari, në Prekaz dhe baza të tjera. Së bashku me Mujë Krasniqin e bashkëluftëtarë të tjerë, ai lëvizte kudo ku kishte nevojë nëpër Kosovë. “Plaku” ka qëndruar edhe në mesin e bashkëluftëtarëve të Jablanicës, por edhe në baza të tjera të Nerodimes duke mbajtur kontakte me veprimtarë.
“Plaku” qëndroi një kohë edhe në botën jashtme, gjithmonë duke pasur vizion të qartë se në rrugën e çlirimit të Kosovës nuk ka asnjë çast hamendjeje, dyshimi a lëkundjeje. Përkundrazi, ai angazhohej pa ndalur në mobilizimin politik të njerëzve dhe në forcimin logjistik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
Si anëtar i strukturave të larta qendrore të UÇK-së, Xheladin Gashi u dëshmua veçanërisht në ditët e luftës në vitet 1998 / 1999, kur kreu me përgjegjësi të lartë detyrën e Komandantit të UÇK-së në Veri të Shqipërisë. Shpirti i sakrificës, vetiniciativa, përkushtimi dhe aftësitë organizative të “Plakut” u shpaluan në ngjarjet e vrullshme të luftës, kur u ballafaqua me përgatitjet në terren, me vullnetarët e shumtë, me operacione ushtarake dhe detyra të tjera, që i kryente me ndërgjegje të lartë.
Pas luftës Xheladin Gashi bëri një jetë modeste. Ndonëse me gjendje të rëndë shëndetësore, ai nuk u ndal për të dhënë kontributin e tij në institucionet që po ngriheshin pas luftës. Në kuadër të Shoqatës “Miqtë e Trupave Mbrojtëse të Kosovës” kontribuoi në ngritjen e strukturës organizative me seriozitetin që e shquante kudo që angazhohej. “Plaku” ishte i palodhshëm dhe kurdoherë i gatshëm për të ndihmuar familjet e dëshmorëve dhe fëmijët jetimë, që ballafaqoheshin me vështirësi nga më të ndryshmet.
Me sjelljen e tij në jetë “Plaku” kishte bërë miq kudo. Në çdo periudhë të angazhimit kishte krijuar lidhje me veprimtarë të shumtë. Të gjithëve u binte në sy karakteri i tij i fortë. Ishte fjalëpakë por shumë i vendosur dhe i qetë. Xheladini më është gjendur pranë në situata të ndryshme jetësore. Me të më lidhin ngjarje të shumta dhe kujtime që do të jenë objekt i shkrimeve të natyrës tjetër.
Gjeto Gjetani
Gjeto Gjetani
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Dukagjin
Postime Postime : 1969
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2010
Mosha Mosha : 55
Hobi Hobi : leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi