Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Autoriteti?!? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Autoriteti?!? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Autoriteti?!?

4 posters

Shko poshtë

Autoriteti?!? Empty Autoriteti?!?

Mesazh nga WebMaster Mon 30 May 2011 - 5:01

Ne aspektin pozitiv me AUTORITET unë nënkuptoj: Nderim, respekt i fituar me punë e me meritë, i ndërtuar dhe ndërthurur por edhe i kalitur ne një periudhe te gjatë kohore, vlerë, rëndësi dhe aftësi e dikujt, që pranohen nga të gjithë dhe që ngjallin bindje e besim. Autoritet i madh (i merituar). Njeri i shquar në një fushë të shkencës, të letërsisë apo edhe jetës politike etj., mendimi i të cilit pranohet nga rrethe të gjera, njeri i shquar që ushtron ndikim të dukshëm në shoqëri. Që mund t'i besohet pa e vënë në dyshim, plotësisht i besueshëm.
Te gjitha këto duhet te nënkuptohen duke bërë pik se pari ndarjen e ndikimit te autoritetit qoftë ne aspektin pozitiv por edhe atë negative.
Gjithashtu mendoj se duhet bërë ndryshimi mes konceptit të pushtetit dhe Autoritetit. Pushteti ka të bëjë me forcën dhe shtrëngimin, ndërsa autoriteti përbën një hallk dhe rrjedhojë te pushtetit, në radhë te parë atij formal (legjitim).

Autoriteti eshte dukuri shumë e gjerë për tu debatuar, varësisht nga këndi nga i cili e shikojmë. Dukuri qe ballafaqohemi ne çdo proces te jetës me te dhe qe ka zgjuar dhe akoma zgjon instinktin për tu studiuar.
Pikë se pari unë mendoj se çdo njeri ka autoritetin e vet pa marrë parasysh llojin dhe ndikimin e këtij autoriteti. Varësisht nga shtrirja e autoritetit te një njeriu në rrafshin vertikal, unë autoritetit do i kisha bërë një ndarja të këtillë.

Autoriteti i ulët – ku do fusja autoritetin personal te njeriut që shfaq ndikimin e ti ne ambiente dhe rrethe krejtësisht te vogla ( rrethin familjar apo rrethin shoqëror).

Autoritet i zhvilluar – ku do fusja personat që autoriteti i tyre ka ndikime dhe implikime tjera ne rrethe me te gjëra shoqërore.

Autoritet shumë i zhvilluar – Ku do fusja personat autoriteti i te cilëve zënë një vend te rëndësishëm ne hallkat me te larta te hierarkisë se zhvillimit te një shoqërie.

Autoriteti superlativ – Njerëzit qe me autoritetin e tyre kane pasur dhe kanë ndikime pozitive dhe negative ne sferën e zhvillimeve globale.

C'eshte dhe c'fare paraqet per ju autoriteti?

WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Autoriteti?!? Empty Re: Autoriteti?!?

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 20:10

Per mua eshte shume i rendesishem autoriteti,nje njeri pa autoritet nje njeri jo serioz per veten e tij dhe ato qe e rrethojne
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Autoriteti?!? Empty Re: Autoriteti?!?

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 21:31


Autoriteti per mua eshte respekt dhe nderim qe te bejne te tjeret...
Eshte dicka qe e ke fituar prej kohesh ne saje te sjelljes, te vlerave morale, karakterit... qe ti u ke treguar te tjereve.


Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Autoriteti?!? Empty Re: Autoriteti?!?

Mesazh nga Anakonda Thu 16 Feb 2012 - 19:13

Autoriteti eshte respekti dhe nderim qe bejne te tjeret,por jo kur ushtrohet dhune.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Autoriteti?!? Empty Re: Autoriteti?!?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi