Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut!

2 posters

Shko poshtë

Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut! Empty Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut!

Mesazh nga WebMaster Wed 29 Jun 2011 - 6:29

Kur zgjohemi pasi kemi parë ëndrra, kemi aftësi të çuditshme për të krijuar dhe zgjidhur problemet. Ëndrrat, pulsuese të kreativitetit dhe energjisë.

Ëndrrat mund të cilësohen si nxitëse mjaft të mira të kreativitetit të një njeriu, mendimit krijues në veçanti, i cili shoqërohet me aftësinë për të zgjidhur çfarëdo situate dhe problemi.

Kjo falë faktit se në momentin që njeriu është duke parë një ëndërr, pra kur ndodhet në fazën e ashtuquajtur REM të gjumit, truri i tij ndodhet në fazën e maksimizimit të aftësive përpunuese të cilësive kreative që zotëron. Një fakt të tillë e tregon një studim i koordinuar prej Sara Mednick, nga universiteti i San Diegos. Sipas tij, faza e ashtuquajtur REM (Rapid Eye Movement – REM), kur njeriu po sheh ëndërr dhe për shkak të saj përpëlit sytë në gjumë, ndihmon për të gjetur edhe gjetjet e duhura mbi problemet e ndryshme.

Këto të fundit janë sidomos ato që kanë të bëjnë me shoqërizimin e ideve, koncepteve dhe fjalëve mes tyre, apo atyre që kërkojnë informacion maksimal dhe epërsi të tyre nga truri. Rezultatet e këtij studimi janë publikuar edhe në revistën “Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) dhe brenda tij studiuesit kanë treguar sesi është shumë e rëndësishme që për të konsoliduar kujtime dhe t’i imagjinosh ato, ka shumë rëndësi faza e gjumit, e cila në të vërtetë është një periudhë selektive për të gjitha përvojat që përjetojmë, në mënyrë që të jemi gati të thithim ato që na presin. Ky studim në fakt, kapërcen kufijtë e teorisë së njohur mbi gjumin dhe tregon me detaje se përse, pasi shohim ëndrra, ne jemi në gjendje të shohim gjërat me më shumë qartësi e t’i zgjidhim ato. “Studimi ynë në të vërtetë kërkon të tregojë se faza REM e gjumit, pra ajo kur shohim ëndrra, konsolidon më së miri aftësinë e përqendrimit dhe integrimin e informacioneve për të zgjedhur zgjidhjen e problemeve që na presin në mëngjes kur zgjohemi”, pohojnë hartuesit e këtij studimi.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut! Empty Re: Ëndrrat nxitëse të kreativitetit të njeriut!

Mesazh nga Anakonda Thu 5 Apr 2012 - 17:48

po,ka edhe nga ato njerez qe enderrat e tyre duan ti bejn realitet,edhe pse shpesh here jeta luan me fatin e tyre
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi