Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar

2 posters

Shko poshtë

Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar Empty Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar

Mesazh nga WebMaster Wed 29 Jun 2011 - 6:52


Rreth 50 vite pas revolucionit seksual në vendet perëndimore, një prej protagonistëve të lëvizjes rinore të asaj kohe, thotë se njerëzit janë ende injorantë në fushën e seksit. Seksologu gjerman, Volkmar Sigusch, një prej mendimtarëve që hodhi në teori atë që ndodhte në vitet ’60 të shekullit të kaluar, deklaron se raca njerëzore ende vuan nga mitet dhe nga tradita në marrëdhëniet në çift.

Në një intervistë për gazetën “Der Spigel”, ai shpjegon se çfarë ka ndodhur me seksualitetin gjatë këtyre viteve. Një temë, që siç thotë njeriu që 30 vite të jetës ja ka kushtuar kësaj fushe, ka ende paragjykime edhe në vendet e zhvilluara. Duke folur për të ardhmen e seksualitetit te njerëzit, profesori deklaron se bazat e shoqërisë nuk do të ndryshojnë shumë, por ato po shkojnë drejt një forme më të rafinuar të poligamisë, ose siç e quan ai, “Polyamory”, që nënkupton një lidhje zyrtare, ose martesë, por njëherazi shumë marrëdhënie të hapura me të tjerët.

“Nuk do të ketë forma të tjera përveç martesës tonë klasike. Një gjë tashmë po përvijohet në horizont: polyamory, ose të pasurit më shumë sesa një partner intim. E thënë thjesht, ju jeni i martuar me një grua, e cila nuk ka kundërshtim kur një grua tjetër bashkohet në çift. Më pas ajo sjellë të dashurin e saj. Në këtë moment ti e kupton që nuk bëni dot pa njeri-tjetrin dhe se dashuron më shumë se një person. Pra do dashurojmë më shumë sesa një person në të njëjtën kohë”, thotë profesori.

Në lidhje me tradhtinë , Volkmar Sigusch, thotë se edhe çiftet më besnike, një herë në 13 vite, mund të kenë probleme me tradhtinë dhe provojnë aventura të momentit.

“Ne jemi ende injorantë në lidhje me seksin. Ne flasim shumë, por jo gjëra thelbësore dhe duke folur shumë rrezikon ta shkatërrosh atë”, thotë ai. Sipas tij nga njëra anë çiftet flasin shumë dhe nuk i njohin dëshirat e tyre dhe nga ana tjetër nuk flasin fare.

Volkmar Sigusch, shton se duhet të ruhet intimiteti dhe ato pika që shkaktojnë me shumë zjarr në çift, të folurit shpesh dhe pa thelb sipas tij e bën banale marrëdhënien.

Ndërsa shton se “kur bëhet fjalë për seksin, njerëzit pëlqejnë që të gënjejnë. Vetëm kur flitet për paratë ata nuk gënjejnë më”.

Duke folur për përvojën e në fushën e tij, Sigusch thotë se ka mbetur i mahnitur nga dashuria që kanë për objektet. “Ka gra që bien në dashuri me objektet, një makinë e bukur, apo diçka e ngjashme. Ashtu siç ka edhe burra që mahniten në një sallon automobilash; sy të skuqur, të dridhura dhe shenja të tjera që njeriu i ka kur kërkon të bëjë seks”, thotë ai.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar Empty Re: Seksi? Njerëzit ende shumë për të mësuar

Mesazh nga kasperi Thu 30 Jun 2011 - 11:02

[You must be registered and logged in to see this image.] me pranon ne shkolle tashe klea ja qertifikata qe i kam mbi 18 vjet qesh
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi