Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia

3 posters

Shko poshtë

DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia Empty DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia

Mesazh nga WebMaster Wed 29 Jun 2011 - 7:27

DËSHIRAT, QETËSIA DHE LUMTURIA “ Dëshirat tona nuk janë asgjë tjetër përveç: lajmëtare të mundësive tona” Gëte.
Tërë jeta jonë, fillim e mbarim, është e mbushur me mendime e dëshira. Në literaturë thuhet se brenda 24 orëve nëpër mendjen e njeriut lëvizin afërsisht 14 mijë mendime e dëshira. (Gjetjet më të reja të literaturës shkojnë edhe më larg dhe thonë se shifra është shumë më e madhe, sillet diku mes 50 e 60 mijë mendime e dëshira). Por le të jetë e saktë edhe gjetja e mëhershme prej 14 mijë mendimeve e dëshirave, prapë, edhe kjo shifër është marramendëse.
E tash, këtë fakt shkencor e kemi në njërën dorë, ndërsa fakti tjetër, poashtu shkencor, thotë: dëshirat nuk janë asgjë tjetër përveç se lajmëtare të mundësive tona. Në mendjen e asnjë njeriu nuk lindë dëshira pa ekzistuar kushtet dhe mundësitë reale në ambient që ajo dëshirë të plotësohet. Vetëm kur të jenë krijuar kushtet e jashtme dhe të brendshme për realizimin e një dëshire, atëherë, ajo dëshirë ngre kokën dhe të thotë: kërkoje, kërkoje se është këtu, shumë afër.
Dhe fakti i tretë, gjithashtu shkencor të cilin e pranon dhe e rekomandon literatura është: dëshirat normale njerëzore plotësohen që të gjitha (po e nënvizoj: të gjitha!) kur të plotësohen këto kushte: kur dëshira të jetë profilizuar si një dhe e vetme, pra kur nga 14 mijë mendime e dëshira të jetë pastruar terreni dhe të ketë mbetur në mendje vetëm NJË dëshirë; pra kemi profilizimin e dëshirës, (sepse t’i thuash taksistit ja ku i ke 14 mijë adresa dhe më dërgo në shtëpinë time, ai me vjet do të sorrollatet rrugëve të qytetit pa arritur ta gjejë shtëpinë tënde); pastaj vijnë krijimi i filmit mental (të vizualizohet: të shihet me sytë e mendjës së një dëshirë po plotësohet) dhe e treta: të rrumbullakësohet në tërësi piktura e dëshirës (pra të jetë formësuar dëshira me të gjitha elementet kompozicionale, siç formësohet vepra artistike e quajtur pikturë).
Por, duhet ditur edhe faktin tjetër se dëshira është sikur ylberi: në qoftë se këmbëngulë që ta zësh ylberin do të djersitesh kot, sepse ti del në kodër, ylberi ikë në bregun tjetër.

E ç’duhet bërë? E para: duhet të deponohet dëshira. Pastaj të pranohet jeta në tërësinë e saj të plotë: çdo gjë në këtë moment është ashtu siç duhet të jetë në tërësinë kosmike. Dhe, prandaj, duhet të krijohet QETËSIA e brendshme. Kur të jetë krijuar qetësia, gjithmonë lumturia vjen si lajm dytësor.
Kur mirresh me punën që e do, kur harrohesh tërësisht në atë punë që e bën me dashuri, plotësimi i dëshirës do të vie vetvetiu, pra si lajm dytësor: ej ndodhi kjo e kjo, që do të thotë: pikërisht ajo që ndoshta me vjet e ke pritur ndodhi pikërisht tash dhe pikërisht këtu, në çastin kur mendjen e ke pasur tek punët të tjera që nuk kanë asnjë lidhje me dëshirën tënde.
Qetësia është fenomen gati i paqartësueshëm. Tërë jeta, në tërësinë e saj, ndryshon me shpejtësi, por të gjitha këto ndryshime ndodhin në qetësi. Në qetësi rritën bimët, në qetësi rritën pemët, në qetësi qarkullon drita, në qetësi bëhet frymëmarrja, në qetësi rrjedh tërësia e quajtur jetë. As nuk përdoret kund agregati, as zhurma, as ndonjë forcë e jashtme, thjesht: NDODHIN.

Në qoftë se arrijmë të lirohemi nga zhurma e brendshme dhe, në mendje, e krijojmë qetësinë e plotë, atëherë mendja jonë do t’i përngjajë suprinës së lumit të qetë ku asnjë valëz nuk trazohet as nuk piptinë. Në këtë sipërfaqe ku nuk piptinë asgjë, hedhja e një guraleci të vogël do të krijojë rrathë. Guraleci këtu është DËSHIRA, rrathët që krijon ai janë rrugët, valëzimi për plotësimin e dëshirës.
Është plotësisht e natyrshme që, pasi njeriu është mësuar me mendimet dhe zhurmën e tij të brendshme, e ka vështirë ta krijojë qetësinë, por edhe për këtë situatë mund të gjenden mjete ndihmëse. Ekzistojnë mënyra e metoda që e ndihmojnë secilin të niset në rrugën e këndshme të plotësimit të dëshirave dhe të realizimin të gjakimit të fundit që quhet LUMTURIA e plotë. Kjo rrugë nuk është e lehtë, por nuk është e pamundshme. E-dini
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia Empty Re: DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia

Mesazh nga Anakonda Fri 24 Feb 2012 - 22:07

Jane te nderthuara me njeri-tjetrin pasi po qe i qete i realizon deshirat dhe perfundon i lumtur.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia Empty Re: DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia

Mesazh nga era85 Sat 25 Feb 2012 - 0:16

Uen err mendimi tim them nese ke durik ke edhe qetesim edeh lumturi por pse jo edhe mundesh ti arish te tera gjerat

era85
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Zürich
Postime Postime : 594
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/02/2012
Hobi Hobi : Me Pelqen ta Jetoj Jeten ashtu si me vin, Kam Luftu per GJerat qe i kam dash Nderi Dhe Respekti , Dy Nga Vlerat Kryesore Ne Jete , Asgje me SHum Ja Lem Kohe GJerat Tjera

Mbrapsht në krye Shko poshtë

DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia Empty Re: DëShirat, QetëSia Dhe Lumturia

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi