Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet!

3 posters

Shko poshtë

Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! Empty Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet!

Mesazh nga WebMaster Sun 23 Oct 2011 - 11:40


Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! 316144_262967110408829_209139319124942_779871_1629907007_nMundësin, se një ditë në të ardhmen (e afërt) njeriu mund të jetojë brenda një vrime të zezë, thekson një shkencëtar rus.

Ja se ku e mbështet ai teorinë e tij!

Njerëzimi një ditë, falë aftësive të tij, inteligjencës dhe teknologjisë gjithnjë e në zhvillim do t’ia arrijë të jetoj brenda një vrime të zezë, ashtu siç edhe ndoshta momentalisht jetojnë brenda vrimës së zezë brenda galaktikës sonë qytetërime jashtëtokësore të përparuara.

E gjithë kjo sipas shkencëtarit dhe Kozmologut Rusë, i cili pohon se të paktën teorikisht kjo është e mundur, edhe pse do na duhet shumë kohë për të vërtetuar se teoria jonë mbështetet në baza vërtetësie.

Viatseslav Ntokoutsaef, i Institutit të Kërkimeve Bërthamore të Akademisë së Shkencave në Moskë, botoi një studim të tijin në revistën shkencore elektronike arXiv, të Universitetit të Cornell në SHBA.

Në studimin e tij ai pohon: “Vrimat e zeza konsiderohen si mekanizmi me fuqinë më shkatërruese në univers, kështu, që jetesa brenda tyre është e pa mundur, pra e pa imagjinueshme, por, kjo nuk shuan çdo mundësi, vrimat e zeza mund të rezervojnë jetë në brendësi të tyre! Aty mund krijohen kushte të përshtatshme jetese”, madje ai shton:” Nëse vërtetohet se brenda një vrime të zezë ekziston jetë, atëherë ai qytetërim apo morfi jete është më inteligjenti në gjithë Universin”.

Orbitë konstante brenda vrimave të zeza!

Vrimat e zeza kanë forcë gravitacionale dhe tërheqëse të jashtëzakonshme, “thithin” çdo gjë që ndodhet përreth tyre, akoma dhe dritën.

Çdo gjë që përshkon të ashtuquajturën “Aktivitet Horizontal”, pra kufirin e rrezes së veprimit të tyre, nuk shfaqet më kurrë, pasi ka kaluar pikën zero pa rikthim.

Por, sipas Ntokoutsaef-it, në zemër të rrotullimit të brendshëm të vrimës së zezë, mund të ketë zona ku fotonet mund të mbijetojnë në orbita periodike të qëndrueshme. Nëse kjo ndodh vërtet, atëherë, s’ka pse të mos qëndrojnë në brendësi të vrimës së zezë objekte me orbitë të qëndrueshme, deri dhe qytetërime të tëra, pse jo dhe planetë të tëra.

Zona të tilla me orbitë konstante do të mund të kishte vetëm nëse një objekt do të mund të kalonte “pragun” veprimeve horizontalisht (me pak fjalë, më parë të thithë vrima e zezë, e pastaj mëson nëse ekziston akoma!).

Veç horizontit të aktivitetit të jashtëm, ekziston edhe një tjetër; për momentin matematikisht, por dhe teorikisht “territori” i brendshëm “horizonti Cauchy”, ku koha dhe hapësira kthehen në kushte normale dhe pikërisht aty, sipas shkencëtarit rus, mund të (rezervohet) ekzistoj jetë.

Por siç shton më tej Ntokoutsaef: “Në këto zona imagjinare brenda vrimës së zezë, cilado formë jete, do të pësonte një trysni të pa imagjinueshme natyrale, do të duhej që kjo formë jete, apo ky lloj civilizimi, të ishte zhvilluar shumë herë më tepër se ky i yni, që të mund të mbijetonte në kushte natyrale kaq të vështira. Gjithsesi, një qytetërim i tillë jashtëtokësor do të ishte i padukshëm për cilido “qytetërim” tjetër inteligjent në univers”.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! Empty Re: Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet!

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 23 Oct 2011 - 12:39

Se kuptova kjo vrima e zeze cfare eshte e ku ndodhet apo behet fjale per boten tjeter,,
Sa per boten tjeter nese esht kjo qe kam kuptuar atehere do me dal frika nga vdekja perderisa ka jete e andej ,,, 00027003
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! Empty Re: Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet!

Mesazh nga Anakonda Sat 31 Mar 2012 - 3:46

keta kinezet me budallenj se jan,vec nje zot e di se cbejn keta
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet! Empty Re: Shkencëtarët rus: Brenda vrimës së zezë (ekziston jetë) mund të jetohet!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi