Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer

3 posters

Shko poshtë

Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer Empty Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer

Mesazh nga Emona Wed 23 Nov 2011 - 0:29

[You must be registered and logged in to see this image.]

I ka zbuluar para pak kohësh një grup kërkuesish nga Instituti i Kërkimeve Sociale të Universitetit të Michigan-it (SHBA), drejtuar nga psikolinguisti i njohur Jose Benki.
Skuadra ka analizuar afërsisht 1400 bisedash telefonike për të kuptuar me cilat mënyra dialektikore mund të shndërrohesh në një komunikues efikas.
1. Fol ngadalë duke shqiptuar deri në tre fjalë në sekondë.

2. Bëj pauza të shpeshta të vogla, të paktën katër ose pesë në minutë, që tingëllojnë si hezitime te natyrshme.

3. Trego kujdes, që ta ndryshosh pak herë tonin e zërit. Për shembull: mos kalo papritmas nga një zë joshës, atraktiv në një urdhërues e sarkastik.

4. Përpiqu të kontrollosh edhe timbrin. Është e vërtetë që varet nga përmasat e trupit dhe nga laringu. Por mund të përpiqesh të komunikosh me një vokal të thellë, prej baritoni, që arrin të tërheqë më shumë dëgjues se sa një zë akut.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer Empty Re: Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 23 Nov 2011 - 0:34

Puna qe bej.....fjalime mbaj cdo dite...si fillim duhet me qene natyre e qete dhe te durueshem...nganjehere ti bejne disa pyetje qe ti edhe ne gjume i din por dikush nuk i di..duhet durim te shpjegosh...

atehere gjithashtu duhet te jesh e respektuar nga koleget..se perndryshe asnje fjale nuk ta marrin per baze.

Shqiptimi i fjaleve gjithashtu..pike kryesore.

etj
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer Empty Re: Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer

Mesazh nga Anakonda Sat 11 Feb 2012 - 20:31

Alamet rregullash,ti lexoj me vemendje per ti mesuar.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer Empty Re: Katër rregulla për një fjalim, bisedë apo diskutim të përkryer

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi