Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë

4 posters

Shko poshtë

E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë Empty E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë

Mesazh nga Durrsaku Fri 25 Nov 2011 - 4:01

Një nënkampione olimpike në Pekin 2008 në garat me biçikleta për të paralizuar shpreson të konkurrojë në Londër 2012, mbi një biçikletë të vërtetë, pasi një aksident i risolli në funksionim këmbët.

Holandezja Monique van der Vorst, sot 27-vjeçare, mbeti e paralizuar pas një gabimi mjekësor, gjatë një ndërhyrje në nervat e këmbës, kur ishte vetëm 14 vjeç. Ajo gjeti forcë të përballej me handikapin e saj, duke u marrë me sport dhe u shndërrua në një profesioniste të garave të çiklizmit për të paralizuarit.

Me biçikletën e saj që pedalohej me duar, ajo arriti të fitonte dy medalje argjendi në Lojrat Paraolimpike të Pekin 2008. Katër vjet më parë, ajo nuk e kishte menduar kurrë se në Londër, mund të paraqitej për të fituar një medalje në çiklizmin e vërtetë.

Megjithatë, gjatë vitit të shkuar, Van der Vorst u përfshi në një aksident të rrezikshëm në stërvitje, së bashku me një kolegen e saj. Fillimisht, ajo ndieu një dhembje të lehtë në këmbë, diçka e pazakontë, pasi kishte humbur të gjitha ndjesitë nga mesi e poshtë. Brenda disa muajsh, ndjesitë në këmbë filluan të shtoheshin, deri sa për Krishlindje, Monique ishte në gjendje të ecte tërësisht si një njeri normal.

”Është një mrekulli të cilës nuk mund t’i japim shpjegim”, shprehen mjekët. Ndërkohë, çiklistja shpreson në një mrekulli të dytë. “Do të jetë shumë e vështirë për mua të kualifikohem për në Lojra Olimpike. Konkurrenca mbi biçikletat e vërteta është shumë më e fortë, por paraliza më ka mësëuar të jem e duruar dhe nëse s’do të jetë për këtë vit, do të përpiqem të kualifikohem në Brazil 2016. Jeta ime deri më sot ka qenë e çuditshme, pasi nga një fëmijë normal, të përfundosh në karrocë me rrota është traumatike. Tani, jeta ime ka perspektiva krejt të tjera”, deklaroi e reja

top-channel.tv
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë Empty Re: E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë

Mesazh nga dajti modh Fri 25 Nov 2011 - 6:49

cfare fati .. te ecesh perseri ... ska gje me te bukur per nje njeri qe e ka vuajtur kete lloj semundje E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë 3325905132 E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë 3325905132
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë Empty Re: E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë

Mesazh nga Ariel Sat 26 Nov 2011 - 8:56

Wow...kesaj i them mrekulli.
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë Empty Re: E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë

Mesazh nga Anakonda Sat 24 Mar 2012 - 19:25

mrekulli e paparte.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë Empty Re: E paralizuara pëson aksident, çohet në këmbë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi