Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mallkimet më të famshme në histori  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mallkimet më të famshme në histori  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mallkimet më të famshme në histori

2 posters

Shko poshtë

Mallkimet më të famshme në histori  Empty Mallkimet më të famshme në histori

Mesazh nga T_o_n_i Tue 13 Dec 2011 - 6:07

Historia është e mbushur me mallkime që kanë shkaktuar tragjedi e
fatkeqësi të shumta. Këto mallkime normalisht i atribuohen fatit të keq,
por shumë prej tyre janë mjaft të çuditshme dhe tërheqin vëmendjen në
një mënyrë të pashmangshme. I tillë është mallkimi që ka prekur familjen
Kennedy, atë Hemingway, mallkimi i Supermenit etj.

"Mallkimi" Kenedi

Një ndër mallkimet më të njohur është ai që ka prekur familjen Kennedy.
Jo aq për influencën e dikurshme politike në vend, sesa për fatkeqësitë
që e kanë pllakosur atë duke e reduktuar atë në një grusht pasardhësish
të mbijetuar, që tashmë mund të numërohen me gishtat e njërës dorë. Një
familje e shquar politike irlandezo-amerikane, ajo kishte marrë
parashikime se do të kthehej në një prej dinastive më të fuqishme të
vendit. Në fillim të viteve 1960, analistët e cilësuan presidencën e
John F. Kennedy si të parin e një dinastie në Shtëpinë e Bardhë. Por pas
vrasjes së Presidentit dhe pas vrasjes së vëllait të tij, Robert
Kennedy, pesë vite më vonë, në vitin 1968, kjo ide do të venitej nga
mendja e publikut. Historia e gjatë e tragjedisë në familjen Kennedy nuk
shënon vetëm këto dy vdekje të parakohshme. Vëllai i tyre i madh,
Joseph, ishte vrarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërkohë që motra e
tyre, Cathelyn, kishte humbur jetën në një aksident ajror. Në vitet '80
dhe '90 dy prej fëmijëve të Robert Kennedy dhe djali i vetëm i John F.
Kennedy u ndanë nga jeta në moshë shumë të re në aksidente të ndryshme.
Pas gjithë këtyre fatkeqësive, ish-"Zonja e Parë" Jackie Kennedy, nuk u
nda as ajo në mënyrë natyrale nga jeta, por vdiq nga kanceri.

Mallkimet e famshme

Klubi 27, i cili njihet gjithashtu si “Forever 27 Club” është një emër
popullor për një grup muzikantësh rrok dhe xhaz me influencë, të cilët u
ndanë nga jeta të gjithë në moshën 27-vjeçare, nganjëherë në rrethana
misterioze. Ka debat mbi kriteret e përfshirjes së personave në Klubin
27. Impulsi për krijimin e Klubit ishte vdekja e disa muzikantëve të
shquar 27-vjeçarë në një periudhë dy-vjeçare. Lista përgjithësisht
përfshin Hendrix, Morrison dhe Joplin. Më vonë është përfshirë dhe
Cobain. Mallkimi i Supermenit i referohet fatkeqësive që u kanë ndodhur
njerëzve të përfshirë në historinë e Supermenit në vite. Dy njerëzit më
të famshëm të prekur nga ky mallkim janë George Reeves, i cili
interpretoi personazhin në seritë televizive dhe Christopher Reeve, i
cili ishte në rolin e Supermenit në filmat e fillimit. George Reeves
kreu vetëvrasje ndërsa Cristopher Reeve u paralizua pasi ra nga kali.
Për shkak të këtij mallkimi shumë aktorë kanë refuzuar të interpretojnë
rolin e Supermenit. Më 30 shtator 1995 aktori i famshëm James Dean humbi
jetën në një aksident automobilistik me makinën e tij “Porsh Spyder”.
Pas tragjedisë George Barris e bleu atë dhe kur makina mbërriti në
garazhin e tij, teksa shkarkohej ajo ra mbi një prej mekanikëve duke i
thyer dy këmbët. Gjatë një gare me makina më 24 tetor 1956 dy persona,
Troy McHenry dhe William Eschrid po ngisnin makina që kishin pjesë nga
makina famëkeqe. McHenry vdiq në makinën e tij, e cila u përplas me një
pemë ndërsa Eschrid u plagos rëndë por mbijetoi.

Mallkimi i Tutankhamenit

Disa muaj pas zbulimit të varrit të Tutankhamenit nisi tragjedia. Lord
Carnavon (investitori i kërkimeve) 57 vjeç, u sëmur dhe u dërgua në
Kajro, ku vdiq disa ditë më vonë. djali i tij tha se në Angli, qeni i
tij i preferuar hungëriu në oborr e pastaj ngordhi. Në vitin 1929,
njëmbëdhjetë persona që kishin lidhje me zbulimin e varrit vdiqën para
kohe dhe nga shkaqe jo natyrore. Këto vdekje përfshinin dy të afërm të
Carnarvon, sekretarin personal të Carter, Richard Bethell dhe babain e
tij Lord Westbury, i cili u vetëvra duke u hedhur nga një ndërtesë.

Klubi 27

Klubi 27, i cili njihet gjithashtu si “Forever 27 Club” është një emër
popullor për një grup muzikantësh rrok dhe xhaz me influencë, të cilët u
ndanë nga jeta të gjithë në moshën 27-vjeçare, nganjëherë në rrethana
misterioze. Ka debat mbi kriteret e përfshirjes së personave në Klubin
27. Impulsi për krijimin e Klubit ishte vdekja e disa muzikantëve të
shquar 27-vjeçarë në një periudhë dy-vjeçare. Lista përgjithësisht
përfshin Hendrix, Morrison dhe Joplin. Më vonë është përfshirë dhe
Cobain.

Mallkimi Kennedy

Familja Kennedy mishëron çdo
skaj të mallkimit të supozuar, nga koincidenca deri tek fati i keq dhe
mundësia "imagjinare" se një forcë jo e kësaj bote po punon kundër tyre.
Duke filluar që prej vrasjes së John F. Kennedy, ngjarje të tjera
fatkeqe i janë atribuar "mallkimit" duke përfshirë këtu dështime,
goditje, mbidozë, kancer, vdekje nga aksidentet ajrore, vetëvrasje dhe
tragjedi të tjera të evitueshme, në të cilat anëtarë të klanit Kennedy
kanë vdekur aksidentalisht, vrarë apo nga neglizhenca

Diamanti Hope

Diamanti Hope daton në vitin 1642 dhe është i famshëm për ngjyrën e
thellë, masën, qartësinë, bukurinë dhe historinë që mban. Ai thuhet se
sjell fat të keq tek kushdo që e mban atë. Sipas një legjende, një
person me emrin Tavernier bëri një udhëtim në Indi dhe atje e vodhi
diamantin nga statuja e perëndeshës Hindu, Sita. Pas kësaj, Tavernier u
shqye nga qentë e egër gjatë një udhëtimi në Rusi. Mbreti Luixhi XVI, i
cili e kishte diamantin u dënua me prerje koke bashke me gruan e tij.
Askush nuk guxon ta mbajë më diamantin, por ai iu dhurua institutit
“Smithsonian”.

Mallkimi i Supermenit

Mallkimi i
Supermenit i referohet fatkeqësive që u kanë ndodhur njerëzve të
përfshirë në historinë e Supermenit në vite. Dy njerëzit më të famshëm
të prekur nga ky mallkim janë George Reeves, i cili interpretoi
personazhin në seritë televizive dhe Christopher Reeve, i cili ishte në
rolin e Supermenit në filmat e fillimit. George Reeves kreu vetëvrasje
ndërsa Cristopher Reeve u paralizua pasi ra nga kali. Për shkak të këtij
mallkimi shumë aktorë kanë refuzuar të interpretojnë rolin e
Supermenit.

Mallkimi Bambino

Mallkimi i Bambinos i
referohet fatit të keq që ndoqi skuadrën e bejsbollit “Boston Red Sox”
pasi i shiti lojtarin Babe Ruth skuadrës “New York Yankees” në vitin
1920. Deri në atë kohë “New York Yankees” nuk kishin fituar asnjëherë në
“World Series” dhe shpresonin se Ruth do i ndihmonte në këtë, dhe ai i
ndihmoi në fakt. Pas shkëmbimit “Boston Red Sox” nuk fituan më asnjë
kupë deri në vitin 2004. Gjatë lojës së tyre fituese ndodhi një eklips i
plotë hënor. Ajo çfarë ishte akoma më e çuditshme është se jo ndeshje
ishte kundër skuadrës “New York Yankees”.

Porshi i James Dean

Më 30 shtator 1995 aktori i famshëm James Dean humbi jetën në një
aksident automobilistik me makinën e tij “Porsh Spyder”. Pas tragjedisë
George Barris e bleu atë dhe kur makina mbërriti në garazhin e tij,
teksa shkarkohej ajo ra mbi një prej mekanikëve duke i thyer dy këmbët.
Gjatë një gare me makina më 24 tetor 1956 dy persona, Troy McHenry dhe
William Eschrid po ngisnin makina që kishin pjesë nga makina famëkeqe.
McHenry vdiq në makinën e tij, e cila u përplas me një pemë ndërsa
Eschrid u plagos rëndë por mbijetoi.

Mallkimi Gandi

Me
pavarësinë e Indisë në vitin 1947 lindi dhe mallkimi Gandi. Patriarku
Jauaharlal Nehur shërbeu si kryeministri i parë i Indisë. Vajza e tij
Indira ishte kryeministres nga viti 1966-1977 dhe u zgjodh në atë post
sërish në vitin 1980. Ajo kishte përgatitur djalin e saj më të ri Sanjay
që të ndiqte hapat e saj, por ai vdiq në një aksident ajror. Dhe kohë
më vonë ajo u vra me 35 plumba. djali i Indira Gandit, Rajiv, ndoqi
rrugën e së ëmës duke u bërë kryeministër i Indisë deri sa vdiq nw 1991
nga njw shpërthim i njw gruaje bombw.

Mallkimi i gurit Bjorketorp

Bëhet fjalë për një grup gurësh që gjenden në Suedi dhe datojnë në
shekullin e 6-të. Gurët janë deri në 4.2 metra të lart. Disa janë në
formë rrathësh e të tjerë vetëm. Guri Bjorketorp përmban këtë mbishkrim:
“Dënoj me fatkeqësi deri në vdekje atë që e thyen këtë monument. Unë
profetizoj shkatërrim, profecinë e shkatërrimit”. Sipas një legjende
lokale ky mallkim është provuar para shumë kohësh kur një burrë e largoi
gurin nga vendi për të marrë tokën. Koha ishte shumë e qetë dhe sapo
burri ndezi një zjarr nisi një erë e fortë dhe burri u dogj nga
shkëndijat e zjarrit.

Mallkimi “Tippecanoe”

William
Henry Harrison fitoi presidencën e SHBA në vitin 1840 me sloganin
“Tippecanoe dhe Tyler Too”. Kjo i referohej pjesëmarrjes së tij në
betejën Tippecanoe në vitin 1811. Një vit më vonë ai vdiq. Që atëherë,
deri ku u zgjodh Ronald Reagan në vitin 1980, çdo president që zgjidhej
në një vit që mbaronte me zero vdiste në detyrë. Presidentet e prekur
nga mallkimi janë: 1840 (W. Harrison), 1860 (Lincoln), 1920 (Harding),
1940 (F. Roosevelt), 1960 (Kennedy).
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mallkimet më të famshme në histori  Empty Re: Mallkimet më të famshme në histori

Mesazh nga Anakonda Fri 23 Mar 2012 - 21:46

cfare mallkimesh,nuk po degjojme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi