Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Ushqimet që rrisin depresionin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Ushqimet që rrisin depresionin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushqimet që rrisin depresionin

2 posters

Shko poshtë

 Ushqimet që rrisin depresionin Empty Ushqimet që rrisin depresionin

Mesazh nga Emona Wed 14 Dec 2011 - 4:06

 Ushqimet që rrisin depresionin Depresion1Të gjithë e dinë që një dietë me shumë yndyrrna, sheqer dhe ushqime ndikon në dhjamosjen e trupit. Megjithatë, sipas një studimi të ri, përveçse na shëndosh, një mënyrë e tillë të ngrëni na fut edhe në depresion.

Autorët e një studimi në Universitetin e Kolumbias në SHBA zbuluan se nuk është vetëm shtimi në peshë ai ndikon në pakënaqësi, por edhe vetë ajo që konsumojmë.

Drew Ramsey, një psikiatër në universitet dhe një autor i disa veprave për shëndetin, Tyler Graham, pretendojnë se të hash gjënë e duhur është “thelbësore” për një shëndet të duhur mendor.

Studimet tregojnë se njerëzit në depresion dhe ata obezë janë dyfishuar në dekadën e fundit në SHBA dhe sipas ekspertëve, përgjegjës për këtë mund të jetë dieta e varfër amerikane.

Gjithashtu, sipas tyre, një dietë dobësimi që eliminon kaloritë dhe yndyrrnat e tepërta është i destinuar të dështojë, nëse nuk shtohen përbërës si magnesium, vitamin B12 apo produkte të tjera, në gjendje që të përmirësojnë humorin.

Duke qenë se marrja e produkteve të tillë mund të ketë efekte anësorë, një dietë me të vërtetë e efektshme do të ishte ajo që do të përfshinte mishin dhe disa yndyrrna, duke kufizuar kaloritë.

”Përqendrimi në një dietë pa kalori, dështon shumë shpejt tek shumica e njerëzve. Dietat më rezultative janë ato ë përfshijnë vaj ulli, drithëra, perime dhe mbi të gjitha mish”. /albeu.com/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ushqimet që rrisin depresionin Empty Re: Ushqimet që rrisin depresionin

Mesazh nga Anakonda Tue 7 Feb 2012 - 19:02

Te bejme kujdes me ushqimet,pasi secila prej tyre ben rrezik te madh per ne.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi