Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona

2 posters

Shko poshtë

Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona Empty Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 17 Dec 2011 - 4:24

Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona RazemFshati Razem ndodhet rreth 41 km ne veri te Shkodres, rreze malit te Veleçikut. Udhetimi per ne Razem behet nga qyteti i Shkodres, ne qytetin e Koplikut dhe me pas merr nje rruge malore te ngushte por ne gjendje te mire qe lejon te kalojne si makinat e larta ashtu edhe makinat e vogla.

Relievi përbehet nga mali i Veleçikut,dhe malet e Kunores dhe te Zagorës te cilat arrijne deri ne 1500 m lartesi mbi nivelin e detit , fushat e Razmes, Troshanit, Fusha e Zeze. Shkembinjte karstike kane formuar disa shpella te cilat jane shume interesante per t’u vizituar.

Ka nje klime tipike malore, ajer shume te paster e me vlera kurative. Kullotat alpine, pyjet e ahut dhe të pishave jane karakteristike per zonen. Fauna perfaqesohet nga njëe numer i madh kafshesh dhe shpendesh te eger. Fshatrat e tjere rreth Razmes jane Vermoshi, Boga e Vukli jane qe nuk ngelen mbrapa per nga bukuria.

Razma eshte shfrytezuar si vend turistik qe ne shekullin e XIX-te nga te huajt.
Botanisti Italian Antonio Baldoci, gjeologu Boran Nopce, austriaku Dofler, e kane vleresuar Razmen per bukurite dhe pasurite e saj natyrore te vecanta.

Rreth viteve 1920 tregtaret shkodranë ndertuan atje shtepite e tyre të verimit, kjo gje deshmohet nga rruget dhe shtepite e vjetra me arkitekturën e kohes.

Ne Razem ka disa hotele te medhenj e te vegjel, luksoze dhe te thjeshte. Gjithashtu edhe shtepite karakteristike alpine te banoreve te zones, edhe pse nuk jane hotele te mirefillta, jane gjithmone te gatshme te presin vizitore. Nje vecanti e Razmes eshte se frekuentohet dendur ne te gjitha stinet e vitit. Mishi i pjekur dhe gatimet e brumit jane ushqimi tradicional i zones.

Zona e Razmës ofron mundesi për zhvillimin e disa llojeve të turizmit:


Turizmi i bardhe: ofron mundesi për ski ne morenat akullnajore, sidomos ne fushen e Zeze e ne fushen sportive te kampit te Razmes.

Turizmi i gjelber: kampingje gjate stines se veres, shetitje ne shtigjet malore te zones, hiking dhe trekking.

Sporte te veçanta si gara e shetitje në kuaj, biçikleta (mountain bike), rreshqitje ne bar per turizmim veror, sporti i gjuetise etj.

Turizmi etnografik: Zona e Razmes ofron vlera të paperseritshme studimore për etnografet.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona Empty Re: Razma – thesari ne zemer te Alpeve tona

Mesazh nga Anakonda Sat 10 Mar 2012 - 18:14

Cfare pamjesh qe ka vendi yn dhe ne duam te shkojm ne vendet e botes.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi