Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave

2 posters

Shko poshtë

Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave Empty Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave

Mesazh nga Emona Mon 19 Dec 2011 - 5:06

Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave Gezuar-vitin-e-ri-2011-shampania

Nëse punëdhënësi juaj dot ë organizojë një festë këtë vit, ndoshta mund të jetë diçka më modeste sesa vitet e kaluara. “Festat nuk do të jenë shumë të mëdha këtë vit, por pak më intime”, shprehet Zhaklinë Uajtmor, autore e librit “Biznesi: Etika esenciale për të pasur sukses në punë”. Gjëra të vogla mund t’ju bashkojnë me kolegët, po aq sa edhe t’ju largojnë.

Kini parasysh disa gjëra në mënyrë që të mos thoni fjalët e gabuara tek njerëzit e duhur.



Çfarë s’duhet të bëni

Të sillni një mik të paftuar: festat e vogla nënkuptojnë se bashkëshortët dhe partnerët nuk janë të përfshirë në festime, edhe nëse kanë qenë më parë. “Nëse s’jeni i/e sigurt nëse duhet të sillni një mik, bëni mirë të pyesni”, shprehet Uajtmor. “Nëse nuk thuhet se mund të merrni dikë me vete, tregohuni të sjellshëm dhe respektoni kërkesën”

Abuzoni: “Një nga bezditë e mia është kur shoh njerëz që pinë shumë gjatë festave”, thotë Uajtmor. “Gjithsesi është një takim me kolegë të zyrës, kështu që duhet të vazhdoni të silleni në mënyrë profesionale. Nuk keni pse të jeni tema e bisedës mëngjesin e së hënës”. Gjitashtu, ajo thotë se nuk është mirë që të vihet në qendër të vëmendjes dikush duke pyetur të tjerët pse X-i nuk po konsumon alkool. “Jetojmë në një shoqëri të vetëdijshme për shëndetin e vet. Ndaj kjo është një zgjedhje personale”.

Bisedoni për punën: Diskutimet për punën duhet të jenë të shkurtra. “Nëse në bisedë do të përfshihen edhe bashkëshortët apo partnerët, ata as që do e kenë idenë për çfarë flitet dhe do të mërziten”, thotë Uajtmor. Kujtohuni gjithashtu se kjo është një kohë joproduktive. “Mos e mbysni një koleg me problemet tuaja. Lërini ato biseda për në zyrë”.

Thashetheme apo shaka pa kripë: Njerëzit në përgjithësi ndihen më të qetë në festat e punës dhe nëse kthejnë edhe ndonjë gotë, mund të thonë fjalë që ndoshta normalisht s’do t’i thonin. “Tregohuni të kujdesshëm për fjalët tuaja, përfshirë shakatë apo komentet. Jemi njerëz. Kemi dëshirë të kënaqemi, por kini parasysh se bëhet fjalë për një festë të kompanisë. Është ende një nivel profesionalizmi që duhet ta ruani”. /albeu.com/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave Empty Re: Çfarë nuk duhet të bëni gjatë festave

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 18:55

ket tfundit sesht mir me bo sepse 1 her ma bon mu 1 shaka p krip e jom detyru e jom cu nga tavolina siesi mos tua shifsha syt
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi