Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
2011, viti i perendimeve te medha People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
2011, viti i perendimeve te medha People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2011, viti i perendimeve te medha

2 posters

Shko poshtë

2011, viti i perendimeve te medha Empty 2011, viti i perendimeve te medha

Mesazh nga Emona Mon 26 Dec 2011 - 7:58

2011, viti i perendimeve te medha 1324726790-viti_pretendimeve_te_medhajaViti që po lëmë pas do të mbahet mend si viti i rënieve të mëdha nga pushteti. Nga diktatorët, te liderët politikë e bosët e industrive të mëdha që kanë lënë gjurmë historinë ndërkombëtare të dhjetë viteve të fundit. Me shpresën se viti 2012 të mos shënojë rënien e Europës së bashkuar, ja një listë e shkurtër e personazheve pozitivë e negativë që kanë dalë nga skena gjatë vitit 2011. Kim Jong Il, diktatori i Koresë së Jugut, i cili u nda nga jeta të shtunën e kaluar, pas një ataku në zemër.

Në mënyrë të padiskutueshme, viti që po lëmë u shenjua nga pranvera arabe, që çoi dhe vazhdon të çojë në protesta të rinjtë në Afrikën Veriore e Lindjen e Mesme, të cilët kërkuan më shumë të drejta dhe liri në vendet e tyre të shtypura nga diktatura disavjeçare. Vdekja e Muamar Gedafit pas konfliktit që shpërtheu në Libi mund të jetë ndoshta kulmi i këtyre revolucioneve. Por nuk mund të mos kujtohet rënia e presidentit egjiptian Hosni Mubarak pas 30 vitesh në pushtet, ndërsa Egjipti ende nuk ka gjetur stabilitetin.

Pavarësisht se nuk ishte një lider politik, vdekja e Osama bin Ladenit do të bëjë që viti 2011 të sillet ndërmend sa herë flitet për të. Fundi i 10 viteve në kërkim të tij dhe ai i terrorit të Al Kaedës ishte një ndër zhvillimet historike që bota njohu gjatë 2011-s. Nëse vdekja e diktatorit korean Kim Jong Il nuk ndryshoi asgjë në pushtetin komunist në vendin e tij, për t’u parë mbeten pasojat e dorëheqjes së Silvio Berluskonit në Itali.

Sipas disa analistëve në shtetin fqinj, rënia e qeverisë së tij mbylli një njëzetvjeçar historik për vendin, por pavarësisht se ish-kryeministri është shprehur disa herë se nuk do të kandidojë sërish, duket shumë larg daljes nga skena politike. Dominique Strauss-Kahn, shefi i FMN-së dhe bankieri më i fuqishëm i botës u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të akuzave në adresë të tij për përdhunim. Dhe jo vetëm kaq. Kjo hodhi në erë edhe mundësinë e tij për kandidaturën për president i Francës në krye të të majtës. Në fund të kësaj liste, një njeri që me shpikjet e tij ndryshoi përgjithmonë mënyrën tonë të jetesës. Steve Jobs, një gjeni që hyri në histori, por që njohu perëndimin në tetor të këtij viti.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

2011, viti i perendimeve te medha Empty Re: 2011, viti i perendimeve te medha

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:38

me te vertet si nje vit i tille do te mbahet mend.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi