Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kini kujdes me kufjet! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kini kujdes me kufjet! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kini kujdes me kufjet!

2 posters

Shko poshtë

Kini kujdes me kufjet! Empty Kini kujdes me kufjet!

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 25 Jan 2012 - 8:42

Kini kujdes me kufjet! Muzike-kufjeKujdes ju qe degjoni mp3 ose muzike me kufje ne rruge. Gjithmone e me shume njerez plagosen rende ose humbin jeten ne rruge per shkak te degjimit te muzikes me kufje duke ecur ne rruge.

Te dhenat, sipas nje studimi amerikan publikuar ne revisten 'Junjury Prevention', tregojne se jane trefishuar gjate gjashte viteve te fundit. 116 incidente qe mund te ishin shmangur duke mos degjuar muzike me kufje ndersa ishin duke ecur ne kembe.

“Mungesa e degjimit si pasoje e perdorimit te kufjeve eshte nje problem, sepse shpesh sinjalet akustike jane aq te rendeishme sa ato vizive”, raporton revista.

Pra, te ecesh ne rruge duke degjuar me volum te larte Led Zeppelin eshte njesoj sikur te cesh me sy te lidhur. Nje tjeter fakt sheqesues eshte se; me shume se nje e treta e viktimave te ketij lloji te aksidenteve ishin me pak se 18 vjec.

Por nuk jane vetem aksidentet, degjimi i vazhdueshem i muzikes me kufje seriozisht mund te demtoje degjimin, njesoj si njerezit qe punojne ne nje fabrike te zhurmshme apo ata qe punojne ne pistat e avioneve.

Komisioni Europian eshte duke studiuar nje rregullore me te ashper ndaj pajisjeve audio, ku ne shenjester ka uljen e nivelit te volumit.(E.A/infoalbania)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kini kujdes me kufjet! Empty Re: Kini kujdes me kufjet!

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Nov 2012 - 21:56

un ngjoj muzik nshpi jo nrrrug e kom parasysh vet ket qe ke shkrujt ti
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi