Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë

2 posters

Shko poshtë

Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë  Empty Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë

Mesazh nga avokati i erresires Fri 3 Feb 2012 - 13:07

Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë


Të biesh në dashuri të krijon një gjendje ekzaltuese psikologjike, por edhe fizike. Çdokush që është pushtuar nga dashuria e di me siguri se në këto çaste të magjishme nuk mungon energjia dhe të ndierit i lumtur. Të rënët në dashuri nuk është një veprim aq i thjeshtë sa ç’mund të duket, por është një reaksion shumë i shpejtë. Ato ndjenja të jashtëzakonshme dhe gjithëpërfshirëse të të qenit kokë e këmbë në dashuri, çmendurisht të lidhur me një person të dashur janë rezultat i një reaksioni shumë të shpejtë dhe kompleks të trurit. Të qenët në dashuri, ose më saktësisht të qenët në një gjendje emocionale intensive të nevojës për t’u bashkuar me një person tjetër, në të cilën përfshihen komponentë të sjelljes, kimikë e të tjerë, është një çështje shumë e ndërlikuar.

Studimi
Sipas një kërkimi të ri, nuk bëhet fjalë sikundër mendojnë disa për një ndjenjë bazike, por për një proces gjithëpërfshirës, në të cilin përfshihen 12 zona të trurit që bashkëpunojnë dhe prodhojnë një moment që e quajmë “magjik”. Dhe shkencëtarët kanë zbuluar se aktiviteti i parë specifik në lidhje me dashurinë nis brenda një fraksioni shumë të shkurtër kohor. Sipas një studimi të ri të titulluar “Neuroimagjinata e dashurisë”, rajone të ndryshme të trurit me emra të vështirë të tillë si dorsolateral, frontal, apo anterior, si dhe elemente kimike të tilla si: dopamina dhe oksitoksina, përfshihen në krijimin e ndjenjave të dashurisë. Disa nga këto zona aktivizohen edhe kur njerëzit janë nën ndikimin e alkoolit, apo të drogave, pra të përfshirë nga euforia. Kjo të bën të mendosh se rënia në dashuri ka të njëjtin efekt, apo efekt të ngjashëm në trurin e njeriut me atë që shkakton përdorimi i kokainës. “Edhe pse shumë teori në lidhje me emocionet e kanë cilësuar dashurinë si një emocion bazë, dashuria në fakt është shumë më tepër se kaq”, deklaron një mjek. Sipas tij, dashuria përfshin emocione bazë dhe gjithashtu edhe emocione të ndërlikuara, motive dhe objektiva, pamje e njohje.

Pasioni
Dashuria pasionante, që ka qenë dhe është vazhdimisht objektivi kryesor i vargjeve të poetëve, shkrimtarëve dhe artistëve po studiohet gjithnjë e më shumë nga shkencëtarët. Në qendër të këtyre kërkimeve është imazhi i rezonancës magnetike ose fRMI, një mjet relativisht i ri, i cili përdoret për të gjurmuar aktivitetin e trurit. Sa më e madhe të jetë puna e kryer nga një zonë trunore, aq më e madhe është edhe sasia e oksigjenit që i duhet asaj zone. Identifikimi i zonave të përfshira të trurit mund të krijojnë edhe terapi të reja që kanë të bëjnë me mirëfunksionimin e këtyre zonave. Krijimi i një harte trunore që tregon edhe rrugëtimin e dashurisë së vërtetë, pra të kësaj ndjenje supreme, nuk është thjesht një ushtrim akademik, apo kimik. Të kuptuarit e rrjeteve trunore që aktivizohen gjatë përjetimit të dashurisë së vërtetë mund të ndihmojë mjekët që të kuptojnë më mirë problemet psikologjike dhe terapeutike, duke gjetur kështu edhe trajtimet e reja për çiftet që vuajnë nga varësia ndaj dashurisë, të ndjerit të padashuruar apo të vetmuar, ose të refuzuar në dashuri. “Sa më e mirë të jetë për ne shkalla e të kuptuarit të dashurisë, aq më i madh do të jetë respekti ynë për domethënien dhe fuqinë e rolit të dashurisë në shëndetin mendor dhe fizik”, thotë një mjek. Në kërkimet me fMRI, vendosen skanerë në trurin e meshkujve dhe femrave që kanë dalë vullnetarë për të kryer eksperimente. Kjo bëhet, pasi atyre u janë treguar disa stimuj vizualë në lidhje me partnerët apo të dashurit. Më pas, rezultatet analizohen për të parë se çfarë veprimesh ndodhin në trurin e të dashuruarve kur u “injektohen” imazhe të të dashurve. Gjashtë studime fRMI janë zhvilluar deri më tani dhe në këto studime janë përfshirë 120 persona dhe më pas në përfundim të të gjithë këtyre eksperimenteve shkencëtarët i kanë bërë bashkë përfundimet për të hartuar të ashtuquajturën harta e dashurisë në tru.

Rezultati
Në një nga këto eksperimente, 17 meshkuj dhe gra, të cilët deklaruan se ishin tërësisht, dhe kokë e këmbë të dashuruar me partnerët e tyre, pranuan që t’i nënshtroheshin skanimit të trurit, ndërsa ishin duke parë një foto të të dashurit të zemrës për gjatë një kohe prej 17 sekondash. Skanimi tregoi se në ato sekonda kishte një aktivitet shumë të madh të disa neuroneve në disa zona të veçanta të trurit, prej të cilave aktivizoheshin edhe emetimi i disa lëndëve kimike, i dopaminës, për shembull, që shkakton sensacione të njëjta me ato që përjetojnë njerëzit kur pinë kokainë. Rritja e aktivitetit vihet re edhe në hipocampusin poasterior, një zonë në të cilën ndodhen memoria dhe qendra të tjera trunore që kanë të bëjnë me emocionet. Ndërkohë, po në këto sekonda ka një ulje shumë të ndjeshme të zonave në të cilat përqendrohen aktivitetet e ndjenjave të frikës dhe ankthit. Sipas mjekëve në përgjithësi, këto analiza tregojnë se dashuria pasionante përfshin zona trunore që kanë brenda tyre zonat emocionale, ato të motivimeve, shpërblimeve, njohjen sociale, vëmendjen dhe vetë prezantimin apo imazhin e trupit. Aktiviteti në këto zona çon në ndryshime në nivelin e një numri kimikatesh në tru përfshi rritjen e sasisë së dopaminës, oksitiksinës, adrenalinës, vasopresinës dhe uljen ndërkohë të serototinës që shfaqet si një nga simptomat më të zakonshme të të rënit në dashuri dhe nxit të menduarit e vazhdueshëm të një individi për njeriun e dashur, mallin dhe gjendjen e mungesës së madhe për këtë person, euforinë dhe energjinë e madhe. Rëndësia e dopaminës është shfaqur dhe ka dalë në pah në një numër shumë të madh studimesh që janë bërë në botën e kafshëve. Kështu, kemi një rritje shumë të madhe të dopaminës kur dy kafshë të së njëjtës specie, por të gjinisë së ndryshme çiftëzohen. Dhe bëhet fjalë për të gjitha llojet e kafshëve dhe shpendëve. Hormoni rritet edhe më shumë në sasi kur nis fërkimi lëkurë më lëkurë i kafshëve dhe rritet shumë si pasojë edhe presioni i gjakut dhe kjo në njëfarë mënyre e nxit dhe e forcon edhe vetë lidhjen. Ndërsa kur niveli i dopaminës bie, atëherë një femër, ose një mashkull e ka humbur interesin ndaj partnerit.

Itali
Studiuesit e Universitetit të Pavias në Itali janë marrë edhe me studimin e faktorit të rritjes së nervave. Kështu, ata kanë matur gjatësinë e vazove të gjakut në raste të ndryshme të meshkujve dhe femrave që kishin rënë në dashuri kohët e fundit dhe ato ishin më të mëdha sapo partnerët afroheshin me njëri-tjetrin. Ky fenomen ishte më i madh dhe më i dukshëm te gratë dhe burrat që kishin rënë në dashuri së fundi. Sugjerimi në këtë rast është se dëshira për seks i motivon njerëzit që të jenë në kërkim të partnerëve të përshtatshëm për t’u bashkuar me ta fizikisht, ndërsa dashuria romantike i motivon njerëzit që të kërkojnë tipare specifike te partnerët në mënyrë që së bashku të krijojnë një jetëgjatësi në lidhjen e tyre për të sjellë në jetë fëmijë, pra pasardhës, por mbi të gjitha për të pasur përgjegjësinë e përkujdesjes për ta. Dhe për të gjithë studiuesit, pushteti dhe forca e dashurisë së vërtetë është shumë më e madhe edhe se dëshira seksuale dhe më e madhe forcë ndryshuese dhe përmirësuese e njeriut.
avokati i erresires
avokati i erresires
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : vlore
Postime Postime : 27
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/02/2012
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Dora që përkund djepin është ajo që rrotullon fatin e njerëzisë, sepse ajo dhe vetëm ajo e drejton jetën kah horizontet e ndritura ose të errta.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë  Empty Re: Misteri i lidhjes mes trurit dhe dashurisë

Mesazh nga Anakonda Sat 4 Feb 2012 - 7:52

Kur ke trurin ne rregull,te punon edhe zemra tamam pasi mund te dashurosh me gjithe zemer.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi