Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çarli Çaplin lindi në Francë dhe ishte çifut rus People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çarli Çaplin lindi në Francë dhe ishte çifut rus People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çarli Çaplin lindi në Francë dhe ishte çifut rus

Shko poshtë

Çarli Çaplin lindi në Francë dhe ishte çifut rus Empty Çarli Çaplin lindi në Francë dhe ishte çifut rus

Mesazh nga Emona Tue 21 Feb 2012 - 4:17

Çarli Çaplin lindi në Francë dhe ishte çifut rus QarplomVetë ylli i filmave pa zë kishte deklaruar se kish lindur në East Street në Ualuorth në Londër në 16 prill 1889 – vetëm katër ditë para se të lindte Adolf Hitleri. Por agjencia e inteligjencës britanike nuk ka mundur dot të verifikojë se Çarli Çaplin ka lindur në Britaninë e Madhe. Autoritetet amerikanë kërkuar verifikime pas largimit të Caplinit në vitin 1952 nga SHBA pas dyshimeve për lidhje të tij me komunizmin. MI5 beson se Çaplin ka lindur në Fontainebleau, afër Parisit, nisur nga dyshimet e SHBA-së se emri i tij i vërtet ka qenë Israel Thornstein duke ngritur dyshime se ka qenë çifut nga Rusia. Britania ka kundërshtuar idenë se Çaplin ishte një komunist i rrezikut të lartë. Çaplin e nis karrierën në hollet e muzikës në Britani ndërsa në vitin 1910 u largua për në SHBA, ku bëri një seri filmash të cilët e bënë atë mjaft të famshëm. Por në vitet 1959, kur Uashingtoni u mbërthyer nga paranoja “McCarthyste” e infiltrimeve të Bashkimit Sovjetik, Çaplin u paraqit si një simpatizant komunist.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi