Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik

2 posters

Shko poshtë

“Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik Empty “Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 16 Mar 2012 - 6:08

“Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik 1101Londër, 12 mars, NOA - Shqipëria po reflekton një zhvillim të ngadalshëm ekonomik, institucional, financiar dhe një ndjeshmëri të nivelit të mesëm sa i përket nivelit të riskut që mund t’i paraqitet ekonomisë së saj.

Ky është vlerësimi më i fundit që agjencia e njohur ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit “Moody's”, ka dhënë për vendin tonë, duke i caktuar konkretisht treguesin “B1” sa i përket ecurisë së treguesve të tij ekonomikë në tërësi. Ky tregues për ekspertët e “Moody’s” sinjifikon një nivel të lartë risku për kreditimin si edhe spekulimi me ekonominë e një vendi.

I parë në këtë këndvështrim, duket se gjykimi i bërë nga “Moody’s” për Shqipërinë, nuk është aspak pozitiv, siç referojnë në fakt shifrat e servirura nga institucionet shqiptare.

Gjithsesi, kjo agjenci nuk e mohon faktin që deri tani “Shqipëria ka bërë progres të rëndësishëm në përmirësimin e saj ekonomik dhe institucional”.

Porse vë theksin në atë se “sfida të konsiderueshme mbeten para saj.

“Ndërsa ekonomia e saj ka mbetur relativisht elastike gjatë krizës financiare globale të periudhës 2008-2009, rimëkëmbja ekonomike duhet ende që të marrë hov. Për më tepër, Shqipëria tani është një nivel të mesëm të të ardhurave të vendit dhe, si e tillë, përballet me një shtrëngim të të ardhurave më të larta”, citojnë ekspertët e “Moody’s”

Pa harruar të paraqesin në raportin e tyre për vendin tonë edhe tensionet e vazhdueshme politike mes palëve, të cilat sipas tyre gjatë pjesës së parë të vitit të kaluar i kanë penguar përpjekjet e Shqipërisë për t'u pranuar si kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Borxhi i qeverisë, për nivelin e përqindjes që zë kundrejt Prodhimit të Brendshëm Bruto, është i lartë për një vend me nivelin e zhvillimit që ka Shqipëria. Nga ana e saj, qeveria po synon të kufizojë buxhetin”, citon më tej raporti në fjalë.

Duke shtuar gjithashtu se rreziqet që i paraqiten vendit tonë, janë të shtyrë kryesisht nga faktorë ekonomikë, si dhe faktorë politikë. Porse sistemi bankar, sipas “Moody’s” mbetet i tillë që është në gjendje të mbajë në nivel “të moderuar” rreziqet financiare. “

“Edhe pse qeveria është duke adresuar problemet strukturore të ekonomisë, më shumë progres thelbësor do të jetë i nevojshëm për institucionet, duke përfshirë efikasitetin e sektorit gjyqësor dhe suksesin në trajtimin e korrupsionit, pasi mangësi të tilla pengojnë investimet”, vënë në dukje ndër të tjera ekspertët e “Moody’s”.

Në fund, ata paraqesin si mjaft të rëndësishëm programimin e planifikuar të reformave, si ato ekonomike dhe institucionale, të cilat sipas tyre mund të ushtrojë presion në rënien e riskut.

“Dështimi për të ruajtur konsolidimin fiskal, gjithashtu mund të dëmtojë vlerësimin si një pengesë e rëndësishme për ambiciet e saj për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian”, përfundon raporti i agjencisë së njohur të vlerësimit të riskut, lidhur me situatën ekonomike-financiare në të cilën gjendet vendi ynë.

e.t/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

“Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik Empty Re: “Moody’s”: Shqipëria, po reflekton zhvillim të ngadalshëm ekonomik

Mesazh nga Anakonda Sat 17 Mar 2012 - 18:22

prandaj nuk na pranojn ne europe.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi