Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!

2 posters

Shko poshtë

 Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!  Empty Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!

Mesazh nga Darius Thu 12 Apr 2012 - 1:57

Bota është e mbushur plot me padrejtësi, por tani një libër i ka përmbledhur ato. Në 198 faqe autoret Ute Scheub dhe Yvonne Kuschel sjellin padrejtësitë më të mëdha në botë, por edhe në vendin e tyre, në Gjermani. Lexoni disa detaje pikante më poshtë

[You must be registered and logged in to see this image.]


-Në mbarë botën gratë kryejnë 60 përqind të punëve, por marrin vetëm 10 përqind të të ardhurave globale.

- Çdo vit vdesin 17 milion njerëz nga sëmundje të trajtueshme, për shkak se nuk e përballojnë shërbimin shëndetësor. .

-Fakt është se meshkujt vdesin më shpesh se femrat përmes vetëvrasjeve, aksidenteve, dhunës, kancerit, alkoolit dhe drogës, por edhe prej rreziqeve të përditshme për shkak se nuk shkojnë tek mjeku ose psikologu.

-Në Gjermani 2/3 e të gjitha emergjencave, 3/4 e të gjitha vetëvrasjeve, 4/5 e të gjitha sëmundjeve të varësisë dhe 9/10 e të gjithë të arrestuarve janë meshkuj.

-Në mbarë botën janë 1.5 miliard njerëz që nuk kanë akses në elektricitet.

-Në mbarë botën 53 përqind e grave punojnë në punë që nuk janë të sigurta dhe që nuk mbrohen nga ligjet e punës.

-1 përqind e njerëzimit zotëron rreth 44 përqind të pasurisë botërore. 10 përqind e tyre zotërojnë në total 84 përqind të gjithë pasurisë. Gjysma e varfër popullsisë në botë zotëron vetëm 2 përqind të pasurisë së saj.

-Në mbarë botën çdo pesë sekonda vdes një fëmijë nën 10 vjeç nga uria. Fakt është se bota ka pasuri e para për të ushqyer 12 miliard njerëz.

-Të varfrit në vendet në zhvillim e japin 80 përqind të pasurisë së tyre për bukë.

-3/4 e të gjitha grave dhe vajzave në mbarë botën përballen së paku njëherë me dhunë ose sulme seksuale.

-Të pasurit paguajnë gjithmonë e më pak taksa. Nga viti 2003 deri në vitin 2009 është ulur taksa mbi pasurinë në 86 vende.
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!  Empty Re: Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!

Mesazh nga Anakonda Thu 12 Apr 2012 - 5:10

me te vertete jan padrejtesite me te medha te botes
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi