Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante

2 posters

Shko poshtë

Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante Empty Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante

Mesazh nga Emona Sun 15 Apr 2012 - 3:55

Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante AkacieNjë ekstrakt i nxjerrë nga gjethet e një lloji të veçantë akacieje ka treguar aktivitet të fortë antimikrobal dhe antioksidant. Kjo lloj bime fsheh brenda gjetheve të saj një substancë e cila është një ndihmë shumë e madhe kundër disa llojeve të baktereve dhe ka përbërës antioksidantë.

Bëhet fjalë për një lloj të veçantë akacieje, e quajtur ‘Salicin’, e cila është një bimë me origjinë nga Australia, por që është e përhapur në pjesën më të madhe të globit, sidomos në Mesdhe.
Bima e përdorur për studimin në fjalë është një specie që rritet në Tunizi, por akacia është e njohur për shekuj me radhë për përfitimet e saj shëndetësore kudo në botë.

Për të vlerësuar specifikat e veçanta në situata të caktuara të kësaj bime, pra kur shërben si antibakterial apo antioksidant - hulumtuesit e Universitetit të Manastirit, në Tunizi, kanë testuar ekstrakte të ndryshme të gjetheve të akacies ‘Salicine’. Vëzhgimi dhe analizat u mundësuan kërkuesve që të zbulonin se kjo bimë kishte një efekt të rëndësishëm antibakterial apo antibiotik - kundër shtameve gram pozitive dhe gram negative.

Në mënyrë të ngjashme, studiuesit kishin vërejtur efekte pozitive në uljen e mutacioneve të ndryshme. Por përveç efekteve antibakterial dhe antimutagjene të kësaj bime, shkencëtarët kanë zbuluar se ajo ka edhe efekte antioksidante.

Në përfundim të studimit, autorët shkruajnë se: "studimi tregon se ekstraktet e gjetheve të akacies ‘Salicina’ janë një burim i rëndësishëm i përbërësve me aktivitet antimutagjen, antibakterial dhe antioksidant, dhe kjo mund të jetë e dobishme për zhvillimin e substancave të mundshme në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme".

Në këtë mënyrë, ky studim hap rrugën për të studiuar më tej dhe më gjerë efektin e përbërësve të kësaj bime mjekësore edhe në trajtimin e qelizave të kancerit. /shqip/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante Empty Re: Bima e akacies ka efekte antibakteriale dhe antioksidante

Mesazh nga Anakonda Mon 23 Apr 2012 - 3:15

cfare nuk po na ben dem edhe neve.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi