Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij

2 posters

Shko poshtë

Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij Empty Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij

Mesazh nga Emona Tue 17 Apr 2012 - 6:07

Misteri:
Me nje diameter rreth 165 kembe (njesi matese) dhe shume i njohur pasi shkakton ndienja te thella marrje mendsh. Kjo pjese toke eshte e pozicionuar ne pjesen jugore te Oregon-it dhe ka terhequr vemendjen e vizitoreve qe ne vitin 1930.

Ne kete vend te cuditshem topat rrotullohen ne ngjitje te kodres, fshesat rrine vete ne kembe, dhe njerezit duket sikur rriten apo sikur futen ne uje ne pjesen kryesore te ketij vendi qe eshte nje ish miniere e quajtur “House of Mistery” (Shtepia e Misterit) .

Fakti:
Nuk eshte e sigurt nese ky fenomen shkaktohet nga anomaly te gravitetit, nje perqendrim te madh te fushave magnetike te Tokes, apo ndonje prezence paranormale. Megjithate eshte nje gje e sigurt, qe fenomeni i ketij vendi eshte i dokumentuar, si edhe qe kafeshet nuk pranojne te afrohen ne kete sfere te cuditshme.

Amerikanet kureshtare i referoheshin ketij vendi si Forbidden Ground (Toke e Ndaluar)

Vorteksi Oregon eshte nje force apo nje fushe ne forme sferike, gjysem mbi toke dhe gjysem nen toke.

Fjala “vorteks” do te thote thjesht nje rreth spirale force, si nje mase e rrotullueshme uji, vecanerisht ne te cilen operon edhe nje force thithese, si nje mase rrotulluese e ajrit, e dukshme ne formen e kollonjes apo spirales, pikerisht si nje tornado.

Vorteksi, qe ne thelb eshte nje rrotullim i forces, eshte forma thelbesore e universit tone.

Qe nga galaksia jone, me forme Vorteksi nga ku shohim pafund diej ne Rrugen e Qumeshtit, deri tek sistemi yne diellor, dhe me pas edhe deri tek vorteksi i nje atomi, forma e vorteksit gjendet ne te gjithe strukturen e botes sone.

Fenomeni qe i jep kete emer Vorteksit Oregon eshte e dukshe ne te gjithe siperfaqen.

Ne asnje pjese te rrethit s’mund te qendroni drejt. Ne menyre te paevitueshme vizitori merr nje qendrim qe inklinohet drejt jugut magnetik.

Kurora e vorteksit, si edhe vortekset e vegjel, te zbuluar gjate studimit te vazhdueshem te Vorteksit, jane ndoshta fenomeni unik qe mund te studiohen ketu.

Kur nje person ne nje platform te sheshte largohet prej jush dhe shkon drejt jugut magnetic, ai person duket me i gjate. Kur nje person ju afrohet, duke ardhur nga veriu magnetik, ai person duket me i shkurter.

Ashtu sic e dime, ky fenomen shkon ne kundershtim me rregullat e prespektives, dhe duhet pare per ta besuar e megjithate akoma nuk eshte arritur t’i jepet nje shpjegim i besueshem.

Historia e Vorteksit

Vete Shtepia e Misterit ka qene ne origjine nje zyre dhe me vone eshte perdorur per te ruajtur veglat, dhe eshte e ndertuar nja Kompania e Minierave Old Grey ne vitin 1904.

Por historia e siperfaqes rrethuese, Vorteksi Oregon, ka filluar qe ne kohen e Amerikaneve Native. Kuajt e tyre nuk pranonin qe te afroheshin ne siperfaqen ne fjale, keshtu qe as ata vete nuk afroheshin.

Amerikanet autoktone e quanin kete toke, Toke e Ndaluar dhe ata as nuk i afroheshin dhe e evitonin kur duhet te kalonin.

Shume vite perpara se sa te ndertohej Shtepia e Misterit u dalluan qe kushte jo te zakonshme ekzistonin aty.

Megjithate deri ne shekullin e 20 nuk u be asnje kerkim qe te arrihej te zbulohej dicka ne lidhje me Vorteksin apo deri sa u be ndonje analize shkencore e ketij fenomeni.

John Lister, nje gjeolog, inxhinier miniere dhe fizikant, u morr me kete siperfaqe ne fillimet e viteve 1920 dhe e hapi kete siperfaqe per publikun ne vitin 1930.

Ai zhvilloi mijera eksperimente me Vorteksin deri ne vdekjen e tij ne vitin 1959. Ai kishte lindur ne Alva, Skoci ne 30 Prill 1886 dhe ishte djali i nje Diplomati Britanik.

Familja Cooper eshte marre me biznes ne Vorteksin Oregon per me shume se 40 vjet, dhe cdo vit ne kete vend vijne mijera turiste, mistike, fizikante, shkencetare dhe te tjere qe jane te fiksuar me te pashpjegueshmen.

Pronarja, Maria. D Cooper dhe guidat e tjera turistke thone qe Vorteksi ben qe objektet te mundin gravtetin dhe ligjet e tjera te natyres.

Topat rrotullohen duke u ngjitur ne koder, fshesat qe qendrojne vete ne kembe, dhe njerezit jane shume me te shkurter ose te gjate kur nderrojne vendet.

Maria Cooper thote qe disa njerez e vizitojne kete toke pasi ketu ata gjejne lehtesim per dhimbjen e shpines.

“Eshte nje pjese unike e tokes dhe ne nuk e dime se cfare e ben gjithe kete te ndodhe,” – tha ajo.

“Eshte me e forte kur Hena eshte e plote.”

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij Empty Re: Ç’farë është vorbulla (vorteksi) Oregon, misteri, fakti dhe historia e tij

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:42

teper interesante............

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi