Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve

2 posters

Shko poshtë

Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve Empty Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve

Mesazh nga Emona Mon 30 Apr 2012 - 5:29

Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve Ocean-9-300x223

Në nje studim te ri thuhet se ndryshimi i ngjyres se oqeaneve,ndikon fuqishem ne zhvillimin dhe levizjen e uraganeve.



Për më tepër,ngrohja globale po ndryshon ngjyren e oqeanit dhe prandaj ajo ndihmon për të përcaktuar se kush uragan do godisi token, dhe kush uragan do shperbehet,pa arritur forcen shkaterruese..



I udhëhequr nga oqeanografi Anand Gnanadesikan,grupi po kryen studime simulative kompjuterike, për të parë lidhjet e ngjyrës se oqeanit dhe Uraganeve të forta tropikale në Oqeanin Atlantik të Veriut,si dhe në Paqësor, të njohura si Tornado.



“Grupi zhvillon modelet klimatike,qe ato te behen sa me realiste per terrenin,” tha Gnanadesikan,i laboratorit te gjeofizikes se SHBA-ve në Princeton New Jersey-it. Një mënyrë për të bërë modelet më realiste është që të shohim më nga afër ndryshueshmerine e ngjyres se oqeanit.



Në Paqësor të Veriut ngjyra mbizotëruese është e gjelbër, në sajë të një bollëku të bimëve meklorofil, të quajtur fitoplankton.



Nga thithja e rrezeve te diellit, bimët lundruese ndihmojë për të mbajtur sipërfaqen e oqeanit relativisht të ngrohtë.Kur ka më pak fitoplankton, të nxehtit e diellit përqendrohet ne shtresat me te thella te oqeanit



Ujërat qarta te oqeaneve shkaktojne uragane me pak te fuqishme se sa ato qe kane ne siperfaqe fitoplankton,kjo si rezultat i ngrohjes se shtresave me te thella te ujrave oqeanike.Në modelin e tyre të klimës, shkencetaret kane reduktuar planktonin në Veri te rrymave Pacifiste,perfundimi nje spirale që ushtri në një oqean të tërë.



“Modelet janë tashmë shumë te qartë, ku dhe perforcuam idene akoma me forte se si ndikon ky faktor ne klimen oqeanike,” tha Gnanadesikan, studimi i te cilit do të publikohet në të ardhmen ne revistën Geophizical ReSearch Leters



Ciklonet Tropikale kanë tendencë për tu formuar së bashku ne Ekuator, mbi sipërfaqen e ujërave të ngrohtë te tropikut, pastaj ato lëvizin drejt veriut, ose drejt jugut në subtropic.



Në veriperëndim të Paqësorit,në përgjithësi ciklonet goditen Japonine dhe Kinen.Stuhitë thjesht nuk mund të vazhdojnë në sipërfaqe pa ujë të ngrohtë për ti fuqizuar ato.Me nje uje oqeanik te qartë në veri, cyclonet jane prirur të perfshijne Ekuatorin dhe te goditin Filipinet, Vietnamin, dhe Tajlandën.



“Ky ishte një zbulim i madh,”Unë kam qenë me të vërtetë mjaft i habitur.”-tha Anand GnanadesikanNëtë ardhmen, qëllimi i ekipit te tij,eshte për të përdorur të dhënat satelitore në vazhdim për të ndjekur ndryshimet në ngjyren e oqeanit, dhe për të parë nëse ka një lidhje të vërtetë të botës se gjelbert ujore tropikale,me ciklonet.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve Empty Re: Ngjyra e oqeaneve dhe zhvillimi i uraganëve

Mesazh nga Anakonda Mon 30 Apr 2012 - 19:11

ngjyra qenka e bukur edhe pse ndoshta mund te ndikoje negativisht tewk ne
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi