Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zhvillimi institucional i shoqërisë civile People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zhvillimi institucional i shoqërisë civile People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zhvillimi institucional i shoqërisë civile

2 posters

Shko poshtë

Zhvillimi institucional i shoqërisë civile Empty Zhvillimi institucional i shoqërisë civile

Mesazh nga WebMaster Mon 31 Oct 2011 - 1:59

Që nga pavarësia e vendit, zhvillimi i shoqërisë civile në Maqedoni kryesisht bazohej në modelet perëndimore dhe ishte e mbështetur nga donatorët perëndimorë. Tani shoqëria civile e Maqedonisë, për shkak të ndryshimeve të rëndësishme në kontekst, ballafaqohet me sfidën të gjejë rrënjë dhe mbështetje nga vendi. Ky program është i fokusuar ta jap kontributin e vet në atë drejtim dhe ta mbështesë zhvillimin e shoqërisë civile e cila do ta gëzojë besimin te opinioni dhe do të mbështetet në përkrahjen nga vendi.

Qëllimi i përgjithshëm i programit është zhvillimi i shoqërisë efektive civile e cila i adreson sfidat parësore shoqërore dhe e cila inicion dhe arrin ndryshime në shoqëri.

Qëllimi i programit është krijimi i rrethinës mundësuese dhe mbështetëse për zhvillimin e mëtejshëm të shoqërisë civile dhe rezultate më të mira të aktorëve të shoqërisë civile në Maqedoni.

Rezultatet e pritura të programit janë:

Opinioni është i informuar për aktivitetet e organizatave qytetare, e kupton dhe e pranon shoqërinë civile
Kornizë më e mirë juridike dhe fiskale për organizatat qytetare dhe për mobilizimin e resurseve lokale
Bashkëpunim më i mirë mes organizatave qytetare
Organizatat qytetare kanë vendosur rregulla dhe parime të bazuara në transparencë, dhënien e llogarisë dhe demokraci
Grupi qëllimor i programit janë të gjithë aktorët e shoqërisë civile në Maqedoni, ndërsa shfrytëzues të drejtpërdrejtë janë organizatat qytetare.

Programi do ta aplikojë konceptin e zhvillimit institucional dhe forcimit organizativ nëpërmjet këtyre aktiviteteve: informata, hulumtime, avokim dhe lobim, trajnime dhe këshillime dhe rrjetëzim. Lista e prodhimeve të programit përmban: botime të rregullta mujore të revistës dhe internet faqes “Bota qytetare” (Civic World), Adresari i organizatave qytetare dhe projekteve të tyre, Hulumtimi i opinionit publik për organizatat qytetare, Doracak për organizatat me interes publik, Doracak për aktivitetet ekonomike të organizatave qytetare, Trajnim për procesin e regjistrimit të organizatave qytetare për nëpunësit përgjegjës, Panairi i OJQ, Kodeksi etik për Platformën Qytetare të Maqedonisë (GPM), Trajnim për udhëheqjen e mirë, Trajnim për zhvillim organizativ etj.

MCMS do ta zbatojë programin në bashkëpunim me anëtaret e GPM dhe organizatat tjera qytetare.

Mjetet për zbatimin e këtij programi do të sigurohen nga Ndihma Kishtare Daneze (DCA), Agjencia Evropiane për Rikonstruim (EAR), Ndihma Kishtare Ungjillore (EED) dhe donatorë të tjerë. Mjetet e siguruara nga Agjencia Evropiane për Rikonstruim do të mbulojnë një pjesë të programit në afat prej 18 muajve. Një pjesë e shpenzimeve programore do të sigurohen nga partnerët e GPM.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zhvillimi institucional i shoqërisë civile Empty Re: Zhvillimi institucional i shoqërisë civile

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 3:01

A na ndihmon shoqeria civile?
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi