Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne

2 posters

Shko poshtë

Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne Empty Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne

Mesazh nga Emona Mon 30 Apr 2012 - 5:56

Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne Queen-anne-hotelKush eshte fantazma me miqesore ne San Francisco?

Nese pergjigja juaj ishte Casper, atehere ju gaboheni. Fantazma me miqesore ne San Francisco eshte Miss Mary Lake dhe shtepia e saj eshte bere Hoteli historik Qeen Anne.

I vendosur ne kodren e qete Nob Hill te San Francisco-s, Hoteli Queen Anne nuk duket vend i pershtatshem per fantazma. I qete dhe shume i kendshem, nuk u jep aspak kalimtareve aty prane idene e nje vendi me fantazma.

Kur kyn ne deren kryesore, mund te habitesh nga dekori autentik, i zbukuruar dhe ne nje fare menyre edhe pak ngjethes, i stilit Viktorian. Shume prej njerezve mund ta ndjejne menjehere qe hoteli ka fantazma. Megjithate duket sikur Hoteli Queen Anne dhe fantazma e tij leshojne nje ngrohtesi qe duket sikur i fton vizitoret qe te rrine, te relaksohen dhe te mos i tremben asgjeje aty.

I ndertuar ne shkullin e 19, Hoteli Queen Anne eshte shume ndryshe sot nga si ka qene ne fillimet e tij. Megjithese shume gjera kane ndryshuar tek Hoteli dhe edhe tek vete lagjia ku eshte vendosur, fantazma qe gjendet ne hotel eshte nje kujtim i rrenjeve te verteta te hotelit.

Hoteli Queen Anne eshte ndertuar ne fillim ne vitin 1890 per Senatorin James Fair (i cili me vone ndertoi Hotelin Fairmont). Fair kishte mbledhur shume pasuri nga situata e argjendit ne Nevada dhe e perdori pasurine e tij per tu vendosur ne San Francisco. Per shkak se ai i donte shume vajzat e tij dhe deshironte qe t'i kishte prane, ai pagoi per ndertimin e nje shkolle ku ato te mund te edukoheshin.

Pasi ndertimi perfundoi, ai punesoi nje pre edukatoreve me te mira te qytetit, Mary Lake, per te drejtuar shkollen dhe per tu marre me edukimin e vajzave. Mary Lake e bente me pergjegjesi punen e saj dhe ishte e dedikuar ne berjen e vajzave gra te pavarura qe do te ishin qytetare model per komunitetin.

Ajo kujdesej me perkushtim per vajzat dhe ishte strikte. Vizitoret duhet te aprovoheshin nga shkolla dhe asnje prej vajzave nuk mund te largohej pa nje person qe e sshoqeronte. Mary padyshim qe e bente kete gje ne menyre qe vajzat te perqendroheshin vetem tek studimet e tyre.


Megjithese shkolla ishte e suksesshme dhe prodhoi gra te jashtezakonshme, ajo u mbyll vetem nente vjet mbasi ishte hapur. Besohet se Fair e mbylli shkollen shume shpejt mbasi vete vajzat e tij u diplomuan, duke qene se ato ishin arsyeja qe shkolla u hap ne fillim ne fakt.

Pasi shkolla u mbyll, Mary Lake u largua nga San Francisco. Eshte e paqarte se ku shkoi ajo apo cfare beri me vone.

Ne vitet pas mbylljes se shkolles, ndertesa kaloi ne shume duar. Me ne fund, ne vitet 1980 ajo u ble, u reastaurua dhe u rihap si Hoteli Queen Anne.

Nderkohe qe fantazma ndjehet ne te gjithe ndertesen, pjesa ku fokusohet me shume eshte ne dhomat 410 dhe 414. Dhe nga keto te dyja fantazma duket se preferon me shume dhomen 410. Kjo ndodh ndoshta pe rfaktin se gjate periudhes kur ndertesa ishte nje shkolle per vajza, 410 ishte suita e Mary Lake dhe permbante zyren e saj dhe rezidencen e saj.

Shume vizitore te Hotelit Queen Anne kane takuar ate qe ata besojne te jete fantazma e Mary Lake. Ata qe e kane takuar thone se ajo edhe si fantazem duket se kujdeset per njerezit ashtu si kujdesej per vajzat ne jeten e saj.

Vizitoret e hotelit kane raportuar valixhet e tyre qe hapen dhe rrobat qe jane vene ne vendet e tyre ne menyre te mistershme, ju jane nderruar jasteket ne menyre te mistershme, dhe me e zakonshmja, nese kane patur ftohte gjate nates, jane zgjuar me nje batanije ne mengjes.

Hoteli Queen Anne eshte nje vend interesant qe mundeson nje fantazem qe nuk eshte kercenuese apo e frikshme. Fantazma esht enje kujtim i te kaluares se hotelit, dhe nje sigurim qe per sa kohe ju jeni brenda mureve te Quen Anne, Mary Lake do te jete aty qe te kujdeset per ju.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne Empty Re: Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne

Mesazh nga Anakonda Tue 1 May 2012 - 0:11

qyqa kam ngel pa mend kur e kam lexu,e syve su kam besu

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi