Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Enzimet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Enzimet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Enzimet

Shko poshtë

Enzimet Empty Enzimet

Mesazh nga Alberti Sun 6 May 2012 - 9:19

Enzimet

- Enzimet janë katalizatorë efikasë dhe specifikë me aftësi të jashtëzakonshme katalitike.
- Substrat quhet substanca në të cilën vëpron enzimi.
- Pjesa specifike e enzimit që lidhet me substrat quhet qendër aktive e enzimit.
- Enzimet veprojnë në sasi shumë të vogla.
- Për nga natyra kimike, të gjitha enzimet bëjnë pjese në proteina.
- Enzimet quhen biokatalizatorë, sepse krijohen në qelizë të gjallë, d.m.th. janë katalizatorë të botës së gjallë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Enzimet Empty Re: Enzimet

Mesazh nga Alberti Sun 6 May 2012 - 9:30

Në qelizat e botës së gjallë zhvillohen reaksione të shumta biokimike.
Ato zhvillohen në ambient ujor, në temperatura relativisht të ulëta. Për t'u zhvilluar këto reaksione, janë të domosdoshme enzimet. Pothuajse nuk ka proces jetësor ku nuk marrin pjesë enzimet. Në botën e gjallë gjendet një numër i madh enzimesh. Janë të njohura më tepër se 2.000 enzime, ndërsa jeta nuk mund të paramendohet pa pjesëmarrjen e 5.00 llojeve të enzimeve.
Enzimet janë katalizatorë (biokatalizatorë) të reaksioneve kimike, që do të thotë të substancës, të cilat e ndryshojnë shpejtësinë e zhvillimit të reaksioneve kimike.
Në anën tjetër, katalizë quhet vetë dukuria e ndryshimit të shpejtësisë së zhvillimit të reaksionit kimik.
Enzimet krijohen në qelizë, Enzimet që krijohen në qelizë dhe veprojnë në qelizë quhen endoenzime, Enzimet që krijohen në qelizë e veprojnë jashtë qelizës quhen egzoenzime.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi