Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kemosinteza People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kemosinteza People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kemosinteza

Shko poshtë

Kemosinteza Empty Kemosinteza

Mesazh nga Alberti Sun 6 May 2012 - 9:42

KEMOSINTEZA

Kemosinteza është proces karakteristik për disa lloje të baktereve. Ato e sigurojnë energjinë me oksidim të disa komponimeve inorganike.
Bakteret të cilat janë të afta të kryejnë kemosintezen quhen baktere kemosintetike. Këto baktere nuk kanë klorofil dhe janë organizma pa ngjyrë.
Sipas llojit të substratit në të cilin jetojnë, organizmat kemosintetikë ndahën në:
- nitrifikues
- hekurorë
- sulfurik
- hidrogjenorë etj.


Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi