Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Shko poshtë

 Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi? Empty Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh nga Emona prej Thu 10 May 2012 - 23:53

 Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi? Elf_and_fairy

Ne bote ka aq shume krijesa te ndryshme dhe cdo dite shfaqen provat per ekzistencen e ndonje krijese te re sa do te ishte e veshtire qe te vihej dora ne zjarr nese nje krijese e caktuar ekziston apo jo.

Apo nese ajo krijese ka ekzistuar ne te shkuaren apo jo. A eshte ajo thjehst fryt i imagjinates se tepruar te njerezve apo thjesht nuk kane arritur te mblidhen provat e mjaftueshme per te provuar shkencerisht ekzistencen e saj?

Ne grupin e ketyre krijesave hyjne edhe elfet dhe zanat. Besoj se te gjithe e kane parasysh se cfare pamje kane keto krijesa. Ne fakt, ne me te shumten e rasteve krijesat e cuditsme qe pretendohet te jene te verteta jane te frikshme dhe te medha, por as elfet dhe as zanat nuk hyjne ne asnje prej ketyre kategorive; ato nuk jane as te medhenj dhe as te frikshem.

E verteta eshte qe nuk ka shume njerez te cilet e marrin seriozisht ekzistecen e elfeve dhe te zanave ne shoqerine e diteve te sotme.

Por megjithate, si per te kundershtuar kete, ka disa njerez te tjere qe do te betoheshin mbi gjerat e tyre me te shtrenjta qe ato krijesa ekzistojne dhe qe ata i kane pare me syte e tyre - ashtu ata persona qe pretendojne qe kane pare fantazma, Djallin e Jersey, dhe te tjere; dhe nder raportimet gjenden shume edhe nga persona me pozita te larta dhe me nje jete shume normale.

Historite mbi njerezit e vegjel dhe te pakapshem jane po aq te vjetra sa civilizimi dhe mund te gjenden virtualisht ne cdo kulture te Tokes. Ato qe jane me te degjuarat per ne jane historite mbi elfet, si edhe per krijesa te tjera te peraferta, te cilet jane me te njohur nga historite ne Europe dhe Skandinavi.

Ata kane qene subjekte te shume perrallave per femije, librave, miteve dhe filmave. William Shakespeare i beri ato karakteret kryesore ne "Enderrat e nje nate vere".

Zakonisht zanat jane pershkruar si qenie te vogla fluturuese me krahe te cilat jetonin neper pyje.

Edhe elfet, ashtu si zanat ishin banues neper pyje. Megjithate ndryshe nga zanat, ato ishin pothuajse te ngjashem me njerezit ne pamjen e jashtme - pervec madhesise se tyre shume te vogel. Zakonisht pershkruhet qe ata kane civilizimin e tyre ne miniature, te fshehur nga bota njerezore.

Ne nje nate vere ne vitin 1919, 13 vjecari Harry Anderson deklaroi qe kishte pare 20 burra te vegjel qe marshonin ne nje kollone te vetme. Ai dalloi qe ata ishin te veshur me pantallona deri tek gjuri qe mbaheshin me rripa shpatullash. Burrat ishin pa bluza, ishin tullace dhe kishin lekure te bardhe te zbehte. Ata e injoruan djalin nderkohe qe kalonin aty, duke mermeritur gjate gjithe kohes dicka te pakuptueshme.

Ne Stowmarket, Angli, ne vitin 1842 nje burre deklaroi qe ishte takuar me zanat nderkohe qe po kalonte ne nje livadh gjate rruges per te shkuar ne shtepi. Ai tha qe ato dukeshin ndryshe nga trupat e zakonshem, dukeshin si hije.

Nder vite ka patur shume raportime te ndryshme mbi elfet dhe zanat. Keto ishin vetem dy prej tyre po ka edhe mijera te tjera.

Elfet dhe zanat jane konsideruar si te vertete ne kulturat me te hershme, dhe ishin nje pjese e pandashme e folklorit te pasur. Ne shoqerite teknologjike te diteve te sotme, ndoshta ato thjesht jane zevendesuar me qenie me te evoluara dhe me aliene te vegjel jeshile ose gri.

Duke qene se nuk mund te pohojme apo te mohojme ekzistencen e tyre per mugese provash ne te dyja rastet, nuk na ngelet gje tjeter vetem te presim qe njera prej paleve te sjelle prova te mjaftueshme per ekzistencen apo mosekzistencen e elfeve dhe zanave./infoal/




Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi? Empty Re: Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh nga Anakonda prej Fri 1 Jun 2012 - 5:10

jan thjesht perralla qe ua tregojn gjysherit niperve dhe mbesave per ti zen gjumi

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi