Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Greqia pas gjashtë javësh falimenton? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Greqia pas gjashtë javësh falimenton? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Greqia pas gjashtë javësh falimenton?

2 posters

Shko poshtë

Greqia pas gjashtë javësh falimenton? Empty Greqia pas gjashtë javësh falimenton?

Mesazh nga LaDescarada Tue 15 May 2012 - 3:10

Zëvendëskryeministri aktual grek, Theodoros Pangalos tha se pas gjashtë javëve vendi i tij do të mbetej pa para dhe nuk do të mund t'i paguante dot pagat dhe pensionet. Në një intervistë për revistën londineze "Sunday Telegraph", politikani grek pranon se është "shumë i frikësuar nga ajo që po ndodh" në vendin e tij pas zgjedhjeve parlamentare, në të cilat votuesit grekë, praktikisht, e kanë hedhur poshtë marrëveshjen e arritur me BE-në dhe FMN-në.
"Shumica e njerëzve u përcaktuan për një konstruksion përfundimisht të çuditshëm mental, sipas të cilit ata dëshirojnë që Greqia të mbetet në BE dhe në eurozonë, por nuk dëshirojnë t'i paguajnë llogaritë e kaluara dhe atë që e kanë harxhuar paraprakisht", theksoi Pangalos.


Sipas interpretimit të tij, grekët u përcaktuan për koalicionin e majtë ekstrem ''Siriza'', që është për shfuqizimin e marrëveshjes, me anë të së cilës Greqisë i paguhen borxhet dhe harxhimet që ka bërë, por me kusht që të zvogëlojë harxhimet e saj buxhetore.

Nëse Greqia tërhiqet nga kjo marrëveshje, gjermanët, të cilët janë paguesit më të mëdhenj, nuk do të japin më para dhe Greqia do të ballafaqohet me një të vërtetë tejet të hidhur. "Një pjesë e grekëve besojnë se Gjermania vetëm bën bllof dhe se nuk do të ndalen së paguari, por me siguri është se këtë do ta bëjnë nëse ne heqim dorë nga obligimet që i kemi ndërmarrë", vlerësoi Pangalos duke paralajmëruar se atëherë do të vijë "falimentimi i pakontrolluar".

"Kemi para deri në qershor, dhe në fund të atij muaji, Greqia do të mbetet pa para", pranon zëvendëskryeministri aktual.

Ai akuzon liderin e ''Siriza''-s Aleksis Cipras, për të cili thotë se është si Hugo Chavez. "Sigurisht që Gjermania nuk do të dëshirojë të paguajë për dikë që imiton Chavezin'', thotë Pangalos në intervistë për revistën "Sunday Telegraph". /Telegrafi/
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Greqia pas gjashtë javësh falimenton? Empty Re: Greqia pas gjashtë javësh falimenton?

Mesazh nga Anakonda Sun 3 Jun 2012 - 17:36

ishalla krejt shfaroset me gjith robt qe ka;dalt ne pension,shtet legenash

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi