Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Jezu Krishti” i Siberisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Jezu Krishti” i Siberisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Jezu Krishti” i Siberisë

2 posters

Shko poshtë

“Jezu Krishti” i Siberisë Empty “Jezu Krishti” i Siberisë

Mesazh nga Emona Sun 27 May 2012 - 11:06

“Jezu Krishti” i Siberisë 25_JE_tech.Jezu_Krishti

Thellë në malet Taiga të Siberisë jeton Vissarioni, lider i një kulti, i cili i ngjason Jezu Krishtit dhe që pretendon se është zëri i Zotit. Ai njihet si “mësuesi” i 4.000 ithtarëve, i cili në shikim të parë duket krejtësisht normal. Me kalimin e kohës, megjithatë, ai nis të tërheqë vëmendjen me besimin e palëkundshëm në jashtëtokësorë dhe shkatërrimin përfundimtar të Tokës. E në gjithë predikimet e tij për UFO-t dhe Ditën e Gjykimit, ai përcillet me ovacionet e ithtarëve besnikë.

Ish-polici i trafikut, Sergei Torop, e quan veten “Vissarion” dhe thotë se është vetë Jezu Krishti, i cili sjell në Tokë zërin e Zotit, falë një përvoje mistike që e kishte përjetuar qysh në vitet nëntëdhjetë, kur e kishte “kuptuar” se në fakt është riinkarnimi i shpëtimtarit të shenjtë. “Jezu Krishti” siberian është bërë temë e një dokumentari të metrazhit të shkurtër të televizionit rus “Vice”.

Me flokët të gjatë, mjekrën të dendur dhe veshjen, Torop vërtet i ngjason fizikisht Jezu Krishtit dhe kjo gjë duket se është më se e mjaftueshme që mbi 4.000 ithtarët e tij të besojnë se ai është vërtet i biri i Zotit. Me këtë “dëshmi” megjithatë mjaftohen edhe dhjetëra e mijëra besimtarë të tij nëpër të gjithë botën, të cilët vetëm sa shkojnë e shtohen me kalimin e kohës.

Në shikim të parë, ata duken sikur njerëz krejtësisht normalë që shëtisin herë pas herë në të kaluarën, por kur njëherë anëtarët e këtij sekti nisin t’i shpjegojnë në mënyrë të hollësishme besimet e tyre, gjërat nisin të bëhen të çuditshme. Pas vetëm disa frazave, bëhet e ditur se rrëfimi ka nisur në një drejtim klasik sekti dhe më pas në të përfshihen edhe jashtëtokësorët dhe pritjet e Ditës së Gjykimit.

Torop është shembulli i fundit i adhurimit të “kulteve të personalitetit” në Rusi – një obsesion kombëtar që daton qysh nga ditët e Rasputinit. Si Lenini ashtu edhe Stalini ua kanë imponuar rusëve që të përqafojnë figurat e fuqishme dhe të adhurojnë besime fetare.

Kritikët në Rusi e kanë akuzuar Vissarionin se po e plaçkit komunitetin e tij luajal, për përfitime personale.

Gjatë viteve të fundit ai kishte udhëtuar në Francë, Itali dhe Holandë për të “konvertuar” besimtarë të rinj, edhe pse pretendon se vizitat e tij ishin sponsorizuar nga nikoqirët dhe se Kisha e tij nuk përfiton para.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

“Jezu Krishti” i Siberisë Empty Re: “Jezu Krishti” i Siberisë

Mesazh nga Anakonda Sun 3 Jun 2012 - 4:45

si dy pika uji ngjasokan
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi