Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Feminizëm apo Feminilitet ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Feminizëm apo Feminilitet ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Feminizëm apo Feminilitet ?

2 posters

Shko poshtë

Feminizëm apo Feminilitet ? Empty Feminizëm apo Feminilitet ?

Mesazh nga WebMaster Fri 22 Jun 2012 - 1:37

Nëse shohim një film të viteve 50- 60 dhe më pas shohim jetën tonë, përvec flokëve prej pambuku, vëmë re se kemi përparuar. Falenderojmë feminizmin për këtë. Tani jemi më të pavarura, më të përgjegjshme për rolin tonë social (në shoqëri), për vlerat tona në botën e punës, të pozicionit tonë në ambjetin familjar. Nuk jemi deleguese për të bërë gjellën. Tani kemi një punë dhe një karrierë. Nuk vëmë përparësen në mëngjes për ta hequr në darkë, vishemi si të duam. Ndonjëhrë edhe si meshkujt . Sepse të themi të vërtetën, të vishesh me atlete dhe t-shirt është vërtet komode. Nuk vëmë më bikutina, kemi piastrën e flokëve, dhe si të gjatë apo të shkurtër vendosim ne për fatin e tyre.
Kështu që duke reflektuar mbi këtë gjë, na vjen të themi : faleminderit, faleminderit feminizëm. Por nëse shohim mrië ato filma të këndshëm, vëmë re, burra që hapin dyert e makinës grave. Ose ngrihen të gjithë në këmbë kur jan në tavolinë, kur një grua vjen. Dhe duke e menduar mirë, nuk do më vinte keq sikur të ndodhte edhe sot.
E mbi të gjitha, në përditshmërinë e sotme, ka disa gjysma që nxjerrin në pah një galanetri të vogël që ka mbetur tek meshkujt.

Një shembull i thjeshtë....(ndoshta pak banal, por për të nxjerrë temën, nëse më kuptoni)
E veshur me fustan shkoj në një market për të blerë disa ushqime, dhe shkoj e shoh llojrat e djathit, ndërkohe shitësi ( një dyqan lagjeje ) rregullonte disa sirtar.
Unë vazhdoj duke parë dhe kthej kokën nga shitësi, ai sikur u bezdis më tha: " e vendose, do e presësh vetë ?!.....Pastaj afrohet!! Dhe pa një fustan...(pa shiko një fustan) e të them të drejtën ishte deri tek gjunjët , cfarë nuk të zhvillon ky fustan...xhentiles dhe varje të menjehërshme....Feminiliteti thua vallë?. Nuk e prisja.
Në fund, bëhet i sjellshëm, më jep një qese të mirë dhe më thotë si për tu justifikuar për sjelljen e mëparshme : Kur kemi mundësi….bëmë edhe bilancin prandaj, zonjë….


Pyetja ime në këtë pikë është kjo……..Më mirë feminizëm apo feminilitet ?

Shpresoj te me keni kuptuar ...sqarime te metejshme do benin temen shume shume te gjate

Burimi i temes eshte marr FV
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feminizëm apo Feminilitet ? Empty Re: Feminizëm apo Feminilitet ?

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 4:02

me mire feminizem;sepje jemi me te prirua dhe me te pavaruara sesa ne kohet e shkuara..
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi