Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Parandjenja !? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Parandjenja !? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parandjenja !?

2 posters

Shko poshtë

 Parandjenja !? Empty Parandjenja !?

Mesazh nga Emona Mon 2 Jul 2012 - 6:45

Nuk e di nese eshte hapur me pare nje teme apo shpjegim per kete fenomen, por jam kurioz te di se si shpjegohet qe :

Kam degjuar shume mbi paranjenjat e personave te cileve sapo i ndodh ndonje fatkeqsi nje te dashuri te tyre edhe pse jane shume larg njeri - tjetrit ata ndihen keq, ndjejne shqetesime si therje zemre, keputje gjunjesh, bile kam degjuar shpesh se para se ti ndodhe gje e keqe femijes, prindrit e tije te shtyre ne moshe, kerkojne qe ta kene prane, per kete kam qelluar ne tre raste ...

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Parandjenja !? Empty Re: Parandjenja !?

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 6:41

Njerezit me telapati ose ndryshe njerezit me aftesi paranormale ja te te tregoj disa shkrime me posht

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Parandjenja !? Empty Re: Parandjenja !?

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 6:43

Duke qenë një Lightworker

Nga Jean-Claude Koven

Ata vijnë në të gjitha formave dhe madhësive të ndryshme. Disa kanë qenë këtu më gjatë se katër rezultatin dhe shtatë vjet, të tjerët janë newbies, mezi nga mitrat e nënave të tyre. Ashtu si kalorësisë hipur në shpëtimin e një fortesë rrethuar, ata arrijnë në orën tonë më të errët nga vende të largëta ato të përdorura për të thirrur në shtëpi.
Ata kanë shumë emra: Starseeds, sepse distanca në mes të shtëpisë së tyre dhe Tokës është i matur shpesh në mijë vite dritë, Wanderers, sepse kanë kaluar kufijtë e vetëdijes për të marrë këtu, dhe Servers thjesht planetare. Megjithatë, termi më i përdorur gjerësisht për këto qenie të hollë është Lightworker, duke nënkuptuar detyrën e tyre për të ndihmuar njerëzimin për të hequr veten nga errësira e bërë vet.
Çdo gjë që ata zgjedhin për të thirrur veten është me pak rëndësi. Çfarë ata bëjnë këtu është me rëndësi jetike. Këto janë shpirtrat e bukur, qeniet evoluar shumë, të cilët kanë marrë me dashuri formën e njeriut të jetë me shërbim si ky planet tranzicionit në oktavë tjetër të krijimit. Ata kanë ardhur nga dimensione të tjera dhe nga vende të largëta në këtë dhe galaktika të tjera për të punuar, të luajnë, dhe të jetojnë mes nesh si njerëzit tjerë.

Lightworkers janë të vendosura në të gjithë planetin dhe numrin në dhjetra miliona. Por shumica e tyre nuk kanë dijeni se kush janë ata në të vërtetë apo pse ata janë këtu - në mënyrë të plotë është efekt memorie-bllokimin e Veil e harruar, filtër energjik duhet të kalojë për të marrë formën e njeriut. Shumë prej tyre janë duke jetuar jetën e dyfishtë - pjesërisht në rrjedhat kryesore të shoqërisë, pjesërisht në skajet e tij. Ata frekuentojnë expos moshë të reja, ata marrin pjesë dhe shpesh çojnë punëtori, ata meditoni, luten për paqe, dhe email përpara me mesazhe tronditëse të dashurisë, mirënjohjes, faljes dhe shpresë. Mbi të gjitha, ata kanë një brejtje ndjenjë se ata kanë ardhur për të shërbyer, se diçka e madhe po ndodh dhe ata kanë disa pjesë për të luajtur në të.
Ata madje mund të pyes veten çdo ditë në qoftë se ata janë një nga Lightworkers dhe, nëse po, çfarë një Lightworker është menduar të bëjë. Përgjigja handiest është një kthesë e re në një popullor të ri urdhërimi moshë: ". Mendoj cosmically, vepro lokalisht" Nënë Tereza mund të ketë thënë atë më të mirë. Kur ajo u pyet, pas marrjes Çmimin Nobel të Paqes në 1979, çfarë mund të bëjmë për të promovuar paqen botërore, përgjigjja e saj ishte i qartë dhe pa ekuivoke: "Shko në shtëpi dhe e duan familjen tuaj."
Çfarë urtësi të jashtëzakonshme, një njohje e përsosur e njëshmërisë holographic të krijimit - "si më sipër, kështu që më poshtë." Çfarëdo që ndodh në një pjesë të krijimit jehon në të gjithë tërësinë e tij. Psikologët konfirmoj që fëmijët imitojnë veprimet e prindërve të tyre dhe të tjerëve në rrethinën e tij të menjëhershëm. Ata mbështjellë nga dashuria e në fund të fundit të kthehen atë një njëmijëfish për ata hasin gjatë gjithë jetës së tyre. Njerëzit prekura me atë dashuri të kalojë atë të të tjerëve, duke shkaktuar këtë energji e dritës për të ndihet nga të gjithë njerëzve dhe që andej në sistemin tonë diellor dhe galaktikë, përfundimisht reflektuar mbrapa në të gjitha që është.

Duke qenë një Lightworker nuk ka të bëjë me mbante peshën e botës mbi supet tuaja - ka shumë raste të qenieve me qëllim të mirë pengues keq duke u përpjekur të ndikojë në ndryshime të mëdha globale, sepse ata ende nuk e kanë vënë jetën e tyre në rregull. Përkundrazi, kjo është për të bërë një ndryshim në shkallë të vogël, ku ka ndikim të drejtpërdrejtë. Si Benjamin Franklin kaq me vend ta thënë, "Watch pennies dhe dollarë do të kujdeset për veten e tyre."
Përcaktimi Lightwork është e lehtë. Në terma energjik, çdo bashkëveprim ka tre rezultatet e mundshme: (1) ju mund të sjellë pozitiv, mbështetës, duke konfirmuar të energjisë dhe të lënë situatën më të gjallë dhe të lehta, duke hapur derën për mundësitë e pafundme; (2) ju mund të lëshojnë negative, argumentues, gjykues energjisë dhe të lënë situata të rënda dhe të errët, duke mbyllur off opsione krijuese ose (3) ju mund të jetë krejtësisht neutral, si një kamera e fshehur, dhe kanë absolutisht asnjë ndikim në situatën whatsoever.
Këtu është një ushtrim i thjeshtë që jo vetëm do të ndryshojë jetën tuaj, ajo do të shkaktojë një efekt Cascading që fillon transformuar të gjithë ata që ju hasni dhe, nëpërmjet tyre, të ndihmojë zhvendoset ndërgjegjen e njerëzimit. Nëse jeni të ndërveprojnë me të tjerët apo me veten, të jetë fort i vetëdijshëm për rrjedhën e energjisë. Është efekti neto i ndërveprimit pozitive, negative, apo neutral?
Le të thonë se ju jeni duke pritur në një supermarket arka linjë prapa një grua mbipeshë me dy fëmijë topolak në tërheqje. Ajo ngadalë shkarkimit një karrocë ushqimore tejmbushur me desserts niseshte, rastet e cola dhe birrë, akullore, patate të skuqura, dhe një mori të ushqimeve të tjera që do të bëjë ndonjë ngërdheshje Naturopath në dhimbje. Cilat janë mendimet tuaja si keni shikuar atë?

Ashtu si pika e saj përfundimtar është skanuar dhe ajo është duke u përgatitur për të paguar, ajo papritmas kujton kuponat e saj - i cili ndodh që të jenë të shpërndara rastësisht gjatë kuletë e saj voluminoze. Ajo paraqet ato për nëpunës një nga një, duke shpresuar se ato përputhen me disa nga artikujt e saj. Minutat kalojnë si melasë. Cilat mendime tani të vrapojnë pse mendjen tuaj? Po në qoftë se ju në të vërtetë shprehur ato mendime si ata u ngritën? Çfarë efekti mund të ketë në të gruas dhe të gjithë të tjerët në këtë skenë?
Tani e konsiderojnë faktin se një mendim ka pothuajse aq shumë pushtet si një fjalë e folur. Edhe pse ata janë të rrallë perceptuar me vetëdije, mendimet janë pranuar subconsciously, bombardimi psikikën e marrësit me energjinë e tyre. Këto energji jo vetëm që ndikojnë drejtpërdrejt të gjithë brenda rrezes por, nëpërmjet tyre, në fund të fundit ndikojnë në tërë gjithësinë. Duke ditur se ju keni vullnetin e lirë për të zgjedhur: do të ju dërgojë mendimet pozitive, negative, apo neutral?
Nëse lady në linjë arka shkaktuar gjykues, mendimet e këqija nga ju, e konsiderojnë si ajo ndoshta bën mendime të ngjashme nga të tjerët në mënyrë të rregullt - se si gjatë jetës së saj ajo ka shkaktuar ndoshta mijëra mendime të tilla nga anëtarët e familjes, të njohurit dhe të huaj. Ajo mund të padashur të lënë një gjurmë të energjive helmuese negative në prag të saj që të ndihet në jetën e të gjithëve ajo prek - një anonim tiofide Maria duke shtuar një rritje të vogël në shkallë shumë të ndarjes që na mbajnë nga të dashur njëri-tjetrin. Tani që ju jeni në dijeni të këtij mekanizmi, dhe në qoftë se keni qenë një Lightworker, çfarë mund të bëni me mendimet tuaja për të ndihmuar të zhvendoset modelin e vjetër?

Çdo moment i jetës tuaj është thjesht një tjetër version i supermarketeve arka skenën rresht. Si një qenie njerëzore, që në thelb janë të autorizuar për të përcaktuar energjitë e mendimet tuaja: pozitive, negative, ose neutrale. Si Lightworker, ju vlerësojmë plotësisht pasojat e çdo vendim dhe efektin që do të ketë në këtë planet. Çfarë do të zgjidhni?

Copyright © 2007 Jean-Claude Koven / Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Jean-Claude Koven është një shkrimtar dhe kryetari i bazuar në Rancho Mirage, CA. Ai është një kolumnist i paraqitur javore për UPI (United Press International) Feja dhe shpirtërore Forumi dhe autor i "Shkuarja Deeper: Si për të bërë kuptim të jetës tuaj kur jeta juaj nuk ka kuptim, "Fitues i dy dhënies zgjedhje e Allbooks shqyrtime redaktorit dhe çmimin USABookNews.com për librin më të mirë metafizike të vitit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Parandjenja !? Empty Re: Parandjenja !?

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 6:46

Parandjenja, misteret e parashikimit

20 Gusht 2014 - 14:51
 Parandjenja !? 92473
Endërr parashikuese
Shumë vjet më vonë, Nicola M. kujton episodin e pazakontë: “Mikesha ime, Michela R. D. kishte shpesh herë parandjenja për sëmundje apo situata të vecanta që u ndodhnin miqve apo të afërmve… megjithatë, ajo nuk kishte parashikuar asnjëherë dicka kaq tronditëse. Atë ditë, në orën 4 të mëngjesit Michela ishte zgjuar krejt papritur sepse më kishte parë në ëndërr: më kish parë në një vend të mbushur me gërmadha, prej ku njerëz kërkonin ndihmë të dëshpëruar… Michela mendoi se mos ishte thjeshtë një ëndërr e keqe dhe pas kësaj ra sërish në gjumë, por shqetësimi nuk e la rehat. Kështu, sapo u zgjua, më dërgoi një sms. E lexova mesazhin pikërisht kur ndodhesha në zonën e bagazheve të Linate, teksa përpiqesha që të nxirrja nga gërmadhat personat e ngecur”.

Historia është e vërtetë: nga ajo ditë tragjike ruhen ende tabulatet e e telefonatave dhe sms të marrë e dërguar nga agjentët në vendngjarje, të domosdoshëm për hetimin pas aksidentit. Ishte një parandjenjë e fortë apo thjeshtë një koincidencë shqetësuese? “Pavarësisht disa dekadave me eksperimente”, paralajmëron Massimo Polidoro, psikolog i CICAP “askush nuk ka arritur të demonstrojë se di të parashikojë një ngjarje të së ardhmes, që nga vdekja e papritur e një miku, deri tek shpërthimi i një lufte”.
Parashikimi është mbretëria e të papërcaktuarës, ku ka gjithmonë hapësirë për autosugjestion. “Parashikime si ai i fatkeqësisë së Linates nuk janë të rrallë”, komenton Polidoro. “Mjafton një njeri i ndjeshëm, që ka fantazi, pakëz i kuptueshëm, shtoi edhe probabilitetin statistikor që gjërat të cilave u druhet herët a vonë do të ndodhin vërtetë. Të gjithë këta faktorë bashkohen në një lloj profecie. Por nuk është kështu”. Për pjesën tjetër, mendja jonë ështëe para që na fut në kurth, duke bërë një vëmendje selektive: mes parashikimeve të shumtë që bëjmë, kujtohemi vetëm për ata të rrallët që ndodhin, duke fshirë parashikimet e gabuar, për të përforcuar besimin tek parandjenjat.
E megjithatë, studimi për parandjenjat dhe fenomene të tjerë psikikë ende nuk është arkivuar prej shkencës. Para pak kohesh, një revistë shkencore autoritare, Journal of Personality and Social Psychology botoi rezultatet e një studimi mbi parandjenjën e parashikimin të kryer në tetë vite tek më shumë se tetë mijë njerëz nga Daryl J. Bem, docent i psikologjisë në Correll University në Ithaca, SHBA. Metoda e përdorur është e thjeshtë: kryerja në të kundërt e eksperimenteve ku një vullnetar është i kushtëzuar të bëjë një zgjedhje të caktuar mes pamjeve apo fjalëve, për të parë nëse mendja mund të parashikojë dicka që do të ndodhë, ndoshta vetëm në vijim. Pra, nëse në një farë mënyre, e ardhmja mund të ketë ndikim mbi të tashmen.

Aspirina
Rezultatet janë domethënës: pak më shumë se gjysma e subjekteve (53.1%) ka “parashikuar” të ardhmen në tetë nga nëntë testet. Praktikisht, 3 përqind më shumë nga sa do të pritej prej përgjigjeve rastësore. Për Joachim Krueger, psikolog në Brown University në SHBA, një rezultat i papërfillshëm. E megjithatë, kundërshton Melissa Burkley e Oklahoma state University, rezultate të tjerë të pranuar nga shkenca (si efikasiteti i aspirinës me doza të ulëta për të parandaluar infarktin) bazohen në përqindje të vogla si kjo. Sa për Bem, ai nuk konkludon që parandjenja ekziston por e lë të hapur dyshimin, duke ftuar shkencëtarë të tjerë që të përsërisin eksperimentet e tij, mjafton që të kenë të njëjtën saktësi.

Dhe kështu rihapen investigimet për një fenomen që ka magjepsur njerëzimin që në krye të herës. “Historia është e mbushur me parashikime dhe hyjnizime, apo me profeci të bëra prej perëndive bashkë me praktikat magjike”, pohon Maria Teresa la Vecchia, docente e Antropologjisë në Universitetin papnor Gregorian të Romës. “Format hynore, që nga astrologjia tek kiromancia kanë ekzistuar gjithmonë dhe kudo”. Edhe sharlatanët, që përdorin besimtarët duke përdorur dykuptimësinë. “Si profecia e orakullit të Delfit për një ushtar gati për tu nisur për luftë: “Ibis, redibis (,) non (,) morieris in bello” që në varësi të pozicionit të presjes mund të merret si “Do të shkosh, do të kthehesh, nuk do të vdesësh në luftë”, ose “Do të shkosh, nuk do të kthehesh, do të vdesësh në luftë”.

Dhe pikërisht Orakulli i Delfit iu nënshtrua testit të parë “shkencor” të historisë. Herodoti rrëfen se Krezi, mbret i Lidias nga viti 560 deri në 547 para Krishtit vendosi që të konsultohet me orakuj të ndryshëm (gjashtë grekë dhe një egjiptian) për t’i vënë në provë dhe për të vendosur kush është më i besueshëm. Në të njëjtën kohë dërgoi shtatë mesazherë me të njëjtën pyetje: “Cfarë po bën në këtë moment Mbreti Krez”? Për të shmangur koincidencat, kishte programuar një akt të paparashikueshëm: kishte vendosur të vlonin një breshkë dhe një qengj në një kusi bakri. Orakulli i Delfit bëri të vetmin pohim të saktë: “Ndjesitë e mia parandjejnë erën e breshkës me karkasë, që është vënë të ziejë në zjarr me mish qengji në një kusi të madhe bakri”.
Instikti i të ardhmes
Parashikimi i të ardhmes kurorëzon një prej dëshirave më të hershme të nejriut. Sot na ndihmojnë shkenca dhe statistika, si në rastet e parashikimit të motit. Por kapaciteti për të ndjerë ka qenë ndër të parët që ka zhvilluar njeriu: 2.5 milionë vjet më parë, homo habilis që jetonte në Afrikë nuk arsyetonte si ne, por dinte t’i “shpëtonte” një rreziku, duke mbledhur bashkë disa pak informacione që vinin nga ambienti. Një aftësi që e kemi edhe sot. në fakt, neuronet tanë nuk bëjnë asnjëherë pushim: aktiviteti i tyre vazhdone dhe kur nuk jemi të vetëdijshëm, dhe e percepton kaq shumë realitetin saqë arrin të paraprijë, pothuajse të parashikojë, nëse do të marrim një stimul të lehtë apo të dhimbshëm. Studimi është kryer nga studiues të Coma Science Group të Universitetit të Liezhit dhe ka treguar që ky perceptim i reales është i pavetëdijshëm. Pra, edhe nëse nuk duam, mendja jonë është gjithmonë e zgjuar për të imagjhinuar dhe perceptuar ngjarje të së ardhmes, në një strategji mbrojtëse të pavetëdijshme.
Jo vetëm. Një studim i neuroshkencëtarëve të Washington University ka treguar se kujtimet e kaluar apo imagjinata për të ardhmen zënë të njëjtat zona të trurit. Të njëjtët që aktivizohen nëse mendojmë të vëmë në lëvizje një gjymtyr. Pra, për trurin, e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja në një farë mënyre përkojnë. Kohët e fundit, dy studiues amerikanë, Charles Honorton dhe Diane C. Ferrari, kanë shqyrtuar 309 eksperimente mbi paranjohjen të kryer nga 1935 deri në 1987 nga 62 studiues mbi më shumë se 50 mijë subjekte. Ndonëse me shumë dallime (testet ishin kryer me metoda shumë të ndryshme mes trye) kanë konkluduar që ekziston një mundësi në 1034 (0.096%) që parandjenjat nuk janë frut i rastësisë. Një mundësi e vogël, por ama nuk është hiçgjë. Dhe përmendin përdorimin e aspirinës në parandalimin e sëmundjeve kardioqarkulluese: përqindja e suksesit duhet të jetë vetëm 0.03 %. Nëse besohet tek aspirina, konkludojnë ata, mund të besohet edhe tek parandjenja.

Mes këtyre studimeve spikasin ata mbi ëndrrat parashikuese, të kryer nga viti 1966 deri në 1978 nga psikologu Stanley Krippner dhe nga psikiatri Montague Ullman në Dream Laboratory i Maimonides Medical Center në Brooklyn: të dy kanë përdorur një metodë për izolimin e ëndërrimtarit nga çdo stimul i jashtëm. Por interpretimet e rezultateve mbeten kundërthënës. “Askush nuk ka arritur asnjëherë të demonstrojë që një ëndërr është krejtësisht parashikuese dhe jo frut i një intuite, apo i përpunimit të të dhënave ndjesore prej nënvetëdijes”, thotë Polidori.
Ciftime
Pavarësisht skeptikëve, studimet vazhdojnë. Edhe pse vijnë shtytje të reja nga një disiplinë aspak “magjike”: fizika kuantike. Mes tipareve të thërrmijave nënatomike, është edhe një e pazakontë: ai që quhet entanglement. Në praktikë, duke iu atribuuar 2 thërrmijave, për shembull dy fotoneve, karakteristika (polarizimi, domethënë orientimi në hapësirë) të caktuara e të ndërlidhura mes tyre, ndodh që, edhe të ndara në distanca të mëdha, ato ndërveprojnë me njëra tjetrën: nëse i ndryshohet orientimi njërës, ndryshon në cast edhe ai i tjetrës. Me fjalë të tjera, ekziston mundësia për thërrmijat, që të “ndiejnë” në distancë atë që u ndodh të tjerave. Përse të mos e bëjë këtë edhe mendja? “Shumë shkencëtarë nuk besojnë tek fenomenet psikikë sepse këta nuk verifikohen në jetën e përditshme”, konkludon profesori Bem. “Edhe fizika kuantike nuk është se na tregon fenomene që ndodhin përditë, e megjithatë ajo vazhon të studiohet që cke me të: kërkohen thërrmija gjithnjë e më të vogla apo ligje matematikorë gjithnjë e më precizë. Mund të vlejë e njëjta gjë edhe për ngjarjet që sot i konsiderojmë paranormale”.

Shqisa e gjashtë
Shqisa e gjashte ndodhet ne nje pjese te trurit qe na ndihmon ne zgjidhjet e rendesishme duke gjetur nje rruge te ndermjetme ndermjet arsyes dhe ndjenjes. Shqisa e 6 -te ekziston dhe ndodhet ne tru midis dy hemisferave. Kjo pjese e trurit eshte si nje sistem alarmi qe na paralajmeron kur do te ndodhe dicka. Gjithcka funksionon si nje qark qe na jep informacione ne menyre te tille qe ne te arrijme te mendojme dhe te veprojme ne varesi te situates. Ky zbulim eshte bere tre vjet me pare nga dy shkencetare te Washington University ne St. Louis. Mendohet se intuita ka lidhje me nje transmetim te sakte dhe te shpejte te informacioneve qe japin shqisat. Logjika ndodhet ne hemisferen e majte te trurit te njeriut ndersa ne te djathten impulset dhe ndjenjat. Intuita eshte nje proces qe ka nevoje per nje proces neutral ne te dyja keto pjese. Thuhet se femrat jane me
intuitive se meshkujt dhe kjo eshte pjeserisht e vertete pasi eksperimentet kane treguar kete ne testimin e dy individeve te sekseve te kundert por ne moshe te njejte. Kjo shpejgohet me faktin se intuita ndikohet pak me shume nga hemisfera e djathte te cilen femrat e kane me te ndjeshme ndaj fenomeneve te jashtme.

Ne aspektin psikiatrik, argumentimi shkencor i ekzistences se shqises se gjashte mund te sjelle shpjegime mbi sjelljet jonormale te disa individeve te cilet deri me sot jane pare dhe trajtuar si te semure mendore. Sipas zbulimit te bere jeta individe anomali ne sensin e gjashte dhe per pasoje vuajne nga shqetesime mendore, kane halucinacione dhe shumicen e kohes jane ne gjendje paniku. Pjesa e trurit pergjegjese per shqisen e gjashte ka qene dhe me pare objekt studimi pasi nga shume neurologe mendohej se vetem aty mund te gjehej dhe jepej nje shpjegim i sakte mbi skizofrenine.

Skizofrenet jane te tille pasi vuajne nga anomali strukturore pikerisht ne zonen e shqises se gjashte. Personat qe kane shume te zhvilluar kete shqise vuajne akoma me shume pasi shohin rrezik edhe aty ku nuk ka duke vepruar ne nje menyre te caktuar e cila mund t’i demtoje fizikisht. Ky zbulim ka treguar gjithashtu se shqisa e gjashte mund te ushtrohet dhe fuqizohet me kalimin e kohes. Nuk mund te mohohet se gjithkujt i ka ndodhur te pakten nje here ne jete qe te kete marre nje vendim te rendesishem pa u menduar gjate, ky veprim ka ardhur ne menyre intuitive. Duke eksploruar trurin shume, studiuesit kane gjetur prova te cilat vertetojne se individet kane ne tru aftesi qe nuk i njohin. Pa dijenine tone, truri mbledh informacione te cilat ne momente te caktuara vijne ne ndihme. Kjo cilesohet si intuite e krijuar nga pervoja jetesore. Veprimi i papritur i shqises se gjashte, eshte nje faktor i rendesishem ne mbijetesen e mendjes se njeriut dhe mundesise per te mundur nje kompjuter fale intuites, parandjenjes ose shqises se gjashte, quajeni si te doni, pasi ekzistenca e saj eshte e pamohueshme.
(Focus/PershtatiBota.al)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Parandjenja !? Empty Re: Parandjenja !?

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 6:47

Telepatiket
A e din se…Duket pothuajse si një film: vëllezërit që kanë aftësi të dinë se çfarë po mendon motra apo vëllai tjetër.
Kjo teori forcohet edhe më shumë nga legjendat urbane dhe nga paranoja e të afërmve, ku shpjegohet se afërsia mes tyre është kaq e madhe sa prodhon episode telepatike, veçanërisht në ngjarjet me emocione të forta dhe shumë të rëndësishme.
Këto mite janë edhe më të shumta kur bëhet fjalë për binjakët, ndoshta për shkak të lidhjes së tyre të veçantë.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Parandjenja !? Empty Re: Parandjenja !?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi