Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin

Shko poshtë

Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin Empty Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin

Mesazh nga WebMaster Fri 20 Jul 2012 - 19:30

Përgaditi: Gen Kelmendi

“Qoftë lavdëruar nata e bekuar, në të cilin Pejgamberit të Zotit iu shpall, nga lartë, Kur`ani me përkryeshmërinë e tij’’. Gëte

Ajo që paraqitet këtu është një përmbledhje faktesh shkencore të cila koinsistoin me mendimin shkencor-llogjikë të vënë në rediqenca nga personaliteteve më të njohur botëror, dhe figurave më eminente dhe më me ndikim në shkencën bashkëkohore.

Ky punim është shkëputje e disa fragmenteve nga libri “El-Ixhaz Ilmi fil-Kur`an” (Mrekullitë shkencore në Kur`an) të autorit Prof. Dr. Abdulmexhid Zendani.

Kjo padyshim se do t`u shërbejë edhe atyre të cilët nuk jan muslimanë, por dëshirojnë të njohin Islamin.

Këto janë debate shkencore të zhvilluar me katërmbëdhjetë (14) shkenctarë bashkëkohorë të sferave të ndryshme.

Prof. Dr. Keeith Moore [njëri nga dijetarët më të mëdhenjë në anatomi dhe embriologji, profesor në në universitetin e Torontos, në Kanada. Është autor i librit “The Developing Human, Clinicially Oriented Embryollogy”, që është përkthyer në tetë gjuhë. Ky libër (The Developing Human, Clinicially Oriented Embryology) është manual shkencor që është bazë në shkencën e mjekësisë botërore. Kur në Amerikë u formua një komision për të zgjedhur librin më të mirë në botë të shkruar prej një autori, ky libër u zgjodh më i miri] thotë:

"Si është e mundur që Muhammedi para 1400 vitesh t'i përshkruajë kaq saktësisht fazat e zhvillimit të embrionit në mitrën e nënës, gjë që u zbulua nga shkenca bashkëkohore, vetëm para 30 vitesh?! "

Jam plotësisht i bindur, se këto fakte, Muhammedit i kanë ardhur nga Zoti, sepse këto informacione shkencore, shkenca i zbuloi kohët e fundit pas një pune shumë të lodhshme. Dhe ky është fakt bindës për mua, se Muhammedi është i dërguari i Zotit.

Pra, dijetarët botërorë në kohën tonë, janë në gjendje të provojnë se ky libër është zbritur nga Allahu. Dhe unë nuk gjejë ndonjë vështirësi që ta pranoj këtë.

Besoj se erdhi koha të deklaroj se: S'ka Zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhammedi është i Dërguari i Tij

Për mua është e qartë se këto thënie i kanë ardhur Muhamedit nga Zoti, sepse pothuajse e gjithë ajo njohuri nuk është zbuluar deri shumë shekuj më vonë. Kjo ma vërteton mua se Muhamedi duhet të jetë i Dërguar i Zotit”.

Prof. Taxhatan Taxhasun [përgjegjës i anatomisë dhe embriologjisë në universitetin Shajng Maj në Tajlandë dhe njëherësh është dekan i fakultetit të mjekësisë në këtë universitet] thotë:

“Unë besoj vërtetë se çdo gjë që është përmendur në Kur'an para 1400 vjetësh është e vërtetë e qëndrueshme dhe mund të shpjegohet përmes shkencës. Pejgamberi Muhammed s'dinte të shkruante dhe të lexonte. S'ka dyshim se ai është i dërguari i Zotit, i cili na solli të vërtetën Kjo e vërtetë atij iu dha përmes shpalljes nga Krijuesi, Gjithënjohësi i çdo gjëje. Ky Krijues s'ka dyshim se është Allahu.

Prandaj besoj se erdhi koha që të deklaroj se: "S'ka Zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhammedi është i dërguari i Tij".

Prof. Dr. Alfred Kroneri [një ndër shkenëtarët më të njohur të gjeologjisë] thotë:

"Duke menduar më thellë rreth këtyre çështjeve dhe rreth asaj se nga i mori Muhammedi ato njohuri, kur dihet se ai ishte beduin dhe analfabet, besoj se është e pamundur që vet ai, të mund të sillte njohuri kaq të sakta mbi gjithësinë dhe krijiniin e saj. Kto njohuri shkenëctarët i zbuluan vetëm para disa vitesh me anën e mjeteve të sofistikuara bashkëkohore".

Prof. Dr. MARSHALL XHONSON [përgjegjës i Katedrës së anatomisë dhe drejtor i institutit "DANIEL", në universitetin "TOMAS XHEFERSON" në Filadelfia të SHBA-së] thotë:

"Unë si shkenctarë mund të merrem vetëm me gjëra që mund t'i shoh saktësisht, mund të kuptoj embriologjinë, zhvillimin e biologjisë, mund të kuptoj fjalët, të cilat më përkthehen nga Kur'ani...

Sikur unë të imagjinoj që të jetoj në atë kohë me këto dije që kam mësuar deri më sot, s'do t'i përshkruaja gjërat ashtu siç janë përshkruar në Kur'an. Unë nuk shoh se ka ndonjë shkas apo fakt i cili tregon, se Muhammedi a.s. zotëronte ndonjë mjet, i cili ia mundësoi marrjen e këtyre njohurive nga ndonjë vend. Për këtë arsye nuk shoh asgjë, që e bën të pamundur të kuptoj se ishte frymëzim ose SHPALLJE HYJNORE, të cilën ai arriti ta transmetojë."

Prof Jushjudi Kozan [drejtor i Institutit Atronomik në Tokio] thotë:

"Jam i impresionuar shumë me zbulimin e së vërtetës në Kur'an, para nesh astronomët u morën me studimin e pjesëve të kufizuara në qiell, kurse ne jemi përqendruar në të kuptuarit e këtyre pjesëve, sepse nëpërmjet teleskopit ne mund t'i shohim të gjithë pjesët kryesore në qiell e gjithashtu nëpërmjet të lexuarit të Kur'anit marrim edhe përgjigjen e pyetjeve. Besoj se unë mund ta gjej rrugën time të ardhshme për studimin e universit."

"Vërtet Kur'ani e përshkruan universin nga pika më e lartë e ekzistencës. Çdo gjë para tij është e hapur. Ai prej të cilit ka ardhur Kur'ani e sheh çdo gjë në univers. Asgjë s'është e fshehur për Të."

Prof. Dr. Xhuli Samsun [professor I gjinekologjisë në Universitetin North Western, në Çikago të SHBA-së] thotë:

“Unë besoj se s'ka kundërshtim mes njohurive shkencore dhe shpalljes islame. Islarni i përkrah dhe i nxit metodat shkencore. Shpallja Kur`anore, e cila iu zbulua Muhammedit a.s., para 1400 vjetësh aludon në të vërtetat shkencore rreth të cilave duskutohet në simpoziumet dhe tribunat e ndryshme shkencore. Kjo dsëhmon se: KUR`ANI ËSHTË FJALË E ALLAHUT’’.

Prof. Haji [ndër shkenctarët më të njohur të oqeanologjisë në Amerikë] thotë:

"Jam shumë i impresionuar që gjendenë të tilla dije në Kur`anin famëlartë. S'mund ta di se nga kanë ardhur ato. Është shumë interesante që këto vargje shkencore gjenden në Kur`an dhe vazhdimisht po punohet në zbulimin e domethënieve të vargjeve të tij. Besoj se vërtetë këto janë prej Zotit"

Prof. Dr. Parsani [përgjegjës i anatomisë në fakultetin e mjekësisë në Kanada, autor i njohur, ka shkruar disa libra shkencor n.Besa Osmanaj fushën e gjinekologjisë] thotë:

"Më kanë shpjeguar se Muhammedi ishte njeri i zakonshëm dhe nuk dinte shkrim e lexim. Ai jetoi para më shumë se 1400 vjetësh, ishte analfabet e dha sqarime dhe shpjegime të thella dhe të detajuara (hollësishme) që çuditërisht përputhen me shkencën.

Unë personalisht nuk mund të them se kjo u bë rastësisht. Ka shumë gjëra që janë përmendur saktësisht. Prandaj, sikurse doktor Keith Moore [Profesor Emeritus i anatomisë dhe biologjisë qelizore pranë Universitetit të Torontos, Kanada] edhe unë s'e kam të vështirë që të pranoj me logjikën time se Kur`ani është frymëzim ose SHPALLJE HYJNORE që i është dhënë Muhammedit a.s për sqarimin e çshtjeve’’.

Prof. Balmar [njëri prej shkenctarve më të njohur të gjeologjisë në SHBA. Ishte kryetar i shoqatës, e cila organizoi kremtimin e 100-vjetorit të Shoqatës Gjeologjike Amerikane] thotë:

"Unë nuk e di se në ç`shkallë kulturore ishin njerëzit që jetonin në kohën e Muhammedit a.s., nuk e njoh as nivelin e tyre shkencor. Nëse gjendja ishte ashtu si edhe tek popujt e tjerë ku njohuritë ishin në një shkallë shumë të ulët, ku s'kishin mundësitë e sotme, s'ka dyshim se këto njohuri të cilat ne i lexoimë sot në Kur'an janë DRITË nga DIJA e ALLAHUT, të cilin Allahu ia shpalli Muhammedit a.s. ".

"Jam marrë me studirnin e historisë së hershme të Lindjes së Mesme dhe nuk kam hasur të dhëna të tilla dhe përderisa në atë kohë s'kishte kësisoj të dhëna, ky fakt na forcon bindjen se Allahu nëpërmjet Muhammedit dërgoi pak dije nga dija e Vet, të cilën t e fundit po e zbulon shkenca moderne. Ne do të vazhdojmë të merremi me aspektin gjeologjik në Kur'an."

Profesor SUAVEJ [një ndër dijetarët më të shquar të gjeologjisë dhe hidrologjisë në Japoni. Ai, po ashtu, është një ndër shkenctarët më në zë në botë] thotë:

"Më duket shumë misterioze, shumë. Madje gati e pamundshme që të besoj si të vërtetë atë që thuhet (për Kuranin). Vërtetë Kur`ani meriton vëmëndje dhe kujdes. Unë pajtohem rreth kësaj".

Prof. Dr. Armstrong [njëri nga shkenctarët më të njohur të astronomisë në SHBA, gjithëashtu punon në agjensinë e fluturimeve kozmike "NASA", dhe është edhe profesor i Astronomisë në Universitetin e Kansas, Lawrence, Kansas, SHBA] thotë:

“Unë jam shumë i impresionuar, se si ky libër përputhet plotësisht me astronominë bashkëkohore, gjë që zgjon kureshtjen e shkenctarve. Nuk kam dije të mjaftueshme rreth historisë së njerëzimit aq sa të imagjinoj periudhën e para 1400 vjetëve. Por dua të them se ajo që thuhet në Kur`an është vërtetë shumë interesante. Është e pamundur që ato të jenë rezultat i të dhënave shkencore të asaj kohe”.

XH. S. Gorenger [profesor në fakultetin e mjekësisë, dega e anatomisë, në universitetin Xhorxh Taun, në Uashington] duke trajtuar tezen e etapave historike të embiologjisë të faktit se njeriu zhvillohet në disa periudha, e cila u zbulua në shek. e 19-të dhe u konfirmuan në fillim të shek. 20-të, ai në simpoziumin e 8-të të mjekësisë në Arabinë Saudite. foli mbi periodat e përmendura në Kur'an dhe mosnjohien e tyre nga njerëzit deri në kohën e sotme, mbi përshkrimin e saktë dhe konçiz të bërë në Kur'an me fjalë që çuditërisht përputhen me shkencën e sotme. Duke folur mbi këtë çështje prof. Gorenger thotë:

"Ky është përshkrim që i është bërë zhvillimit të njeriut që nga fillimi e derisa tek ai formohen gjymtyrët, në brendësi të mitrës së nënës. Ky përshkrim dhe këto sqarime të qarta dhe përmbledhëse të çdo periode, nëpër të cilën kaIon embrioni për nga vjetërsia i përket shekujve para se të bëhej përshkrimi i periodave të ndryshme të embrionit e që është përmendur nga dijet tradicionale".

Prof. Dr. Derga Bursad Rav [profesor i oqeanologjisë] thotë:

"Është vështirë të imagjinohet se këto njohuri (që gjenden në Kur`an) kanë ekzistuar në atë kohë, pra para 14 shekujsh. Edhe pse disa gjëra përfshijnë mendime të përgjithshme, përshkrirrù i disa detajeve në hollësi është gjë shumë e vështirë. Nga kjo kuptohet se kjo s'është dije njerëzore, sepse njeriu i zakonshëm s'ka mundësi t'i shpjegojë këto fenomene me kaq përpikmëri. Kjo më shtyn të mendoj për një Fuqi Mbinatyrore e Mbinjerëzore dhe më bën të besoj se këto njohuri kanë ardhur nga një burim Hyjnor”.

Prof. Shruvejder [një ndër shkenctarët e oqeanologjisë në (ish) Gjermaninë Perëndimore] gjatë një simpoziumi të organizuar nga Universiteti mbretëror Abdul Azis në Xhide të Arabisë Saudite, tha:

"Shkenctarët mendojnë se përparimi i shkencës ka hedhur dyshim rreth doktrinave fetare. Prandaj feja duhet t'i nënshtrohet shkencës. Ne këtu kemi të bëjmë me një qëndrim krejt tjetër. E vërteta e Kur'anit po zbulohet sot nga shkenctarët bashkëkohorë. Unë jam i bindur se është me rëndësi që ky simpozium, këtë të vërtetë t'ua transmetojë shkenctarëve dhe dijetarëve të të giithë popujve.

Unë jam i bindur se të gjithë pas këtij simpoziumi do të kthehemi duke menduar më shumë rreth lidhshmërisë që ekziston mes oqeanologjisë dhe Kur'anit."

"Rezultatet e një dijetari-shkenctari nuk janë shkëputur nga ato, të shkenctarëve të tjerë. Nuk mund të jetë shkenca në një anë dhe feja në anën tjetër. Të gjithë ata ecin në një drejtim. Ato thonë të njëjtën gjë edhè pse në gjuhë të ndryshme, si me gjuhë të lartë shkencore, me gjuhë të rëndomtë, ose me gjuhën e shenjave".

………………..

Këto dëshmojnë se Islami porosit dhe urdhëron përvetësimin e dijes dhe se shpallja hyjnore nuk mund të bie ndesh kurrsesi me të vërtetat e pakontestueshme shkencore. Shkencëtarët me të cilët i zhvilluam këto debate, nuk i përkasin besimit islam. Fakti se këta dijetarë të mëdhenjë, në fushat përkatëse, e pranojnë këtë, është argument i fortë nxitës për shkencëtarët tjerë të të njejtit nivel, e aq më tepër për ata njerëz që qëndrojnë më poshtë sa i përket nivelit të tyre shkencor. S’ka dyshim se këta, u hapin atyre dyert e mbyllura dhe i drejtojnë në rrugën drejt besimit tek Allahu, Zotit të botëve.

Ne nuk kërkojmë gjë tjetër, veçse të prmirësojmë, me aq sa kemi mundësi, gjë që mund ta arrijmë vetëm me ndihmën e Allahut xh.sh. atij i mbështetemi, tek Ai do të kthehemi dhe vetëm Ai është i denjë për çdo falenderim.

S'ka rrugdalje tjetër për njerëzimin veçse të pranoj atë që pranuan këta dijetarë. Më të vërtetë, Allahu i Madhëruar ia shpalli Muhammedit a.s. Kur'anin me dijen e Tij dhe i premtoi njerëzimit se gjatë zhvillimit të tyre do të zbulojnë atë që do të vërtetoj se Kur'ani është libër i Zotit, ashtu si thotë Allahu i Madhëruar:

Allahu thotë në Kur`anin Famëlarë:

“Çdo lajm e ka afatin e realizimit e më. vonë ju do ta kaptoni” (Enam, 67)

"E ju gjithsesi, më vonë do ta kuptoni vërtetësinë e Kur'anit." (Sad, 88)

"Ne do t'ua bëjmë atyre të mundshme që t`i shohin shenjat Tona në horizonte dhe në veten e tyre derisa t'u bëhet e qartë se Kur`ani është i vërtetë. A nuk mjafton që Zoti yt është dëshmitar për çdo gië?” (Fussilet, 53)

"A nuk shikojnë ata me vëmendje qiellin, se si mbi ta kemi ndërtuar atë dhe e kemi zbukuruar, duke mos pasur në të ndonjë plasaritje”. (Kaf, 6)

“... Drejto shikimin (në drejtim të qiellit) se a sheh ndonjë çarje. Mandej, herë pas here drejto shikimin, e shikimi do të kthehet te ti i përulur dhe i molisur''. (Mulk, 3-4)

“E atyre që u është dhënë dija, e dinë se kio që të është shpallur nga Zoti yt është e vërtetë dhe udhëzon në rrugën e të Gjithëfuqishmit dhe të Lavdëruatit" (Sebe, 6)

Ju lutem nuk dua asnje lloj ofendimi te gjitha fet ne kete forum rrespektohen edhe diskutohen ne menyre civile .
Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin 30l12rc Pytje & Përgjigje Çfarë thonë Shkenctarët për Kur`anin 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi