Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Një çarje misterioze 800.000 kilometrash në Diell! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Një çarje misterioze 800.000 kilometrash në Diell! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një çarje misterioze 800.000 kilometrash në Diell!

Shko poshtë

Një çarje misterioze 800.000 kilometrash në Diell! Empty Një çarje misterioze 800.000 kilometrash në Diell!

Mesazh nga Emona Wed 15 Aug 2012 - 0:05

Pritet një aktivitet tejet i madh i rrezatimeve dhe stuhive diellore, si kurrë më parë!

Një çarje misterioze 800.000 kilometrash në Diell! Dielli-çarje

Siç dhe dimë, dielli edhe në të shkuarën e ka “treguar fytyrën” e tij, shumë herë. Por, shkencëtarët janë në pritje të plotësimit të ciklit 24 të diellit dhe po e ndjekin atë me një vëmendje shumë të madhe.

Por, një fenomen ka shqetësuar së tepërmi shkencëtarët, pasi në 11 gusht, citon alb-observer.com, në sipërfaqen e diellit, u shfaq një e çarë gjigande e errët disa qindra e mijëra kilometrash, gjë që nuk ishte vënë re kurrë më parë nga shkencëtarët.
Është një brez i errët, apo një e parë me gjatësi prej 800.000 klm!

Zona e errët u fotografua nga shkencëtarë të NASA-s, të cilët mundohen tani të përcaktojnë prejardhjen e natyrës së këtij fenomen, i cili është shumë i rrallë.
Sipas shkencëtarëve, ka shumë gjasa që masë e madhe gazërash të ftohët, të rezistojnë në këtë turp qiellor nga fushat magnetike të tij. Studiuesit, citon alb-observer.com, konsiderojnë se pjesët e errëta në diell, janë zona ku temperatura është shumë më e ulët se ajo e vetë Diellit, në sipërfaqen e tij.

Megjithatë, atë çka ne shikojmë këtu, kurrsesi nuk mund të ishte një njollë diellore, e cila sa vjen dhe rritet me shpejtësi “marramendëse”. Studiuesit pohojnë se kjo zonë është rritur për më shumë se 1 milionë kilometra vetëm për tre ditë.
Parashikimet e NASA-ës thonë se në shtatorë të 2012-ës, do të ekzistojnë trazira të mëdha në sipërfaqe të Diellit, trazira të cilat nuk i kemi ndeshur kurrë më parë.

Sipas NASA-ës, rrezatime e fuqishme që do të rezultojnë nga sipërfaqja e diellit, do të ndikojnë në gjithë globin tokësorë. Duke iu referuar studimit të “Parashikimi Hapësinorë”, astrofizikani Daniel Baker deklaroi se pasojat do të jenë të krahasueshme me një luftë nukleare apo me rrëzimin e një asteroidi të madh. Përsa i përket, rrjetit të elektrizimit dhe telekomunikacionit dhe satelitëve, specialistët shqetësohen së tepërmi për CME (kurora emetimi maze).
Madje ekziston dhe rreziku se një ditë mund të zhduket i gjithë “civilizimi” ynë elektronikë.

Periudha në të cilën do të shtohet shumë më tepër aktiviteti diellorë, për koincidencë është nga shtatori deri në fund të vitit, në dhjetor të 2012-ës, ku dhe parashikohet dhe fundi i botës sipas kalanderit Maya.
Burimi: alb-observer

Ndiqni në vijim videon me aktivitetin misterioz në diell:


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi