Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet!

Shko poshtë

Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet! Empty Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet!

Mesazh nga Emona prej Thu 16 Aug 2012 - 1:22

Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet! 16S-Tech_Zbuloni_misterin_e_kinezit_qe_jetoi_256_vjet

Li-Ching-Yun ne vitin 1930

Li-Ching-Yun lindi në një fshat të vogël të Kinës (Szchewan) dhe deri në moshën 10-vjeçare, shkoi në shkollë. Për atë periudhë ishte shumë.

Më pas udhëtoi në krahina të ndryshme të Kinës, ku dhe mblodhi shumë bimë medicinale.

Sipas “New York Times”, pas kësaj përvoje, Li-Ching-Yun shiti për 100-vjet rresht bimë medicinale. Një ditë, kreu i perandorisë Pei Wu-Fu shkoi në shtëpinë e Li, për ta pyetur atë se cili ishte sekreti i jetëgjatësisë dhe ai iu përgjigj: “Mbaje të qetë zemrën, qëndro si breshkë, shëtit i lumtur si pëllumb dhe fli si qen”.

Atëherë njerëzit çuditeshin se si Li nuk ngjante aspak me një të moshuar, madje ai dukej shumë i fuqishëm për moshën e tij. Te shumte ishin ata të cilët pretendonin se e njihnin që në fëmijëri, ndërsa të tjerë thoshin se Li ishte moshatar i gjyshërve të tyre të cilët nuk jetonin më.

Ne 1930-n, Wu -Chung- Chien, lektor ne Minkuo University gjeti disa dokumente me anë të të cilave faktohej se Li kishte lindur ne me 1677-n. Të njëjtat arkiva faktonin se qeveria kineze kishte uruar Li-Ching-Yun, për 150 vjetorin e lindjes, por edhe kur ai mbushi të 200-at.

Sipas librit te rekordeve Guinness, njeriu i cili ka jetuar më shumë në këtë botë është një qytetar francez, që jetoi 122 vjet dhe 164 ditë.

Po pse vallë kinezët nuk kanë dëshmuar asgjë për të famshmin Li?

Është e mundur që një njeri të jetojë 256 vjet?

Duhet theksuar se historia e Li-Ching-Yun aktualisht ndodhet nën studim nga studiues specialistë të fushës, pasi historia e tij vërtetë është shumë me interes për opinionin publik./alb-observer.com/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet! Empty Re: Zbuloni misterin e kinezit që jetoi 256 vjet!

Mesazh nga Anakonda prej Mon 1 Oct 2012 - 17:58

Ca fati paska pas..ku ta gjejmj ne te gjoret te jetojm aq sa ka jetu ky?

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi