Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Statujë nga hapësira ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Statujë nga hapësira ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Statujë nga hapësira ?

2 posters

Shko poshtë

Statujë nga hapësira ? Empty Statujë nga hapësira ?

Mesazh nga T_o_n_i Thu 27 Sep 2012 - 22:33

Statujë nga hapësira ? Statuja

Kur shkencëtari gjerman, Elmar Buchner, mori në dorë për herë të parë këtë statujë budiste, nuk e dinte se çfarë vlere kishte.

Por një kërkim i mëtejshëm ka sjellë edhe përfundimin befasues: statuja e Budës, që dikur nazistët e sollën nga Tibeti në Gjermani, vjen nga hapësira.

Duket si një histori e Indiana Jones, por është e vërtetë.

Faktet janë publikuar në revistën “Meteoritics and planetary science”.

Historia nis në fund të viteve ’30 në Tibet. Atëherë një ekspeditë me shkencëtarë gjermanë kishte shkuar në Azinë Qendrore në kërkim të paraardhësve të arianëve.

Po kjo statujë zgjoi interesin e tyre, pasi kishte simbolin e tyre në gjoks. Ata e sollën në Gjermani dhe për statujën nuk u dëgjua deri në vitin 2007.

Atëherë ishte gjeologu gjerman Elmar Buchner, që e mori statujën në shqyrtim nga një koleksionist privat dhe arriti në përfundimin: metali, me të cilin është përgatitur ajo, i përket meteorit Chinga.

Gjurmë të këtij meteori datojnë përpara 15 mijë vitesh në Siberi dhe Mongoli. Fragmente të tij janë gjetur për herë të parë në vitin 1913. Por statuja është e shekullit 11. Se kush e ka përgatitur, nuk dihet. Diçka e ngjashme nuk është gjetur kurrë.

Shkencëtarët mendojnë se për shkak të dorës, ajo statujë ngjan me Jambhala-n, zotin e mirëqenies.

T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Statujë nga hapësira ? Empty Re: Statujë nga hapësira ?

Mesazh nga Anakonda Fri 28 Sep 2012 - 3:11

Qenka nje statuj shum e bukur....
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi