Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?

Shko poshtë

Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? Empty Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?

Mesazh nga Emona prej Mon 8 Oct 2012 - 11:45

Nderkohe qe afron data 21 Dhjetor, ekspertet qe po merren me kalendarin Maya jane duke u munduar te bindin njerezit qe Maya-te nuk kane parashikuar ndonje apokalips per fundin e ketij viti.

Disa eksperte po thone qe Maya-te ne fakt kane bere profeci, por jo profeci ne lidhje me fundin e botes.

Arkeologet, antropologet dhe eksperte te tjere, kane bere takime te vecanta per te diskutuar per kalendarin Long Count Maya, i cili eshte i perbere nga periudha 394 vjecare te quajtura baktune. Ekpertet vleresojne qe sistemi ka filluar numerimin ne vitin 3114 Pr.E.S. dhe ka kaluar neper 13 baktune, ose e thene ndryshe; 5,125 vite rreth dates 21 dhjetor.

Ekspertet thone qe numri 13 ishte nje numer me kuptim per Maya-te, dhe fundi i ketij cikli eshte nje periudhe historike e shenuar, por nuk eshte nje fund.

Ne vitet e fundit ka qarkulluar shume frika se mos kalendari nenkupton nje fund. Njerezit mendojne ne lidhje me kete qe ne vitin 2012 do te kete shkaterrime astronomike, per shkak te stuhive shperthyese ne siperfaqen e diellit qe do te ndryshonin edhe fushen magnetike te Tokes dhe ne kete menyre do te ndodhte edhe shkaterrimi.

Arkeologu Alfredo Barrera tha te premten qe ne fakt Maya-te vertete kane bere profeci, por ndoshta per ngjarje me te zakonshme, si per shembull thatesira apo semundje.

"Ata benin profeci, por jo ne nje sens fatalis, por per ngjarje qe ne konceptimin e tyre ciklik te historise, mund te perseriteshin ne te ardhmen." - tha Barrera, nga Instituti Kombetar i Antropologjise dhe Historise.

"Ka shume monumente Maya qe diskutojne ngjarje ne te ardhmen," - shkroi Geoffrey Braswell, nje antropolog ne Universitetin e Kalifornise, San Diego.

"Eshte e qarte qe ata mendonin qe do te ndodhnin gjera edhe ne nje te ardhme me te larget se kjo e tanishmja."

Vetem disa referenca ne lidhje me daten e 2012 jane gjetur te gdhendura ne gur ne vendet e Maya-ve, dhe asnje prej tyre nuk i referohet nje apokalipsi, te pakten sipas eksperteve.

"Keto vizione apokaliptike kane qene shume te zakonhsme per me shume se 1000 vjet ne medimet perendimore, por nuk jane te zakonshme per mendimet e Maya-ve. Ky eshte nje lloj mendimi qe ne fakt nuk ka aspak lidhje me kulturen Maya." 'tha Alexander Voss, nje antropolog ne Universitetin e Quintana Roo.

"Kjo gje; kerkimi per fundin e botes nuk eshte dicka qe vjen nga kultura Maya."

Braswell e krahasoi sistemin me cikle te Maya-ve me nje makine me odometer.

"Sistemi i numerimit te Maya-ve eshte si nje odometer makine. Odometri imakines time te pare kishte vetem gjashte rrota dhe keshtu arrinte deri ne 99,999.9 milje. Por kjo nuk do te thote qe makina do te shperthente pasi te arrinte 100.000 milje."

“This thing about looking for end-times is not something that comes from Mayan culture.” Braswell compared the Mayan calendar, with its system of cycles within cycles, to the series of synchronized wheels contained in old, analogue car odometers.


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? Empty Re: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?

Mesazh nga WebMaster prej Mon 8 Oct 2012 - 12:33

Gjithmon kan thene qe do jete fundi i botes genjeshter me gisht te modh Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? 3666372071
Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? 30l12rc Pytje & Përgjigje Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? Empty Re: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?

Mesazh nga Anakonda prej Mon 8 Oct 2012 - 18:17

Nje zot e di se cfare do ndodhe me 21 dhjetor,ne te mjeret sdim asgje...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor? Empty Re: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi