Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Flet Kanuni edhe Sot! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Flet Kanuni edhe Sot!

Shko poshtë

Flet Kanuni edhe Sot! Empty Flet Kanuni edhe Sot!

Mesazh nga WebMaster prej Sun 4 Nov 2012 - 5:28

Si hyrje apo duke u shpejguar rrethë Kanunit, fjala Kanun s’ka dyshim, se etimologisht rrjedhë nga fjalet e greqishtes se lashtë ( ëaipi ) që do të thotë mastar – njajo, është ose do të thotë Metaforikisht shënim të stilevë të ligjevë ose gojdhanavë e të pa kodifikueshëm të kohës, mbasë të cilave hectë apo qakullontë dikur ( hullija ) e jetës e veprimit të popullit Shqipëtar të asaj kohë dhe në vazhdim, Kanuni përbëhet në ( NYE ) apo siq themi sot Nene ku gjithësej përmban ( NJIQINDEPESEDHETENANDET NYE ) që do të thotë Njëqind e Pesëdhjet e Nëntë Nene ( 159 - nene ) ku për kohën ishin të detyrueshëm për tu zbatuar dhe për t’ju përmbajtur të gjithave nye përkatësëve.

Flet Kanuni edhe Sot! 867kanuni_88
Por sot kanuni akoma flet apo uleret siq themi ne të zonës pisket edhe Kanuni pa Lek Dugagjinin,aq sa Burri i maleve nuk është i lire dhe ka frikë sa nuk di në mund t'i japin leje sa të çlirohet dhe të dalë nga ngujimi i tmerrshëm 15 vjeçar, të marrë fëmijet e të shkojë në Vlor të përulet para plakut të kombit të tijë e ti thot dy fjal si porosi e vjetër, Kanuni jeton edhe sot, ku Lek Dugagjini ka mbi një shekull që ka vdekur.
Në vendin tonë pikërisht në Shqipëri, gjakmarrja ka lindur dhe ka kaluar në disa etapa historikë aq sa është për të ardhur keq , etapat kanë filluar që nga sundimi i perandorisë romake e cila lejoi fiset ilire në zonat malore të jetonin sipas zakoneve tradicionale ku përfshihej edhe gjakmarrja e hakmarrja, e deri tek kanuni i Skëndërbeut (Arbrit).Nëse do të shohim numerin e vrasjeve që janë kryer për gjakmarrje që prej vitit 1912 mund te kemi shifra marramendse dhe të trishtueshme, mund të themi se periudhat para viteve '90 ne qeverisje apo pushtetiti komonist totalitar rregjistrojnë numerin më të ulët të vrasjeve për të marr gjak.
Periudha 1990 e në vazhdim mund të konsiderohet si etapa historike ku gjakmarrja ka kulmuar.Shkak për këtë janë bërë rizgjimi i elementëve kanunorë si rrjedhojë e një shteti të dobët dhe të pafuqishëm të luajë rolin e tij disiplinues e rregullues në zbatimin e proçeseve demokratike dhe funksionimin dhe zbatueshmerin e ligjeve përkatësë për funksionimin juridikisht te tyre. Në 10-vjeçarin e fundit rezulton se vrasjet e kryera me motiv gjakmarrjen zënë shifra marramendsë mjaft të larta, dhe është për të ardhur keq ku njërëzit edhe sot ne pikëpamjet e tyre flasim për gjakëmarrjen, gjakun qe nuk duhet falur, e hakun qe duhet marrur, sa sot e kësaj ditë binë për te fjetur me Kanunin dhe zgjohen po me Kanunin e trishtë, edhe pse kohët e fundit Kisha Katolike po mundohet të luaj rolin e saj në shkishërimin për çdo njëri që ushtron dhe vret për gjakmarrje e then me pak fjal mallkim ndaj atyre që flasin me Kanunin dhe veprojnë me Kanunin, nuk dua të pshtjellohem apo të analizoj rastin e Kishës në shkisherimin e saj në ka apo s’ka të drejtë, në vepron mire apo në vepron keq, por dua tu flas më ligjet apo më ligjevenesit të cilet flën bashkë më Juridiksionet e Shtetit i cili edhe pak ditë bënë 100 vite shtet, por tronditem dhe pyes si ka mundesi qe para kësaj trashigimijë ( nuk e di në mund të quhet kulturore ) para këtij zakoni apo hakut qe duhet marrë deri në vetull, si mundet dhe si ndodhe qe shum familje janë te ngujuar, fëmijet që nuk mund të përfitojn dije ku nuk mund të marrin as arsimin e tyrë perkatës as atë fillorë, si ka mundesi një vënd i antarsuar ne Nato dhe kandidat për në Bashkimin Evropian, ka akoma Nye te Kanunit të cilet vrasin.
Kanuni Flet akoma me shqipëtaret, Kanuni vret në Nye ,Kanuni flet në nyet e veta edhe Sot!

Eduart Poga
Flet Kanuni edhe Sot! 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Flet Kanuni edhe Sot! 30l12rc Pytje & Përgjigje Flet Kanuni edhe Sot! 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Flet Kanuni edhe Sot! Empty Re: Flet Kanuni edhe Sot!

Mesazh nga Anakonda prej Sun 4 Nov 2012 - 18:56

prandaj jan veriu i shqipris aq te varur nga mendt e kokes(hasi,kuksi.malsi e tropoj)sepse sipas tyre vetem kanuni vendos....po cbehet kshu nga njera an dum te hyjm ne be e nga ana tjeter merremi me kanuna...nese dum me hy me tvertete ne be nuk esht nevoja me pyt kanunin e lek dugagjinit...ec e kuptoj disa njerez

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi